Hagyományok és fejlődés

Fejlesztések Hortobágyon
 

Hagyományok és fejlődés

Milyen fejlesztések valósultak meg ebben az évben Hortobágy térségében, amelyek érintették a vállalkozásokat, milyen ágazatban (turisztika, vendéglátás, mezőgazdaság)?

Önkormányzati fejlesztések az idén Hortobágyon:
• az egészséges ivóvízellátás program- érintett: minden hortobágyi lakos, intézmény és vállalkozás
• a rendezvény-és vásártér megújítása- érintett: szállásadók, vendéglátó vállakozók, kiskereskedők, kézművesek
• a gyermekétkeztetési pályázat -érintett: vendéglátó vállalkozó
• a közfoglalkoztatási programok - érintettek: kiskereskedelemi és szállítási vállalkozók
• a tanyagondnoki busz cseréje, érintett: a tanyákon élő lakosság, kiskereskedelmi vállalkozó
• Orvosi rendelő felújítása: lakosság, a foglalkoztatás eü.-i ellátásban érintett helyi vállalkozások, egészségügyi vállalkozók.

Az állami szféra (Hortobágyi Nemzeti Park, Hortobágyi Nonprofit Kft., Hortobágyi Halgazdaság Zrt.) fejlesztései Hortobágyon, amelyek részben már megvalósultak, vagy folynak:
       
• Földet a gazdáknak kormányzati program- érintettek: mezőgazdasági vállalkozók
• Komplex Ökoturisztikai fejlesztés, 2 milliárdos költséggel folyamatban van, melynek célja Hortobágy és térsége turisztikai vonzerejének növelése. A fejlesztéssel érintett területek: Állatpark épületei és kiállításai, Kungyörgyi víztorony, Fecskeház erdei iskola, Halastói madárparadicsom, gyalogoshíd a Hortobágy folyón, Kerékpárút Hortobágy központból Halastóig, Mátai Ménesben: ménestörténeti kiállítás, kocsi múzeum, ajándékbolt, a malomházi vadasparkban gyermekfoglalkoztató. Érintettek: szállásadással, vendéglátással, kézművességgel és kiskereskedelemmel foglalkozó vállalkozók.

• LIFE pályázat: a valahai legelőtavak helyreállítása és fenntartása, a régi magyar háziállat-állomány növelése, a Hortobágy tájképi elemeinek visszaállítása és megőrzése, biodiverzitás növelése, bemutatás és oktatás. Érintettek: szállásadással és vendéglátással, kézművességgel, kiskereskedelemmel foglalkozó vállalkozók.

Milyen fejlesztéseket terveznek az elkövetkező pár hónapban, egy évben?

• Egészséges ivóvízprogram befejezése,
• A folyamatban lévő értékteremtő közmunkaprogramok (mezőgazdasági, betonelemgyártó, 6  lakásépítő, stb.) befejezése,
• közmunkaprogram folytatása,
• Borsóson szennyvízvezeték kiépítése,
• a közbiztonság fenntartása érdekében a rendőrségi épület felújítása és térfigyelő kamerarendszer telepítése
• kollégiumi mosdók felújítása
• orvosi rendelő szociális helyiségeinek felújítása
• kónyai vasúti megálló építése
• önkormányzati ingatlan épületenergetikai fejlesztése, iskolai tornaterem nyílászárók cseréje.
     
Hogyan tudják összehangolni a hagyomány őrzéssel az új kezdeményezéseket?

Az önkormányzat, az állami szervezetek, (Hortobágyi Nemzeti Park, Hortobágyi Nonprofit Kft, a Hortobágyi Halgazdaság Zrt.) és a civil szervezetek  hagyományőrző rendezvényei a Hortobágy még élő pásztorkultúrájának fenntartását, ápolását célozzák, ezért minden erre irányuló kezdeményezést, fejlesztést támogatunk.
Támogatjuk továbbá azokat a kezdeményezéseket, amelyek a település népességmegtartó erejét erősítik, hiszen Hortobágy településnek a népességszám csökkenésének megállítása az elkövetkező évek legnagyobb kihívása. A közintézményeink (óvoda és iskola) és a szülői közösségek a   letéteményesei a gyermekeink hagyománytiszteletre való nevelésének.

Helyi vállalkozókat mennyire tudják támogatni abban, hogy azok a Hortobággyal együtt fejlődjenek? 

Az önkormányzati fejlesztések főként a jogszabályban meghatározott kötelező feladatok ellátásához kapcsolódnak, mint az egészséges ivóvízellátás, a szennyvízelvezetés -és kezelés, köztemető fenntartás, közfoglalkoztatás,  a közösségmegtartó intézmények működtetése, (óvoda, családsegítő szolgálat, gyermekjóléti szolgáltatás) szociális alapellátás, (étkeztetés, tanyagondnoki szolgáltatás, stb.)  járdák és utak fenntartása, karbantartása, az  egészségügyi alapellátás, illetve az állami szereplők ( nemzeti park, génmegőrző, halgazdaság) infrastrukturális fejlesztéseihez illeszkednek.
Ezen túlmenően, mivel Hortobágy település vállalkozásainak jelentős része az idegenforgalomhoz kötődik, illetve abból él, (szállásadás, vendéglátás, kiskereskedelem, kézművesség) a világörökséghez méltó  környezet kialakítása, továbbá a hagyományőrző rendezvények minél szinvonalasabb megrendezése a fejlesztéseink kiemelt célját képezi.

A tervezési folyamatokba mennyire vonják be a vállalkozókat?

A nagyobb volumenű fejlesztési tervek érintik településünk rendezési tervét, amelynek elfogadása és módosítása a nyilvánosság bevonásával történik. A községházán bemutatott tervekkel kapcsolatban  nem csak a  vállakozók, hanem a civil szervezetek és más gazdasági szereplők illetve a község lakói is kifejthetik  véleményüket.
A vállalkozók által kezdeményezett fejlesztésekhez, beruházásokhoz önkormányzatunk a rendezési tervében biztosítja a feltételeket, továbbá igény esetén a fejlesztésekhez szükséges ingatlanokat értékesítés, vagy bérbeadás útján rendelkezésre bocsájtja.

Hortbágy

Mit vár a tervek megvalósulásától hosszabb távon?

Hortobágy és térsége turisztikai vonzerejének növekedését, amely a közvetlenül, vagy közvetve az idegenforgalomból élő vállalkozások fejlődését, továbbá -a településen működő szálláshelyeken keresztül- a vendégéjszakák számának emelkedését eredményezi.
A turisztikai vonzerő növekedésével, illetve a turisztikai és mezőgazdasági vállalkozások megerősödésével növekszik a település népességmegtartó ereje.

 

Hortobágy, 2014. szeptember 29.                                                   
                                                                                                                                       Vincze Andrásné
                                                                                                                                           polgármester

 

Teteje