Ha unalmas a munkája menjen a bányába! Indult a vájárképzés.

 

Ha unalmas a munkája menjen a bányába! Indult a vájárképzés.

Újra indul a nappali vájárképzést.
 
Szép szakma, és mi több, aki bányásznak tanul, akkor azon dolgozik hogy Magyarország függetlenebb legyen a külföldi társaságoktól, mert ha több szenet használunk fel, akkor kevesebb gázt importálunk.
 
 
A bányászat az elmúlt évben váratlan fordulathoz érkezett. A szén újra előtérbe került, köszönhető technológiai fejlődéseknek.
 
A Magyar Energiastratégia számol vele mint kiegészítővel a megújuló termelés és az atomenergia mellé. Sőt a kormány már új szénbányák megnyitásáról, régiek újranyitásáról is beszél.
Aktuálisan  helyzet, hogy megéri szénből áramot termelni mert a szén-dioxid-kibocsátás miatti büntetés alacsony, a gáz pedig drága. 
 
 
De ki is a vájár?  A munkába állás után kezdődik el a szakosodás,és ki alakulnak a szerepkörök az iskolában általános képzést lehet tanulni. A fejtési vájárok nagy teljesítményű gépeket irányítanak, robbantanak, szelektálnak és kitermelik az ásványkincseket. Az előjárási vájár a föld alatti folyosók kialakításánál dolgozik. Figyeli és ügyeli, hogy a járatok a megfelelő irányban legyenek. A fenntartó vájárok rendben tartják a kialakított tartó szerkezeteket és biztosítják a vágatok előírt méretét. Az aknamélyítő vájárok, ők az aknákat mélyítik, és a munka közben keletkezett kőzetet felhozzák a felszínre. 
 
 Az elvárás: jó látás és jó erőlét. Sokszor a munka összetett ezért jó ha a bányász más szakmákhoz is ért. Előnyben részesül az ács, a kőműves, a lakatos, és a villanyszerelő.
 
Jelenleg csak Komlón lehet megtanulni a szakmát három év alatt. A vájártanulókat először havi 10.000 Ft, a második félévtől pedig akár 30.000 Ft is lehet az ösztöndíj, ha valaki jól tanul.
A későbbi kereset nem túl magas, de átlagos havi bruttója 281 ezer körül van, ami sokaknak vonzó lehet. De a bányász szakmában a munka közben épülő önbecsülés és a nagyon erős csapatszellem és összetartás épül ki a munka-társak között.
 
Teteje