Debreceni konzorcium

 

Debreceni konzorcium

2012. júliusában az AITIA International Zrt. és a Debreceni Egyetem elindult egy közös úton. A "C-GEP: C-Board Gigabit Ethernet Platform" elnevezésű projekt két évet vesz igénybe és több mint 300 millió forint az összköltsége.

Világszerte rohamosan nő az internetes adatforgalom. Ennek kezelésére a szolgáltatók egyre fejlettebb eszközöket használnak és telepítenek.
Debrecenben alakult egy konzorcium, melynek célja kifejleszteni egy olyan high-tech berendezést, amely két év múlva a vezető telekommunikációs cégek érdeklődésére tarthat igényt.
A több mint 300 millió forintos fejlesztésben a Debreceni Egyetem Informatikai Kara felelős az alapkutatásért, az AITIA International Zrt. pedig a gyakorlati megvalósítást - előállítást, gyártást - koordinálja. Az egyre nagyobb méretű és összetettebb internet tartalmak miatt megnövekedett forgalmi igényeket ki kell elégíteni. Ehhez 40 Gbit/s és 100 Gbit/s teljesítményre van szükség (ez utóbbi gyakorlatilag a ma leggyorsabb otthoni kapcsolatok ezerszeresét jelenti). A mai csúcstechnológiát a 10 Gbit/s sebességű eszközök képviselik. Ez azt jelenti, hogy az ennél nagyobb sebességek felé a továbblépés nagyon nagy feladat. Sok- sok kutatás, fejlesztés folyik napjainkban ennek elérése érdekében.
Például ilyen egy nagyon érdekfeszítően és laikusoknak furcsán hangzó, de nagyon izgalmasnak tűnő feladat, mely így hangzik:
Ez a nanoszekundumos (10e-9s) tartományban történő időszinkronizációs módszerek vizsgálata, a különösen nagy sebességű párhuzamos adatfolyamok valós idejű feldolgozása. Ezt azért kell megoldani, mert a 40 Gbit/s vagy 100 Gbit/ s sebességű kapcsolatokon már a mikroszekundum töredéke alatt is több tucatnyi üzenet érkezhet, amelyek időbeli beérkezését pontosan kell ahhoz regisztrálni, hogy a fent említett feladatokhoz sorba tudjuk őket rendezni. A konzorciumi együttműködés célja egy olyan 100 Gbit/s Ethernet hálózati platform létrehozása, amely nagy kihívást jelent a kutató-fejlesztőknek. A mai kor csúcstechnológiája ez a mi számunkra, mely remélhetőleg megkönnyíti a virtuális adatforgalom feldolgozását és nyomon követését.

A projektről közölt hír eredeti forrásból a szakemberek kedvéért:

2012 júliusában elindult az AITIA International Zrt. és a Debreceni Egyetem konzorciumának "C-GEP: C-Board Gigabit Ethernet Platform" elnevezésű kétéves, több mint 300 millió forint összköltségű K+F projektje. A konzorciumi pályázat a Gazdaságfejlesztési Operatív Program Piacorientált kutatás- fejlesztési tevékenység támogatási kiírás (GOP 2011.1.1.1) egyik nyertese, eredményeit pedig a telekommunikációs cégek alkalmazhatják.

