ByeAlex Debrecenben II. rész

 

ByeAlex Debrecenben II. rész

A BYEALEX INTERJÚ ELŐZŐ RÉSZE ITT OLVASHATÓ

Debrecen-Portál: Te személyesen tudod-e, hogy mit változtattál vagy mit okoztál akár a magyaroknak, akár a Világnak, ebben tudatos voltál-e és ha igen, akkor mit szeretnél elérni vele?

ByeAlex: Én rendkívül tudatos ember vagyok, annak ellenére, hogy úgy próbálnak engem beállítani, mint valami komolytalan bohócot. Ők azok, akik egy lépéssel hátrébb járnak például.
Én csak piciben érzem azt, hogy megmutattam, hogy mi az, hogy egy Eurovíziós fesztiválon saját nyelven kell énekelni. De ha valaki ránéz a Facebook oldalamra az látja, hogy mit váltott ez ki külföldön, hogy én magyarul énekeltem. Például most egy orosz énekli egy rendes videoklipben oroszul ezt a dalt. Mikor foglalkoznak velünk az oroszok, most őszintén? Vagy a németek? Mikor írnak a németek rólunk magyarokról olyat, hogy mondjuk szeretnék az országodba jönni, itt akarok nyaralni, tanulni akarok magyarul? Mikor ír ilyet egy német, egy svéd, egy svájci? Mit érdekli őket ez az ország?  Azt gondolom, hogy külföldről a dal miatt sokan nyitottak felénk. Szerintem nagyon sok külföldi ország megmutatta, hogy ami jó és érzéseket közvetít - és őszinte érzéseket- , mert például nekem nem XY magyar nem tudom, kicsoda írta a zenémet, hanem én írtam magamnak, akkor ezt a külföldiek megértik, tök mindegy, hogy milyen nyelven szól.
Ráadásul az nekem egy picit jól esett, hogy közben így folyamatosan beszélgetnem kellett egy csomó országgal, hogy hogyan szól a magyar nyelv. Mondják, hogy nem tudják semmihez hasonlítani. Szerintem minden nyelv jó, hiszen minden nyelv az adott ország gondolatait fejezi ki. Mindig utáltam azt, amikor valaki azt mondta, hogy mennyivel szebb a mi nyelvünk. Dehogy szebb, nem szebb. Ez a nyelv sem szebb, mint bármelyik más nyelv, minden nyelv szép. Viszont amikor egy másik ország kezd el érdeklődni, ha valaki odalép hozzám és azt mondja, ‘SZIA’... akkor makogott néhány magyar szót, akkor úgy éreztem, hogy ez az ember igyekszik azért, hogy valamit megértsen abból, amit mi értünk.

Szerintem minden országnak a saját nyelvén kellene énekelnie. A húgom kint lakik Londonban és nézte az Eurovisiont a londoni barátaival és kérdezte tőlük, hogy milyen érzés hallani, hogy egy csomó ország angolul énekel. Azt válaszolták: Őszintén? Borzalmas. Rossz. Akcentusuk van. Szörnyűség. Kb olyan, mintha Fekete Pákó állna a színpadon és magyarul énekelne. Az borzalmas. Itthon aranyosnak tartjuk. Én is annak tartom. De nem küldjük ki egy nemzetközi versenyre. Mondjuk ha a magyar egy világnyelv lenne és meghallanám, hogy ilyenek énekelnek, akkor azt mondanám, “nemáá!” Ez vér gáz. Mert míg a skandinávok tudnak korrekt english-t beszélni, addig mondjuk a szláv államok nem. Egyszerűen a nyelv az úgy van dekódolva, hogy nem áll rá. Szerintem sokkal szögletesebb nyelvet beszélünk, ami nem is baj. Azt gondolom, hogy ha egy orosz kiáll a színpadra, az oroszul énekeljen. Ha egy francia kiáll, legyen francia. Ha olasz, énekeljen olaszul. (Mondjuk Ők mindig olaszul is énekelnek, ha jól tudom.) Mindenki énekeljen a saját nyelvén és akkor nem lesz az, hogy az angol egyeduralomban van. Az angol szerintem pont arra jó, hogy összekösse a nemzeteket és angolul beszélgessenek egymással. Egyszerűen ez van. Ezt a nyelvet el kell fogadni. Nem eszperantó vagy más nyelv. Angol. Angolul kell mindenkinek tudni, viszont egy ilyen megmérettetésen én úgy voltam vele, hogy ha levágják a fejemet, akkor sem angolul fogok énekelni. Egyszerűen nekem ez egy küldetéstudat volt. Mikor olvastam a sok kritikát, előre röhögtem magamban. Lehet, hogy te haver nem hiszel saját magadban, nem bízol a saját nyelvedben. Nem bízol az egészben vagy nem bízol önmagadban. Én viszont láttam első perctől kezdve, hogy működött a dal. Mi ott érzékeltük, hogy működik a dal. Talán egy picit előrébb is végezhettünk volna, ha nem lettek volna a háttérben pusmákolások, mert biztosan voltak. Volt egy-két helyezés, ahol egymásra néztünk a backstage-en és mosolyogtunk: “persze, hogyne...”

