A Gyertya

 

A Gyertya

A Gyertya

Nem tudhatjuk milyen fontos számunkra a fény, amíg nem tapasztaljuk meg a sötétséget.

Egy házaspár, akikkel jó lenni. Debreceniek. Szeretik városukat, szeretik a világot és az embereket. A karácsonyi vásár meghitt forgatagában találkoztam velük. Vidáman és nagy elkötelezettséggel árulják gyönyörű portékáikat. Koruk ellenére fittyet hánynak a hideg, fagyos napok megpróbáltatásainak. Minden vásárlóhoz van pár kedves szavuk és érezni, hogy fontos nekik a jó kapcsolat velük.
Több mint harminc éve foglalkoznak minőségi gyertyakészítéssel. Egy egyedi technikát fejlesztett ki Nagy Lajos úr, aki több fontos címet is kapott munkájáért. Egész Európában nem lelni párját gyertyáinak. Olyan vállalkozók ők, akik mindenben benne vannak. Bár nyugdíjasok, minden porcikájukban spirituszt érzek. Alig várják, hogy találjanak valakit, akinek tovább adhatják tudásukat, betaníthatják a technikát.  Gondolhatunk Rájuk úgy, mit a város Főnixei. Az idő nem látszik egyikőjükön sem. Egy összetartó, egymást kiegészítő kis csapat ők. Mivel is foglalkoznának, mint a szívet melengető gyertyák öntésével.
Minden egyes darabot kézzel készítenek és minden alkotóelem kiválasztásánál különös hangsúlyt helyeznek a legmagasabb minőségre. 200-ben elnyerték a Quality Summit Award, Golden Category címet New Yorkban. 2004-ben pedig a Hajdú-Bihar megye minőségi címet.
Külön büszkeségük a különleges esküvői gyertya, mely egyedibbé és emlékezetesebbé teszi a házasságkötés felejthetetlen pillanatát. Ajánlásuk szerint ne csak a boldogító igen kimondása után gyújtsák meg közösen a párok e remek, monogrammal ellátott gyertyákat, hanem fényénél minden évforduló alkalmával idézzék fel életük legszebb pillanatát. (http://www.weddingcandles.de/magyar/index.html
)

Egy megható idézet a gyertyáról:
„Senki nem gyújt gyertyát azért, hogy aztán az ajtó mögé zárja: a fény célja, hogy
még több fényt gyűjtsön maga köré, hogy felnyissa a szemeket, hogy megmutassa
a körülötte rejtőző csodákat. Senki sem áldozza föl azt, ami számára a legfontosabb:
a szeretetet.”

Coelho, Paulo

Története :
Az emberiség már több mint két ezer éve használja a gyertyákat, évszázadokon át elengedhetetlen háztartási kelléknek számított. Már az ókorban felismerték a faggyú és a zsír kiváló égési tulajdonságait, s azokat több helyen is hasznosították. Az első ismert viasz a méhviasz volt, mely akkoriban még igen ritka és értékes anyagnak számított. Krisztus születése után jelennek meg a faggyúgyertyák, mivel a viaszgyertya mindennapos használata túl költséges volt. A szegényebb emberek állati eredetű hulladékból készült faggyúgyertyákat használtak, ez azonban igen kellemetlen szagokat árasztott és erősen kormozott. A 17. században már arzént adtak a faggyúhoz, ez esztétikailag javított a végterméken, azonban az arzén – mérgező mivolta miatt – sok kellemetlenséget okozott a mindennapi használat során. A 19. század elején felfedezték a sztearint[1], a növényi és állati zsiradékban is fellelhető gliceridet, mely a gyertya szilárdságáért felelős. Ekkoriban kezdték használni az összefont kanócot és a paraffint, így az eddigiekhez képest jó minőségű és olcsó gyertyát tudtak előállítani.
Manapság a gyertyagyártó cégek jó részt paraffinból és csak kis mértékben sztearinból készítik termékeit. A kanócok is megváltoztak, mára leginkább szalmiák-sóval, bórsavval és paraffinnal kezelt pamut anyagú fonott kanócot használnak, mely a gyertya egyenletes és szinte korommentes égését biztosítja.

A gyertya jelentése a keresztény szimbolikában :
A Biblia alapján a Logosznak, a Világ Fényének szimbóluma, a keresztény szimbolikában Krisztus jelképe. A gyertya is megsemmisül, miközben fényt ad, miként az Üdvözítőnek is meg kellett halnia, hogy az embereket megváltsa. A gyertya a szentháromságot testesíti meg a láng, a kanóc és a viasz egysége folytán. A magyar néphit úgy mondja, hogy a mennyországban mindenkinek van egy égő gyertyája, ameddig az lángol, addig él az ember. A gyertya végigkíséri az embert az életen, a keresztelő alkalmával éppoly jelentős, szimbolikus szerepet játszik, akárcsak a születésnapi tortán, a haldokló mellett vagy a ravatalnál.

A hideg téli esték meghittségéért és szívünk szeretetéért gyújtsunk gyertyát.

Gyújtsunk gyertyát egymásért és a világért!

Mindenkinek Boldog Karácsonyt kívánunk!

 

 

Forrás: Wikipedia

Teteje