A világszerte rohamosan növekvő internetes hálózati forgalom kezelésére a hálózati szolgáltatók egyre nagyobb sebességű berendezéseket és egyre gyorsabb optikai kábeles vonalakat telepítenek. A megnövekedett forgalmi igények hardver- és szoftverigényének fejlesztésére konzorcium alakult, melynek célja kifejleszteni egy olyan high-tech technológiát és berendezést, amely két év múlva a vezető telekommunikációs cégek érdeklődésére tarthat igényt. A több mint 300 millió forintos fejlesztésben a Debreceni Egyetem Informatikai Kara felelős az alapkutatásáért, az AITIA International Zrt. pedig a gyakorlati megvalósítást - előállítást, gyártást - koordinálja. A szolgáltatók az egyre nagyobb méretű és összetettebb internet tartalmak miatt megnövekedett forgalmi igényeket 40 Gbit/s és 100 Gbit/s Ethernet technológiával elégítik ki - utóbbi gyakorlatilag a ma leggyorsabb otthoni kapcsolatok szinte ezerszeresét jelenti. Ezeken a sebességeken csak a legkorszerűbb technológiával valósítható meg a vonalak forgalmának vizsgálata. A konzorcium tagjainak sokéves tapasztalata van a hálózatok monitorozásában és a forgalmi adatok analízisében, és a mai csúcstechnológiát jelentő 10 Gbit/s sebességű eszközöket már kifejlesztettek és üzembe helyeztek, azonban az ennél nagyobb sebességek felé a továbblépés jelentős kutatás-fejlesztési feladat.

A földrajzilag elosztott hálózati eszközök között nagy hálózati sebességeken, több tucatnyi féle protokollon haladó üzenet-dialógusok összekötése segítségével kézben tartható a hálózati hibák feltárási folyamata, és az új szolgáltatások bevezetése is figyelemmel követhető. Emiatt a hálózati forgalmat komplex, intelligens módon analizáló algoritmusok és eszközök alapvető szerepet fognak játszani az internet fejlődésében. A ma megszokottnál nagyságrendekkel nagyobb hálózati sebességen haladó adatok feldolgozásához a legújabb kutatási eredmények felhasználására is szükség van. Ide tartozik a nanoszekundumos (10e-9s) tartományban történő időszinkronizációs módszerek vizsgálata , a különösen nagy sebességű párhuzamos adatfolyamok valós idejű feldolgozása . Ezt azért kell megoldani, mert a 40 Gbit/ s vagy 100 Gbit/s sebességű kapcsolatokon már a mikroszekundum töredéke alatt is több tucatnyi üzenet érkezhet, amelyek időbeli beérkezését pontosan kell ahhoz regisztrálni, hogy a fent említett feladatokhoz sorba tudjuk őket rendezni.
Ha meg tudjuk mondani, mekkora szünetek voltak ezen üzenetek között, akkor abból következtetni tudunk a hálózat terheltségi állapotára és az üzenetvesztés valószínűségére is. Emellett új kihívást jelent a rosszindulatú forgalmazás (vírusok, adathalász alkalmazások, stb.) felismerése a mobil hálózatok magját alkotó csomópontok nagysebességű kapcsolatain - hiszen a kis fizikai méretek miatt feldolgozási teljesítményben korlátozott végberendezésektől, okostelefonoktól nem lehet elvárni, hogy időnként még bonyolult vírusvédelmi és támadás-elhárítási teszteket is futtassanak.

A konzorciumi együttműködés célja egy olyan 100 Gbit/s Ethernet hálózati platform létrehozása, ami hardver-szinten is programozható, mert ilyen nagy sebességek mellett az általános célú számítógépes szoftver megoldások már lassúak. A hardver szinten azonban komoly kihívást jelent a flexibilitás és az illesztő- szoftver nyílt megvalósítása. Ezek szoftverfejlesztésnél nem kritikus tényezők; a különféle programozási nyelvek és segéd-környezetek számos lehetőséget kínálnak ezek figyelembe vételére; hardverfejlesztésben azonban a feldolgozási idő minimalizálásának kell alárendelni ezeket, emiatt a fejlesztők játéktere sokkal szűkebb. A készülő platform az alkalmazott csúcstechnológiának köszönhetően a 100 Gbit/s sebességű forgalmat is veszteségmentesen kezelő mérési és vizsgálórendszer lesz, amely a forgalmi adatok valósidejű feldolgozása mellett hálózatfelügyeleti feladatokra is használható.

Forrás: Debreceni Egyetem

Teteje