Debreceni kutató a CERN-ben

 

Debreceni kutató a CERN-ben

A CERN igazgatója Rolf Heuer pár napja bejelentette, hogy új bozon részecskét fedeztek fel. Valószínűleg a Higgs bozont, de biztosan csak az eredmények pontos kiértékelése után lehet tudni. A részecskét még évtizedekkel ezelőtt Peter Higgs skót fizikus elmélete hozta be a köztudatba. A kifürkészhetetlen Higgs bozonnak tömege van, és ő lehet az utolsó hiányzó darabkája az uralkodó fizikai elméletnek.
Az Európai Nagy Hadron Részecske gyorsítóban egyszerre, két önálló kutató csoport, egymástól függetlenül jutott arra a megállapításra, hogy létezik a Higgs bozon. Tömege egy proton tömegének 130-szorosa.Tömeg és energia ugyanaz a dolog, ezért amikor a protonoknak nagy az energiaszintje, akkor a méretük is nagy lesz. Hatalmas energia szintre gyorsított protonokat ütköztettek egymással,amik ütközéskor szétrobbantak darabjaikra, és a fizikusok a szilánkok között kutattak az apróbb alkotó részek után. Így találták a Higgs bozont.

Ugyanúgy mint a kvark, vagy az elektron, a bozon is egy részecske, ugyanakkor valódi alkotórésze egy erőtérnek, amit Higgs mezőként ismerünk. A Higgs mezőt úgy lehet elképzelni, mint valami egyetemleges tapadósságot, amit minden dolog érez. A foton jó példa erre a kettősségre: mert egy fény részecske, ami ugyanakkor elektromágneses erőt is hordoz. A Higgs bozon is hasonló erőhordozó. Az uralkodó fizika elmélet szerint, minden egyes részecske, minden kis kvark és lepton, kölcsönhatásban van ezzel a tapadós mezővel, ez a kölcsönhatás adja a tömegüket. A tömegük teszi lehetővé a részecskék számára, hogy kölcsönhatásba lépjenek egymással, és atomok, molekulák, csillagok, alakuljanak ki belőlük. A Higgs bozon nélkül, a tudósok nem tudják magyarázni az Univerzum, a csillagok, a Galaxisok, vagy a mi létezésünket sem.
„Korántsem jelenti ez azt, hogy vége lenne a kísérleteknek, sőt most indul meg csak a munka igazán” – fogalmaz Horváth Dezső, a Debreceni Egyetem professzora, az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont tudományos főtanácsadója, aki a CERN több kísérletében is részt vesz. Ez az elképzelés egyébként annak a szuperszimmetria nevű elgondolásnak a része, amit az LHC-kísérletekben résztvevő magyar szakemberek többsége kutat.
Forrás: www.popularscience.com , www.index.hu
Teteje