Elon Musk a Mars kolonizáció terveiről

 

Elon Musk a Mars kolonizáció terveiről

Elon Musk, a SpaceX (űrrepülő vállalat) mögött álló milliárdos vállalkozó kijelentette, hogy az év második felében közzéteszi a Mars kolonizációjára vonatkozó elképzeléseit. Egy hétfőn a Reddit-en zajló fórumon, az olvasók kérdésére Musk elmondta, hogy a Marsra induló kolónia szállításának részletei napvilágra kerülhetnek az év vége felé, és hogy ennek tervei teljes mértékben eltérnek azoktól a "Dragon" kabinoktól és "Falcon 9" rakétáktól, amikkel a SpaceX manapság repül.

"A Marsra induló szállítási rendszer egy teljesen új szerkezet lesz, és abban bízok, hogy az év vége felé már be is mutathatjuk. Helyes döntés volt, hogy nem tettük ezt meg korábban, hiszen most a "Falcon" és a "Dragon" projektek tapasztalataira támaszkodva folytathatjuk a fejlesztéseket." - írta Musk a Reddit-en. "A cél, hogy 100 tonna "hasznos terhet" legyünk képesek odaküldeni. - mondta, majd hozzátette - Ez természetesen óriási űrhajót és hajtóművet igényel." 

A SpceX szintén ebben az évben tervezi, hogy bemutatja űrruhákra vonatkozó terveit is, melyek egyszerre felelnek meg az esztétikus megjelenés és a felhasználhatóság által támasztott követelményeknek. Bár azt egyelőre nem tudni, hogy az űrruhákat milyen használatra tervezték, elképzelhető, hogy ezek képezik majd az alapját a jövőbeni Mars expedíciók viseletének. 

A tengerre leszálló rakéta

A SpaceX az első olyan magántulajdonban lévő vállalat, amelyik szállítási megbízást kapott a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), amiket 2012 óta folyamatosan teljesít. A cég 1,6 Milliárd dolláros szerződésállománnyal rendelkezik a NASA-tól arra vonatkozóan, hogy teljesítsen 12 küldetést az ISS-re. A második ilyen cég az Orbital Sciencees, amelyik 1,9 Millirád dollárért szerződött a NASA-val 8 küldetésre. 

A SpceX-et Elon Musk, aki egyszerre vezérigazgatója és vezető designer-e is a cégnek, alapította 2002-ben azzal a céllal, hogy embereket utaztasson a világűrbe. Tavaly szeptemberben a NASA felvette a céget akközé a két vállalalat közé, akik amerikai asztronautákat repíthetnek majd arra az űrállomásra, ami egy külön projekt keretében 2017-ben kezdi meg működését (a másik cég a Boeing). 

A SpaceX következő, sorban az ötödik küldetése január 10-én indult a floridai Cape Canaveral katonai légibázisról. A küldetés során egy utánpótlás Dragon űrhajót indítottak el az űrállomásra, és kísérletet tettek arra, hogy a hajtóműként szolgáló "Falcon 9" rakétával leszálljanak egy, az Atlanti Óceánon lebegő "automata drón leszállóbázison". Miközben Musk a jövőbeni űrturizmus lehetőségeiről beszél, megemlít néhányat azokból a rendszerekből, melyeknek a fejlesztésén cége dolgozik, beleértve az újrahasznosítható rakéták tervét. Egy kérdésre válaszolva beszélt például arról a "Falcon 9" visszatérésével kapcsolatban, hogy az túlnyomó részt a gravitációs erőt használja majd ahhoz, hogy a tengeren lebegő leszállóhelyen rajtamaradjon. Korábban Musk-tól elhangzott egy olyan előrejelzés, hogy a küldetés sikerességét 50%-ra értékeli. Azonban amikor egy újságíró ki akarta erőltetni belőle, hogy feltételezését mire alapozza, elmondta, hogy valójában fogalma sincs erről, és csak tippelte azt.

Ne add magad olcsón

Egy olvasó azt kérdezte Musk-tól, hogyan képes ilyen sebességgel tanulni. "Néha úgy érzem, hogy a fejem teljesen megtelt. Nehezen váltok témák közt és az egyes folyamatokat sem látom már át úgy, mint régen." - válaszolta.

"Az őszinte véleményem az, hogy az emberek nagy része jóval többet lenne képes megtanulni, mint amit hisz magáról. Sajnos túl olcsón adják magukat. Meg sem próbálják mielőtt feladnák. Egy jó tanács: Fontos, hogy úgy tekintsünk a tudásra, mint egyfajta "jelentések fájára". Legyünk  biztosak abban, hogy megértettük az alapelveket, vagyis a törzset, és a vastagabb ágakat mielőtt a levelek részleteihez érünk, egyébként nem lesz miről lelógni azoknak a leveleknek."

Forrás: space.com

Teteje