Hazai és Cseh Kézműves Sörök

 

Hazai és Cseh Kézműves Sörök

A sörözés egy olyan életérzés, amikor összejönnek az emberek és közben spontán beszélgetések alakulnak ki. Nekem ezt jelenti, hogy egy kicsit összébb hozza az embereket. Amikor nem az alkohol tartalom a lényeg, mert nem azért iszunk, mert szomjasak vagyunk és nem azért eszünk, mert éhesek vagyunk, hanem próbáljunk meg néha az élvezetekért enni, inni. Néha gondoljuk végig, hogy most mire lenne hangulatom. A Virágkarnevál keretén belül idén első alkalommal került megrendezésre a Hazai és Cseh Kézműves Sörök Fesztiválja. Érdeklődtünk Martin Imrétől, hogy mit is jelent neki a sörözés életérzése...

-Milyen érzés volt megrendezni a virágkarnevál keretein belül az első magyar sörfesztivált?

Tulajdonképpen maga az időpont volt érdekes, mert nem vagyok elsőbálos.
Már több Sörfesztivált is rendeztem és ami a lényeges, hogy szerettünk volna Debrecenben is egyet a Főnix Rendezvényközpont pedig felajánlotta, hogy tartsuk meg a Fesztivált a Virágkarnevál hetén belül. Egy picit izgultam a fogadtatás miatt, mert most először került sor a Fesztivál megrendezésre itt Debrecenben, másod részben pedig mert, ugyan nagyon sok vendég érkezett, mégsem a fesztivál volt a fő produkció.
Ma Magyarországon, sajnos az embereknek a pénze egyre kevesebb és nem igazán szórakozásra költik.
Viszont, hogy ilyen sok sörkülönlegesség jelent meg, amelyben félszáz hazai és cseh sörkülönlegesség volt, az egy nagy dolog …

Magyarországon két cseh étteremnek vagyok vendéglőse, ahol cseh, ezen belül is kimondottan kézműves sörökkel foglalkozom. Feltett szándékom, hogy az embereket megismertessem azzal a fajta sörkultúrával, ami itt nálunk sajnos ismeretlen. Sörkultúráról és a sörgyártás kezdetéről beszélni nálunk az 1800-as évek végétől lehet, amikor a Filoxéra járványban a magyarországi szőlők 95%-a kipusztult.
Dreher Antal aki schwechati osztrák volt, Anton Dreher néven látta meg a napvilágot és üzleti vállalkozásként pont a Filoxéra után települ be Magyarországra. Több mint fél tucat gyermeke volt, a gyereknek magyar neveket kaptak, de igazából ő osztrák. Az igazi sör történet akkor kezdődött. A mostani korszakban, pedig a nagyobb cégek annyira átvették az irányítást, hogy sajnos a magyar emberek nem jutnak igazán jó, tradicionálisan készült sörökhöz és a kis sörgyárak a fennmaradásukért küzdenek. A sör elkészülte jó, ha az egy hetet túllépi, míg egy tradicionális sörnek az elkészüléséhez 50-60 napra van szükség.
A sörivási szokások is nagyon megváltoztak, egyre többen és jobban propagálják a szénsavval földúsított csak az alkohol tartalmat, megjelölő söröket és rengeteg gyenge minőségű sör került be az országba.
Csehországban van 100 tradicionális kis sörfőzde, amik betartják a több száz éves tradíciókat, főzésüknél betartják a főzéstől számolt 50-60 nap elkészítési időt. Saját szénsavtartalmuk van és nem kell szénsavat hozzáadni. Az 1500-as években sem volt szénsav és ittak sört az emberek, ami üdített, frissített és szénsav tartalma is volt. A pezsgőben is magától volt szénsav, mára szénsavval telepumpálják a tankpezsgőket, ami sajnos a sörökre is jellemző.
Én egy kicsit missziós feladatot látok el és célom az embereket ráébreszteni, hogy a jó minőségű sörök nem a TV- ben látott reklámokból fognak visszaköszönni rájuk. Pesten már jó páran vagyunk vendéglátós kollégáimmal, kisebb kocsmákat nyitnak és maguk importálják be a kis sörfőzdék söreit. Kialakult már egy tisztességes réteg, akik tulajdonképpen ezeket a söröket kedvelik, mert rájöttek, hogy egy teljesen más ízvilág és sokkal tartalmasabbak. Én egy kicsit errefelé hajlok, okítjuk az embereket, hogy ezt fogyasszák és azt  látom, hogy egyre jobban igénylik, egyre többször mennek el így a kocsmába. Magyarországon sajnos pejoratív értelmezése van a kocsma szónak, Csehországban egész családok járnak kocsmába, lemennek, megesznek egy egytálételt, és megisznak egy sört. Csehországban megtehetik, hogy mondja a férj a feleségnek, ma megyünk és lent eszünk. Más a kocsma szó jelentése és más az emberek hozzáállása is. Pár 100 év kellett hozzá nekik, nekünk a borban van ez a kultúránk és talán már ki is fejlődik a bor kulturált fogyasztása, mint ahogy én igyekszem a kulturális sörfogyasztást bevezetni.
   
Ön szerint mi az az életérzés, ami az igazi sörözésben van?

A sörözés egy olyan életérzés, amikor összejönnek az emberek és közben spontán beszélgetések alakulnak ki.
Elmesélek Önöknek egy történetet:...

Folytatjuk...

Debrecen Portál – Martin Imre Hazai és Cseh Kézműves Sörök Fesztiválja

Cimkék: 
Teteje