Épület mechatronikai kutató központ a Debreceni Egyetemen

 

Épület mechatronikai kutató központ a Debreceni Egyetemen

Épület mechatronikai kutató központ a Debreceni Egyetemen

Intelligens épületet vesznek birtokba a Debreceni Egyetem Műszaki Kar mechatronikai mérnök alap- és mesterszakos hallgatói – a 2012. december 20-án átadott, 125 millió forintos beruházás egyedülálló körülményeket biztosít oktatásra és kutatásra egyaránt.

A Debreceni Egyetem Műszaki Kar Villamosmérnöki és Mechatronikai Tanszék a Nagyváradi Állami Egyetemmel közösen 972.730 EUR támogatást nyert intelligens épület, illetve annak kutatólaboratóriumának létrehozására a HURO Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében A Debrecenben felhasználásra került 448.900 EUR (~ 125 millió Ft) lehetővé tette a tanszék számára, hogy a Műszaki Kar főépülete mellett található, az egyetem kezelésében lévő régi orvosi rendelőt (korábban bölcsőde) felújítsa, és ott Épületmechatronikai kutatóközpontot hozzon létre.

A pályázati támogatásnak köszönhetően a felújított épület és az oktatói-kutatói kapacitás alkalmas arra, hogy a tanszéken jelentős épületmechatronikai témájú kutatások induljanak. Az épületmechatronika az épületautomatizálás, épületfelügyelet és a biztonságtechnika metszete, a tanszék kutatói kiterjedt elméleti ismeretekkel és gyakorlati tapasztalatokkal rendelkeznek épületgépészeti (fűtés, hűtés és klimatizálás) rendszerek automatizálásával és azok épületinformatikai támogatásával kapcsolatosan. A kutatások elsődleges célja, hogy a hagyományos épületgépészeti technológiával ellátott épületek korszerűsítése esetén a megújuló energiát hasznosító rendszerek oly módon kerüljenek a létesítményekbe, hogy intelligens automatizálással költséghatékony energia-felhasználás valósuljon meg. A kutatóközpontban korszerű eszközökkel felszerelt épületfűtés automatika laboratórium, hidraulika laboratórium, mérés és automatika laboratórium, folyamatautomatizálási laboratórium, újrakonfigurálható mechatronikai szabályozók laboratórium, valamint napenergia-hasznosító laboratórium kezdi meg működését.

A mechatronikának különböző ágai vannak, Magyarországon a Debreceni Egyetem azt a feladatot vállalta, hogy az épületek szabályzásával, biztonságával, felügyeletével kapcsolatos ismeretket oktatja – épületmechatronikai szakirányú képzés csak Debrecenben van az országban. Ezt az alap- és mesterszakon folyó képzést jelentősen támogatja az Épületmechatronikai kutatóközpont, amelynek már a kialakítási munkájába is bekapcsolódtak a hallgatók” – tájékoztatott dr. Husi Géza, a Műszaki Kar dékánhelyettese, a tanszék vezetője.

Az ünnepségen együttműködési megállapodást írt alá dr. Gaál István, a DE Tudományegyetemi Karok elnöke a Festo Didactic Kft. ügyvezetőjével, Németh Attilával: a Műszaki Kar pneumatika, valamint mérés- és irányítástechnika laborjai Festo Authorized and Certified Training Centre minősítést kapnak (FESTO által hitelesített és minősített Oktatási Központ). Megállapodás született a Rohde & Schwarz Hungária Szolgáltató Kft. és Debreceni Egyetem között, a szerződés értelmében a Debreceni Egyetem Műszaki Kar Villamosmérnöki és Mechatronikai tanszék helyiségében méréstechnikai laboratóriumot hoznak létre és működtetnek közösen Rohde & Schwarz Referencia Laboratórium néven.

Jelen közlemény tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.

The content of this webpage does not necessarily represent the official position of the European Union!

A program elérhetőségei:

www.huro-cbc.eu www.hungary-romania-cbc.eu

Cimkék: 
Teteje