Hogyan használjuk energiánkat?

 

Hogyan használjuk energiánkat?

Hogyan használjuk energiánkat?

Interjú - Dankó Ferenccel

A Magyarországi Doce Pares Eskrima Szervezet (Hungarian Doce Pares Eskrima Organisation) vezető mestere és oktatója.

Hogyan kezdődött?

Már 17-18 éve foglakozok önvédelemmel. Mindig is érdekeltek a különböző önvédelmi eszközök. Ezt Magyarországon nem lehetett elérni, ezért elmentem kungfuzni, amiből mester lettem. Közben hallottam az Eskrimáról, könyvekből, videokból, amelyek alapján gyakoroltam. Aztán a 2000-es években jött egy oktató Németországból, akitől egy kicsit tanulhattam. 2004-ben találkoztam ezzel a stílussal, amit most csinálok, a Doce Pares Eskrimával. A magyarországi vezető-mestere vagyok.  Meghívtam már azóta hazánkba több Fülöp -szigeteki nagymestert, miután csatlakoztunk a központhoz. Mi vagyunk az egyetlenek itt Magyarországon, akik fülöp-szigeteki háttérrel rendelkeznek. Versenyeket szervezünk rendszeresen és nemzetközi szinten is nagyon szép eredményeket sikerült elérni.

A Chi Kunggal pedig gyakorlatilag hasonló időben, tehát 17-18 éve kezdtem el foglalkozni. Mindig érdekelt a belső energia, annak fejlesztése, a körülöttünk lévő energiáknak a pozitív irányba való befolyásolása. Ez kicsit rokon is az önvédelmekkel, egyfajta szemléletmód. Édesanyám inspirációjára kezdtem el tanulni, mert úgy láttam, hogy az energiák használatával ő nagyon jól bánt. Egyedül a Chi Kungban láttam azt az utat, ahol ez tényleg sokoldalúan tanulható. Elindultam hát azon az úton is. Gyakorlatilag már 8-9 éve oktatom, és a Chi Kung Debrecen Iskolában 2 éve tanfolyamokkal, különböző szintekre bontott tananyagokkal lehet elsajátítani a Chi Kungot.

Beszélnél arról, azok kedvéért, akik most kezdenek el érdeklődni, hogy mi a Chi Kung és mire jó, mi a hatása?

A Chi Kung egy kínai egészségmegőrző, öngyógyító rendszer és arról szól, hogy van egy fajta energia, a Chi-energia, ami kering bennünk, körülöttünk van. A kínai chi-nek nevezi, de gyakorlatilag minden kultúrában felfedezhető ez az energia, elnevezve valahogy. Ezt az energiát megfelelő módon igyekszünk befolyásolni saját magunk fejlődésére, és hogy az életünket jobbá tegyük. Ez a Chi Kung dióhéjban.

Azt tartja a Chi Kung, hogy bármit teszünk, energia kell hozzá. Nem csak kalória abból, amit megeszel, hanem belső energia is. A gondolkodást is gyógyíthatjuk. Ha fáradtak vagyunk, gondolkodni is rosszul esik. De hát miért? Annyi kalóriát égettünk el? Bizony ez a belső energia elfogy. Ez a mai világ, a társadalmunk úgy van felépítve, hogy rengeteg információ zúdul felénk, árad. Nehéz ebben kiigazodni és ennek ellenállni, ez nagyon-nagyon elpazarolja az energiánkat. A Chi Kung ezt igyekszik visszagyűjteni, sőt fejleszteni, hogy eredményesebb, boldogabb legyen az életünk.

Tehát a Chi Kunggal ezt a belső energiát tudod felébreszteni?

Ez az energia mindenkiben benne van – akiben nincs, az nem él. Ezt elkezdjük fejleszteni, hogy több legyen, egyre jobban keringjen az emberben. Megfelelő gondolkodásmódot kell kialakítani, hogy ne legyünk önmagunk gátjai. Ha valaki beteg, az mindig energetikai leépülés, a betegség mindig az energetikánál kezdődik. Azt helyre tesszük és meggyógyulnak az emberek, de vannak teljesen egészségesek, akik csak nem akarnak betegek lenni. Ez is elég nagy dolog, de ez az energia bármire felhasználható, bennünk van, az életünk folyamán használjuk fel. Ha valaki beteg, annak elsősorban a gyógyulás a fontos és az energiát arra használja fel. Ha valaki egészséges, akkor aktív életet akar élni, de nem akar megbetegedni. Ugyanezt az energiát használja. Ha valaki eredményt szeretne elérni, karriert felépíteni, de mellette nem csak egyoldalú életet élni, hanem szeretne családot is (mert ugye az nem kéz a kézben jár), hiszen egyszerűen nincs energiája az embereknek, hogy egyszerre megfeleljen otthon is és a munkahelyen is. Nem hibáztatni kellene egymást azért, amilyen, vagy amit csinál. Az a baj, hogy nincs energiájuk. Ha nincs energia, nem tudják jól csinálni a dolgaikat. Ha van energia, mindezek helyre kerülnek.

