„ZSUZSI” vasúttal a természetbe”

 

„ZSUZSI” vasúttal a természetbe”

Múlt és jövő kapcsolódik össze abban a projektben, amelynek eredményeképpen megújult Debrecen közlekedési műemléke, az idén 130 éves fennállását ünneplő „ZSUZSI” Erdei Vasút.

A mintegy 500 millió forint összköltségű fejlesztéshez a „ZSUZSI” Erdei Vasút Nonprofit Kft., konzorciumban Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatával, csaknem 400 millió forintos vissza nem térítendő támogatást nyert. A projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával valósult meg.

A projekt alapvető célja a „ZSUZSI” országos turisztikai attrakcióvá fejlesztése: olyan szolgáltatáskínálat összeállítása, amely önmagában is megfelelő turisztikai vonzerővel bír; a jelentős hagyományokkal és történeti múlttal rendelkező „ZSUZSI” erdei kisvasút, megőrizve a múlt egy-egy szeletét, olyan országos jelentőségű, unikális turisztikai attrakcióvá váljon, amely versenyképes, magas minőségű szolgáltatásaival, élményígéretével, természet közeliségével megfelel a modern kor elvárásainak.

A fejlesztés három nagyon fontos elemet tartalmazott. Az első a vasúti pálya korszerűsítése volt, amelynek során a Hétvezér utcai megállótól Hármashegyalja végállomásig, mintegy 16 km-es vonalszakaszon újították fel a síneket, a zúzott kő ágyazatot és talpfákat.

A második szakaszban a Hármashegyalja végállomás újult meg: Debrecen város önálló finanszírozásában a régi vasútállomás helyén épült fel a „Természet Háza”, amely nem csupán vasútállomás, hanem látogató központ, turisztikai információs pont, amelynek „égig” érő része kilátóként funkcionál, illetve egy csillagvizsgáló is működik benne. A váróterem és az egyéb szolgálati helyiségek mellett a „Természet Házában” egy 60 fős konferenciatermet is kialakítottak.

A projekt harmadik eleme a vasúti kocsik felújítása volt: Két vasúti kocsit építettek át, kialakítva egy nyári nyitott és egy téliesített kocsit. Az akadálymentesítéssel pedig lehetővé tették, hogy a mozgásukban korlátozott kirándulók is könnyedén feljussanak a vonatra. A téliesített kocsiban kerékpárok szállítására alkalmas területet is kialakítottak.

Mindezeken túl létrehoztak két turisztikai információs pontot – a vasút két végpontján −, ahol az érintőképernyős „totemoszlop” segítségével a kirándulók információhoz juthatnak a kisvasútról, a „Természet Házáról” és a környék látnivalóiról. Az infrastrukturális fejlesztések mellett számtalan olyan eszközbeszerzés, informatikai fejlesztés történt, amely minőségében és szolgáltatási szintjében magasabb színvonalat képvisel, könnyebbé és hatékonyabbá téve az itt dolgozók munkáját, illetve az utazóközönség tájékozódását. A projekt részeként zajló marketing és kommunikációs folyamat célja, hogy a „ZSUZSI” Erdei Vasút minél szélesebb körben kerüljön be a köztudatba és a haza turisták, kirándulók mellett a külföldi látogatók számára is vonzó szabad idős programot jelentsen.

A mintegy kétéves fejlesztésként teljesen új perspektívák nyílnak meg a Zsuzsi számára, hiszen a környéken klasszikus értelemben vett versenytársa nincs. A fejlesztés eredményeképpen megfelel a piac azon elvárásának, miszerint az ide látogató turisták élményt várnak, komplex szolgáltatást kapnak, amely élményben gazdag, érdekes és egyedi, amely maga szolgáltatási színvonallal párosul. Ez pedig emberközpontú kiszolgálást, pontos összehangolt tervezést, megfelelő infrastruktúrát, értékarányos árakat, kombinálható szolgáltatásokat, az igények rugalmas kezelését jelenti. Mindezek alapján a Zsuzsi Erdei Vasútnak lehetősége van a további fejlődésre, bővülésre, szolgáltatási színvonalának emelésére.

 

Fotó : Hoványi Péter

Teteje