Debrecen-Portál: Azt mondtad, hogy a svédek kedvelik az ilyen típusú fazonokat, mint Te. Milyen stílust közvetítesz Te? Mi az az életérzés, mi az az életszemlélet, amit Te különösen elmondanál a Világnak. Ami megtetszik a skandinávnak. Hívhatjuk hipsternek, nem hipsternek. Mi erről a gondolatod?

ByeAlex:  Én kísérletező ember vagyok. Kísérletezős popzenét játszom. Igazából azt szeretném a zenéimben visszaadni, amit úgy húsz éve elfelejtettek. Nyilván egy modernebb tálalásban. Úgy érzem, hogy a húsz évvel ezelőtti slágereink, magyar slágerek, teljesen másként szólnak, mint a mostaniak. Mostanában nyugati slágereket teszünk ki az asztalra, nyugati típusú szövegekkel. Semmitmondókkal. Az én dalomat, szerintem az egész ország kívülről tudja. Ezt teljes nagyképűség nélkül mondom. Nem nagyon volt ilyen dal mostanában. Mikor meghallok egy örökzöld dalt az elmúlt húsz-harminc évről, akkor mindig azt érzem, hogy ők tudnak írni. Biztosan elolvastak életükben legalább két könyvet vagy verset. Most pedig tömeggyártás van a magyar zenében. Születnek rosszabbnál rosszabb produkciók, amik átmennek rajtunk. Ezt hallgatjuk egész nap, ezt dúdoljuk el. Én egyébként az vagyok, aki nem ellene megy ennek, hanem eltér tőle. Én szeretnék valami régivágásúan újat adni a zenémmel. 

Debrecen-Portál: Hogyan született a Kedvesem? Mi volt az elsődleges inspirációja?

ByeAlex: Volt egy nagyon rossz időszak az életemben. Mindenféle problémáim voltak és nem is tudtam, mi a kiút. Akkor kreáltam ezt az ideális karaktert. Amit úgy érzek, minden ember keres az életében. Teljesen függetlenül, hogy nő vagy férfi. Úgy érzem, hogy teljesen mindegy, hogy Jóska Pista mit mond a dalomról, Én azt kívánom Neki, hogy olyan életet éljen, valakivel, mint ami ebben a dalban van. Akkor van jó helyen. 

Debrecen-Portál : Mit gondolsz az open source jelenségről. Nem csak informatikai értelemben, hanem sokkal inkább az emberiség teljes tudásának open source felhasználásában. Mit gondolsz arról a jelenségről, hogy hogy tizenéves fiatalok olyan dolgokat találnak ki, találnak fel, amivel mondjuk a tudomány negyven évig próbálkozott sikertelenül. Köthető-e ez az open source-hoz?  Viheti-e előre ez az emberiséget? 

ByeAlex: Nem akarok belemenni komoly filozófiai gondolatokba, de nyilván Platónék nem véletlenül beszéltek az ideák világáról. Az kicsiben azt is jelenti, hogy - egy általam elismert nagy gondolkodó szerint-, az ember bordái alatt szárnyak vannak. Ez nyilván azt akarja jelenteni, hogy az emberek sokkal többre képesek, mint amit nyújtanak. Például, hogyha megfigyeljük azt a tendenciát, hogy a következő generációk emberei mindig egyre szebbek - mert sokkal szebb emberek születnek-, akkor semmi meglepő nincs abban, hogy sokkal okosabbak is vagyunk. Azt nem mondom, hogy tudni fogunk-e repülni csak úgy magunktól a testünkkel, viszont szerintem száz év múlva a Világ az köszönő viszonyban sem lesz ezzel a Világgal.
Én hiszek amúgy abban, hogy béke lesz. Azt gondolom, hogy lesz egy nagy háború. Aztán valami nagy dolog fog történni. Már most is jó rég óta alapvetően békében élünk. Békében egymásal, de mégis erősen érződik a gazdasági feszültség. Mikor sokan arról beszéltek, hogy december 21-én valami változás lesz a világban, akkor amúgy ezt akarták mondani. Hogy valami történni fog. Szerintem az emberek folyamatosan nyílnak kifelé. Nyilván sok ország le van maradva. Nem tehetnek róla, mert más civilizációik vannak. De alapvetően én úgy érzem, hogy a történelem szeme, most Európán van. Valami biztosan fog történni. Nekem ez a műsor azt mutatta meg, hogy nem annyira politikai rendezvény az Eurovision. Miért kaptam én Svájctól 10 pontot vagy Németországtól 12-t? Ezt még mindig nehéz elhinnem. 