A fizikai gyakorlás mellett gondolkodásmódról illetve lelki változásról is tanultok?

Persze. Ez egy komplett gyakorlati és elméleti tudás. Ez kéz a kézben jár. Ha valamit megtanulunk, de nem hasznosítjuk az életben, nem valósítjuk meg, csak ott van a fejünkben, az semmit sem ér. Hány ember van, aki tudja, hogy kellene csinálni dolgokat, de nem teszi és a boldogság elég távol áll tőle. A Chi Kungos az nem ilyen. Lehet, hogy kevesebbet beszél dolgokról, de boldogabb az élete. Szerintem ez az igazi eredmény. Ehhez természetesen mind a testünket, a belső energiánkat és a gondolkodásmódunkat fejleszteni kell. A Chi Kung iskolában mindezt meg lehet tanulni.

Azon túl, hogy az embereknek több energiája lesz és boldogabb az élete, milyen hatása lehet még? Például a te életedben milyen változást vettél észre?

A Chi Kung nélkül nem sikerült volna elérni azt, amit elértem. Eredetileg én német pedagógus vagyok. Szegeden végeztem az egyetemen, tanítottam (most éppen csak óra adó vagyok egy alapítványi iskolában). A német tanítás mellett építettem fel a Chi Kung iskolát és azt vettem észre, hogy aki Chi Kungot tanít, annak elég magas szellemi képességeket kell mutatnia, amit nem osztogatnak a diplomával. Mellette az Eskrima iskolát is felépítettem, folyamatosan építem, fejlesztem, és igyekszünk az egész országban folyamatosan terjeszteni. Mellette hatszoros Világbajnok vagyok, kétszeres Európa Bajnok. Hobbiból zenekarban játszom és tangózni is szoktam. Ez elég sok és mindegyikből nem egy, hanem csak egy szelete, ami az életbe legtöbbször belefér. Ha valakinek már két szelet belefér, az már jó. Nos, nyilván ha nem lenne elég energiám, nem tudnám mindezt megvalósítani.

Azt mondtad, hogy Kungfuztál. Miért nem a Tai chit kezdted el? Az ugye valamiben más, mint a Chi Kung?

Azért, mert rendes Tai chi oktató nincsen Magyarországon. Ez az egyik. A másik, hogy a Tai chi nem olyan nagy dolog, nincs akkora harcművészeti értéke. Legalábbis én nem tudok róla, hogy valaki ezt tudná, így nekem nem ér annyit, mint a Chi kung, amivel közvetlenül a Chi energiát tudjuk fejleszteni. A Tai chiban is a Chi kungot használják fel. A legtöbb Tai chi oktató ehhez már nem ért, hogyan és mint van. Ha a Chi kungot megtanulom, igazából mindegy, hogy mit csinálok. Így sokkal hatékonyabb, amit csinálok.

Ez minden kínai gyógyászatnak, minden energetikai tanulmánynak az alapja. Máshol másképp fedezték fel és nevezték el, de mind ebből indul.

Még az Eskrimáról elmondanád, amit lehet róla tudni?

Az Eskrima egy fülöp-szigeteki harcművészet. Gyakorlatilag a mai századunknak a leghatékonyabb és legjobb fegyveres és pusztakezes harcművészete. Nagyon sok olyan harcművészet van, ahol csak pusztakezes stílust tanítanak. Pusztakezes harcművészet sok jó van, de eszközös nincs. Amikor két nagydarab ember támad ránk, akkor elég nehéz, hogy megvédjük magunkat, nem sok esélyünk van. Ne higgyünk a filmeknek, mert amit ott látunk, az nem igaz. Hallhatunk sokszor olyat, hogy valakit megkéselnek, kényszerítik bármire, ezek elég veszélyes dolgok. Az Eskrima erre felkészít, ha megtanuljuk ezeknek az eszközöknek a használatát. Valami ellen csak úgy tudunk hatékonyan védekezni, ha ismerjük magunk is. Ha nem tudjuk, hogy egy kés hogy működik, esélyünk sincs ellene védekezni, akármilyen fekete övesek vagyunk. Ez egy extrém hatékonyságú önvédelem, ami teljes körű védelmet ad mindenféle támadással szemben. A Fülöp-szigeteken a mai napig nincsen komolyabb közbiztonság – ahol van, ott fegyveres őrökkel őrzik – én magam is láttam már, többször is voltam a Fülöp-szigeteken.  Az Eskrimának ilyen területen kell helyt állnia. Ott tényleg veszélyes az élet, és ha az Eskrima ott működik, akkor nálunk is fog.

