10 éves a Bioudvar

 

10 éves a Bioudvar

10 éves a Bioudvar - ennek alkalmából születésnapi rendezvénnyel kedveskedtek az odalátogatóknak, vásárlóknak

A Bioudvar Közhasznú Egyesület által működtetett biopiac 2003 nyarán jött létre, Debrecen első önálló kistermelői piacaként.  Az indulás elsősorban a nagyon aktív debreceni Biokertész Kör tagjainak köszönhető, akik a mai napig a magját, bázisát adják a közösségnek. 8-10 biotermelő, a régió kisebb-nagyobb biokertészetei, gazdaságai árusítják rendszeresen garantáltan vegyszermentes portékájukat a Kandia utcai Bioudvaron szombat délelőttönként. Az alapelvek az elmúlt 10 esztendőben nem változtak: a környezet- és természetvédelmet, az egészséges táplálkozást és a helyi termelők támogatását szem előtt tartva kizárólag olyan termelők árusíthatnak a biopiacon, akik rendelkeznek valamely ellenőrző szer: a Biokontroll Hungária vagy a Hungária Öko Garancia Kft tanúsítványával. A kínálat is folyamatosan bővül és alakul: a zöldség, gyümölcs, tejtermékek, pékáruk, húsfélék és húskészítmények mellett mézalapú termékek, kecsketejes szappanok, biokozmetikumok is kaphatóak a piacon. A hangulat mindig családias, az árusok szívesen megosztják tudásukat, tapasztalataikat egymással illetve az érdeklődő vásárlókkal és a termékeket mindig meg is lehet kóstolni. A szombati vásárnapon gyakran különböző programok, előadások, családi rendezvények is várják az érdeklődőket, amelyek középpontjában legtöbbször az egészséges étkezés áll.

A Bioudvar Közhasznú Egyesület az elmúlt években tovább terjeszkedett. Az Ifjúsági Házban egy éve indítottak Termelői udvar néven kispiacot csütörtökönként, és ma már további két helyszínen: szerdánként a Balmazújvárosi úton, míg péntekenként a Veres Péter utcán is vásárolhatnak tápláló, ásványi anyagokban, vitaminokban gazdag élelmiszereket a kistermelőktől a debreceniek.

Mitől bio egy termék?

A Biokontroll meghatározása szerint a biotermék, vagy ökológiai termék olyan növényi és állati eredetű élelmiszerek, takarmányok, alapanyagok, melyeket jogszabályokban rögzített szigorú szakmai előírásokat betartva, a szakminisztérium által elismert ellenőrző szervezet felügyelete mellett állítottak elő. A feldolgozott élelmiszerek csak akkor lehetnek biotermékek, ha 95 %-ban bio összetevőket tartalmaznak. Csak néhány, a jogszabályban meghatározott adalékanyag használható. Ionizáló sugárzás nem alkalmazható. A csomagoláson is fel kell tüntetni az ellenőrző szervezet nevét, kódját.

Növénytermesztés bio módon: A biogazda a talajt gondos munkával termőfölddé alakítja. Ebben a munkájában a talajban lakó élőlények is segítik munkáját. A felhasznált anyagok, csak természetesek lehetnek, állati trágya, növényi maradványból készült komposzt, zöldtrágya, stb. A vetésforgó nemcsak a szemnek gyönyörködtető, évente mást és mást látunk egy adott helyen, hanem a talajuntság, a hatékony növénytermelés, valamint a növényvédelem szempontjából is a legfontosabb dolog. A növényvédelem nem azt jelenti, hogy egy biogazda nem permetez! Ellenkezőleg! Viszont kizárólag olyan készítményeket használhat – réz és kénkészítmények, növényi kivonatok, olajos szerek, baktérium-készítmények, illatcsapdák – melyek nem szívódnak fel a növényekbe, biztonságosak, nincs várakozási, lebomlási idő.  Növénytársításkor a különböző növények egymás közelében kihasználják a társ növény tulajdonságait. Ezek lehetnek illatanyag, gyökérváladék, amivel elriasztja, vagy odacsalogatja az ellenséget, illetve a hasznos rovart. Nemcsak a haszonnövények, hanem a gyomnövények is segítik a gazdák munkáját!

Ökológiai állattartás:

A bioállattartóknak figyelembe kell venni az adott állatfaj természetes táplálkozási, viselkedési igényeit, szokásait. A tartás, takarmányozás során a lehető legtermészetesebb körülményeket kell, hogy biztosítani, ellentétben a nagyüzemi tartási módokkal. Nem lehet zsúfoltság, bezártság, fénytelenség, nem lehet csonkolni, lekötni. A helyesen tartott kisebb és nagyobb állatok húsa is rostosabb, jobb, élvezetesebb ízű.

 

További információk:

Nagy Gyuláné, a Bioudvar Közhasznú Egyesület elnöke

Telefon: 70-279-3708

E-mail: debrecenibioudvar@gmail.com

 

http://biowe5.wix.com/biudvar#!

https://www.facebook.com/pages/Bioudvar-Debrecen/224061504327823?fref=ts

 

Teteje