Debrecen-Portál: Miért kaptál szerinted?

ByeAlex: Azért, mert jó a dal. Azt mondták nekem, hogy másoknál azt érezték, hogy kimegy és énekel valamit. Míg velem azt érezték, hogy kijön valaki, akiről azt érezték, hogy nyugalmat áraszt. Annak ellenére, hogy amúgy ideges voltam, főleg az elődöntőben. Én mindig igyekszem azt mutatni, hogy minden rendben van. Mindig olyan vagyok a barátaimmal is, hogy ha éppen valami nagyon nagy szar van, akkor én mindig azt próbálom mondani, hogy nem, amúgy minden jó lesz, minden rendben lesz. Viszem a hátamon a problémát. Alapvetően is kedvelem azokat az embereket, akik igyekeznek nem komolyan venni az életnek bizonyos problémáit, hanem úgy vannak vele, hogy nem probléma van, hanem feladat, és akkor azt megoldja. Szerintem nagyon nehéz megtalálni ezt az utat amúgy, mert amit a magyar családok manapság kapnak, az szerintem brutálisan nehéz. 

Debrecen-Portál: Ezt gazdasági értelemben gondolod?

ByeAlex: Gazdaságilag és más területeken is a mindennapokban. Ezért volt az, hogy valamelyik interjúmban arról volt szó, hogy ki a hős, milyen ember a hős?
Szerintem apád a hős, meg anyukád a hős, meg akik elmennek mindennap dolgozni, hazajönnek, befizetik azt a rohadt sárga csekket, megveszik neked, amit meg kell, és te elmész a suliba, és hazajössz és akkor megint elmondod, hogy te most azt szeretnéd, hogy ezt meg azt vegyen. Ő elmegy és megveszi. Szerintem az az ember, aki ezeket a dolgokat jól megteszi és közben ad a gyereknek valami értéket, nekem az a hős. Nekem ez a hős első lépése. Igazából én ezért látom valamiért hősnek például a saját családomat, barátaimat. Nagyon sok értékes embert ismerek, akik nem állnak meg, hanem azt mondják, hogy akkor most ez van, innen indulunk.
Mikor például én munkanélküli voltam - nagyon sokáig, majdnem egy évig-, akkor tudtam, hogy ez itt nem így lesz, ez egy átmeneti állapot, és nekem most ez azért van, hogy megtapasztaljam. Milyen az, hogy beállsz a munkaügyi központba és ott állsz kiszolgáltatottan és közben még hülyének is néznek nagyon sokszor? Ez nagyon rossz, senkinek nem kívánom. Talán az egyik legrosszabb dolog a világon, amikor az ember munkanélküli. Úgyhogy nagyon sokan, akik leírták rólam, hogy az édesapám vásárolta meg A Dal című műsort, nekik üzenem, hogy az édesapám biztonsági őr. 

Debrecen-Portál: Általában te mit gondolsz a pénzről? Hogyan befolyásolja az életedet vagy egyáltalán mi az egészről a képed?

ByeAlex: Hogy ha tehénszarban mérnénk az életnek a mennyibe kerülését, akkor azt gyűjtenénk. A pénz fontos, mert ebből kell megélnünk. Fontos, mint eszköz de nem cél. Nekem nem célom az, hogy én rettenetesen gazdag legyek, csak a pénz, mint eszköz kell, hogy azt csináljam, amit szeretek.
Soha nem foglalkoztam olyasmivel, ami engem nem érdekel. Mindig olyan munkahelyeim voltak, amik érdekeltek engem. Mikor munkanélküli voltam, elmehettem volna valahova, mondjuk dolgozni valamit, de nem érdekelt. Tudtam, hogy én lennék az a csávó, akit utálok, hogy ha bemegyek a boltba és a fancsali képét nézem, mert közben úgy érzi, hogy ha kérek tőle valamit, akkor ő tesz szívességet nekem, hogy ideadja a pénzemért. Na én ez a csávó lettem volna és tudtam, hogy ezt nem szabad csinálnom. Mindig csak olyasmivel foglalkoztam, ami érdekelt. Mindig csak olyan újságokat írtam, olyan könyveket szerkesztettem, meg olyat zenéltem, amiről úgy éreztem, hogy ez az én utam. Szerintem mindenkinek az a fontos, hogy amit csinál, azt úgy csinálja, hogy közben jól érzi magát. Tök mindegy, hogy mit csinál, ha nem érzi jól magát, ott kell hagynia. 

A BYEALEX INTERJÚ KÖVETKEZŐ RÉSZE ITT OLVASHATÓ

 

Cimkék: 
Teteje