DeCode Design Stúdió - A tapéták csúcskategóriái

 

DeCode Design Stúdió - A tapéták csúcskategóriái

Először egy kis történelem a tapéták eredetéről...

A tapéta (a latin tapetum szótól) kárpit, mely eredetileg hosszú szőrű pamutszövet. Napjainkban leginkább festett, nyomtatott papiros, ritkábban bőr, mellyel a falakat díszítés céljából bevonják.

Már a legkorábbi emberi civilizációk esetében is találunk példákat arra, hogy otthonok falát – legyen az akár csak egy barlang – az emberek kidekorálták vagy éppen különféle anyagokkal borították be. Ezek célja sokszor kettős volt, egyrészt a lakóhely esztétikusabbá tétele, másrészt pedig a hőtartás elősegítése a plusz burkolóréteggel. Napjainkban a tapétákat már használják például falak megerősítő anyagaként is, például az üvegszálas tapéta formájában.

 

 

 

 

A történelem előtti időkben jellemzően szőrmékkel és állatbőrökkel borították a falakat, de i.e. 200 körül Kínában már alkalmaztak olyan falborításokat, amelyeket tapétának nevezhetünk. A rizspapírból készült burkolatokat ekkor még jellemzően nem látták el mintákkal, dekorációkkal, sokkal inkább funkcionálisak voltak.

A díszes, dekorált tapéták eljövetelére egészen az európai kultúra középkor utáni újjáéledéséig kellett várni. A déli kereskedővárosok felvirágzásával kezdték el a vagyonosabbak, az elithez tartozók falaikat textíliákkal, falikárpitokkal borítani, amelyek az arab kultúráktól átvett, élénk színű és szimmetrikus mintázatokat ábrázoltak.

Ezek a textíliák azonban kifejezetten a luxus kategóriájába tartoztak. Az egyébként is szűkös mennyiségben rendelkezésre álló anyagok nehezen beszerezhetőek voltak a kor háborúi és a kereskedelmei útvonalak időszakos megszakadása miatt. A falburkolatok rendkívül drágák voltak, így csak a leggazdagabbak engedhették meg maguknak a megvásárlásukat.

A legelterjedtebbek a szimmetrikus, élénk mintázatok voltak ebben a korszakban.

Ezen tapéták alapanyaga általában szattyánbőr volt – ezt az európaiak még a kontinensre évszázadokkal korábban érkező mór hódítóktól vették át. Ezeket korábban stancolással vagy dombornyomással díszítették.
 

 

 

A DeCode Design Stúdióban megtalálhatóak többek között az:
Arthouse, Vatos, PNT Fazowski kristályokkal, KolizzArt, Casadeco, Caselio, Eijffinger, Texdecor, IEP Emiliana Parati, RCH Roberto Cavalli Home, Arte, Hooked On Walls  
Casamance, Harlequin, Khroma, Sirpi, Prestigious, Graham&Brown, Armani,Jannelli&Volpi tapétái valamint, panelek-poszterek-fal matricák.

Üdvözlettel:
Debrecen-Portál – DeCode Design Stúdió

4029 Debrecen
Cegléd utca 11.sz.
Fülöpné Csikos Andrea
+36-70/ 625-8820

Fülöp Zsolt
+36-70/ 624-5165

 

A cikk partnere: 

Teteje