Ott milyen hagyománya, hány éves múltja van? A mai kornak megfelelően van tovább fejlesztve?

Az Ekrima a Fülöp-szigetek ősi hagyományos harcművészete. Modern fegyverekre is ki van dolgozva. Meg lehet tanulni a kardforgatást is, de mivel kevés embernek van erre szüksége, ezért marokbotot, tollat, de akár cipőt is tudunk önvédelmi fegyverként használni. A botforgatás alapjai vannak elrejtve az Eskrimában. Ezen kívül van kés- és pusztakezes harc, illetve az eszközös támadás elleni önvédelem. Ez az egyszerre több dolog könnyen elsajátítható a kiváló tanmenet és edzések miatt.

Sokan ismerik nálunk az Eskrimát? Például hozzád mennyien járnak?

Itt Debrecenben 70-80 fő az, aki jár, gyerekek és felnőttek. Dolgozunk rajta, hogy ismertebb legyen.

Vártok újabb tanítványokat? 

A Chi Kungnál tanfolyamok vannak, amikor a gyakorlás és a betanítás egyben van. Gyakorlatilag Chi Kung félévek vannak. Most is indult egy, erre már nem lehet jelentkezni. Legközelebb csak február-márciusban indulnak. Hétvégi tanfolyam lesz, várhatóan novemberben. Ez három alkalmas kezdőtanfolyam lesz három szombaton, alkalmanként 5 óra.

Az Eskrimában folyamatos a tagfelvétel, általában október-novemberben kezdődik, de ha menet közben jönnek új tagok, akkor velük külön foglalkozunk.

Bemutató, nyílt nap szokott lenni?

Amikor hívnak minket bemutatózni, elmegyünk. A Chi Kungból most szeptemberben volt előadás.  Legközelebb februárban biztos lesz. Eskrimából is most volt bemutatóval egybekötött edzés és tagfelvétel. Nemrégen voltunk a Lilla téri Iskolában, az Agrár Egyetemen, ott is tartottunk bemutatót.

Bármilyen korhatár van egyikben-másikban?

Igen. Az Eskrimában van a gyerekcsoport 8 éves kortól 14 éves korig.  Később igyekszünk a még fiatalabbak számára is indítani csoportot. Józsán van erre lehetőség. Felnőttek 14 éves kor felett kezdhetik. Felső korhatár nincs.

A Chi kungban inkább idősebbek vannak, 14 éves kor felett. Jöhetnek a fiatalabbak is, de ők még általában nem értik úgy ennek a lényegét.

Most voltunk nyáron a Fülöp-szigeteken, ahol kb. 35 ország vett részt az idei Világbajnokságon. Mi négyen mentünk ki, két fiú, két lány. Összesen 13 érmet hoztunk el, ebből 5 arany érem, a többi ezüst és bronzok. Nagyon szépen szerepeltünk.

Gratulálunk! Említetted, hogy Kungfuztál is. Az Eskrima és a Kungfu között tradícióban és szellemiségben van különbség?

Az Eskrima sokkal praktikusabb és felhasználhatóbb, sokkal inkább megfelel a mai gondolkodásmódunknak. A filippínók praktikusan gondolkodnak, de szeretik élvezni az életet és ez áthat. A régi tradíciók változnak, már nem kell mélyen meghajolni, hogy kimutassuk a tiszteletet. Az Eskrima egymás tiszteletéhez nagyon ragaszkodik, talán minden másnál jobban. De a sallangoktól tartózkodik. Mi is meghajlunk egymás felé, ha találkozunk akár régi barátokkal, megbólintva a fejünket, a tiszteletet és a szeretetet kifejezve, amely a mai napig bennünk van. Ez a baráti hozzáállás, egymás segítése nagyon fontos. Az Eskrima erre nagyon nagy hangsúlyt fektet.

Köszönjük!

Nagyon szívesen!

Cimkék: 
Teteje