A hétvégén ünnepelték a madarak és a fák világnapját országszerte

madarak és a fák világnapja
 

A hétvégén ünnepelték a madarak és a fák világnapját országszerte

Nyolc természetközeli program a madarak és fák napjára

A hétvége a madarakról szólt az egész országban. A Tiszán a partifecskék párválasztását figyelve hajózhattak, a budapesti Jókai-kertben pedig a madárgyűrűzéssel ismerkedhettek meg. De még akkor is természetbarát programokba keveredhettek, ha csak leugrottak egy italra a Kazinczy utcába.

Május 10-én a madarakat és a fákat ünnepeltük. A világon elsőként 1902-ben Magyarországon szervezték meg ezt a napot, annak emlékére, hogy az európai államok egyezményt kötöttek a mezőgazdaságban hasznos madarak védelme érdekében. Az ünnep hivatalossá 1906-ban vált, amikor a Madarak és Fák Napja megszervezését minden iskola számára kötelezővé tették. Azóta is ez a legszélesebb körben megtartott madárünnep Magyarországon – írja honlapján a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A hétvégén ezért országszerte ismeretterjesztő programokkal készültek, mutatjuk a legérdekesebbeket.

Budapest: Jókai kert, Kazinczy utca, Füvészkert

Május 9-én, szombaton a Madártani Egyesület a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal közösen várta a látogatókat a budapesti Jókai-kertben, ahol többek között madárgyűrűzési és odúellenőrzési bemutatót, hüllő és kétéltű szépségversenyt, valamint fotókiállítást lehetett megnézni, a gyerekek pedig egy játszóházban ismerkedhettek a madárvédelemmel.

Szintén szombaton a budapesti Füvészkertben is madaras programokkal várták az érdelődőket. Reggel fél tíztől madárgyűrűzést lehetett látni, tíztől pedig beindultak a kézműves foglalkozások is – például saját dínólábnyomot vagy ősi nővénylenyomatot lehetett gyártani. De volt játszóház, vetélkedők, a vezetett séta során pedig a Füvészkert legkülönlegesebb fáival lehetett megismerkedeni.

Május 10-én, vasárnap reggel tíztől este tízig a bulinegyed is a természetvédelemre figyelt. A Kazinczy utcában az utca teljes hosszában családi- , gyerek-, gasztronómiai és egyéb izgalmas programok vártak mindenkit, aki szeretett volna egy kicsit lazítani a város közepén. Az utcában működő vendéglátóhelyek – a Mika Tivadartól a Teslán át az Illegálig – összefogtak egy élhetőbb, zöldebb, madárcsicsergősebb belváros létrehozásáért. "Nem titkoltan az is a cél, hogy megmutassuk, milyen jó, ha a Kazinczy utca teljes egészében csak a gyalogosoké, és hogy milyen hasznos volna, ha ez állandósulna itt Erzsébetváros központjában" – írták a szervezők.

Felső-Tisza: Partifecske-les

Május 9-én a Felső-Tisza Tokajtól északra húzódó szakaszán Európa egyik legnagyobb, több ezer pár otthonául szolgáló partifecske telepét megfigyelő kétórás hajós programot szervezett az MME nyíregyházi csoportja. A vízi túrán Szép Tibor, a Nyíregyházi Főiskola tanára mutatta be a madárfaj életét, és az érintett folyószakasz egyéb természeti értékeit. Egyébként, jelenleg a partifecske telepeken a párválasztás időszaka zajlik, amely egyike a leglátványosabb időszakoknak – ezért is volt érdemes ezen a programon részt venni.

Képen: Partifecske a löszfalba vájt ürege előtt Galéria: Nyolc természetközeli program a madarak és fák napjára(Fotó: hofez / Indafotó)

Ipolytarnóc: Madármegfigyelés és miocénerdő-túra

Május 9-én, szombaton madármegfigyelés, fotókiállítás és a miocén erdőben vezetett túra is várta a látogatókat az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Területen. Az MME munkatársának segítségével volt lehetőség a távcsöves madármegfigyelésre. A látogatók előadást hallgathatnak a gólyák vonulásáról, védelméről, és megismerhetik a madártani egyesület munkáját is. Az Ősfenyő látogatóközpontban a madárfotózásra specializálódott BirdPhotography.hu fotósainak válogatott munkáiból nyitottak meg kiállítást.

Mivel május 9. a felfedezők napja is, ezért a programok között az elmúlt 180 év ipolytarnóci felfedezéseiről is előadást hallgathattak meg a Nógrád megyei természetvédelmi terület vendégei, majd vezetett túra indul a miocén erdőbe, ahol a többmillió éves növény- és állatvilággal ismerkedhettek meg a túrázók. Hogy mitől olyan különleges ez a hely? Itt találták meg a világ egyik legnagyobb megkövesedett fenyőféléjét, a gerincesek között orrszarvúak, medvekutya, őz- és szarvasfélék, illetve madarak iszapba kövült nyomait. 

Kis-Balaton: Kányavári-sziget

A Balatonnál a Kis-Balaton gazdag madárvilágát bemutató túrán lehetett részt venni. A program reggel tízkor kezdődött a Kányavári-szigeten. A jelentkezők madármegfigyelést végeztek a sziget hídjáról szakavatott vezető segítségével, majd gyalogos túrát tettek a két kilométer hosszú Búbos vöcsök tanösvény mentén.

Debrecen: Agóra Tudományos Élményközpont

A Madarak és fák napja apropóján a debreceni Agórában is érdekes programokkal készültek: a következő két hétben minden ismeretterjesztő előadás és kísérleti bemutató kapcsolódik valamilyen szálon a témához. A látogatók többek között megtudhatják melyik a világ leggyorsabban repülő madara, és melyik Európa legkisebb szárnyas állata, vagy éppen, hogy miért vonulnak a madarak. De a fák évgyűrűinek titkaira is fény derül, valamint arra is, hogyan tud a boglárka a víz felszínén szaladni. Az élményközpontban nyitvatartási napokon 11-től 16 óráig óránként indulnak az ismeretterjesztő előadások és kísérleti bemutatók.

Gödöllő: Természetfilm Fesztivál

Május 14. és 17. között első alkalommal szervezik meg a Nemzetközi Természetfilm Fesztivált Gödöllőn, a rendezvény szakmai támogatója az MME, amelynek helyi csoportja madárgyűrűzési bemutatóval, szakmai előadásokkal, és kvízjátékokkal várja a családokat az Alsóparkban.

Az Amazonas Nyíregyházára költözött!

Szintén jó természetközeli családi programnak ígérkezik a Nyíregyházi Állatpark, ahol a legújabb látványosságnak a decemberben megnyílt Viktória ház számít, ami a különleges állatok gyűjteménye.

 

Forrás: travelo.hu

Teteje