Így fürdenek a japánok

Onsen
 

Így fürdenek a japánok

Sok furcsaságot lehet hallani, látni, olvasni a világon. Az egyik legfurcsább talán a japánok fürdőzési, tisztálkodási szokásai, ami teljesen eltér az európaitól, vagy más földrész, kontinens fürdőzési szokásaitól. Gyakran érkeznek országunkba japán emberek, ám olykor egy szállodában sok bosszúságot okoznak, amikor eláztatják a fürdőt. Hiszen a japánok a fürdőkádon kívül tisztálkodnak, csupán akkor ülnek bele egy kád forró vízbe, ha tisztára dörzsölték magukat. A japánok szerint ugyanis fürödni csak tisztán szabad, hiszen a víz a test és a lélek energiaforrása. Ezért is tartják őket a legtisztább népnek.

Úgy vélik, a test és a lélek nem különálló részek, hanem összefonódva alkotnak harmonikus egységet. Testüket tisztelik és óvják, szigorú szabályok szerint ápolják, mert testük jól létét ugyanolyan fontosnak tartják, mint bármilyen más szükségletet. Legfőbb hangsúlyt a természetes forrásokra helyezik, a zöld növényekre, a gyógyvizekre és a tengerekre. Tradicionális testápolási kultúrájuknak a legfontosabb eleme a forró fürdő, és a gőz.

Fürdőzési szokásaikat onszenekben tartják, náluk ez a hagyomány. A japánoknál a fürdés egy igazi rituálé, ami a test, a lélek és a szellem együttes megtisztulását szolgálja, kultúrája pedig több mint 1000 évre nyúlik vissza. A rituálé során végigdörzsölik a testüket, hogy eltávolítsák az elhalt hámsejteket, serkentsék a véráramlásukat, majd beleülnek a 43-45 fokos vízbe, miközben fehér, vagy zöld teát iszogatnak.

A régi időkben az onszenek olyan nagy jelentőségűek voltak, mint Európában a kávéházak. Az emberek ott élték a társadalmi életüket, megbeszélték a történéseket, pletykáltak. Idővel azonban az onszenek száma lecsökkent, a háztartásokban megjelentek a saját fürdő helyiségek, de a szokások változatlanul megmaradtak. A legforróbbra állított víz mindig a családfőé volt, utána következett sorban a többi családtag.

De mi is ez az onszen, vagy hogy nézett ki egyáltalán? Az onszen több különböző hőfokú medencéből áll, melyen a vendégek minden esetben szertartásszerűen mennek végig. Ezeket a medencéket szigorú etikettek között lehet használni, és csak tisztán szabad bemenni. A fürdőző nők és férfiak egyaránt meztelenül mennek be, csupán egy kicsi textil takarja őket, amit a medencében a fejükre raknak. A Japánba látogató turisták pedig nagyon gyakran keresik fel az onszeneket a különleges élmények miatt.

A cikk partnere: 

Teteje