Interjú - ART MOMENTS Fesztivál

 

Interjú - ART MOMENTS Fesztivál

Interjút készítettünk Erdélyi Szabolccsal, a Hybrid Art Management Kft program igazgatójával a debreceni MODEM-ben épp most zajló ART MOMENTS Kortárs Művészeti Fesztivállal kapcsolatban. Érdeklődtünk mi indította a művészet managementtel foglalkozó csapatot arra, hogy lehetőséget adjanak pályakezdő művészeknek munkáik, produkcióik megjelentetésére.

Említetted, hogy a fiatal tehetségeket szeretnétek segíteni a kiállítással. Miért őket választottátok, mi volt az inspiráció, amiért rájuk esett a választásotok?

Ők halmozottan hátrányos helyzetben vannak. Manapság nagyon sok fiatal képző- és iparművész végez különböző felsőfokú oktatási intézményekben, és elég jelentős azoknak a száma, akik az egyetem után elhagyják a pályát. Egyszerűen nem tudnak megélni abból, hogy művészek.
A kereskedelmi galériák olyan művészekkel szeretnek foglalkozni, akik a pályakezdő szinten túl vannak, és már készek megjelenni a piacon.
Ez azt jelenti, hogy folyamatosan, egyenletes minőségben, kiforrott művészeti elvek mentén dolgoznak. Egy-egy galériának már meg van a kialakult művész köre, ezekre a helyekre sajnos nagyon nehéz újoncként bekerülni. Az, hogy egy művész mennyire tud pozíciót szerezni a kortárs műtárgypiacon nem a diplomáról, hanem nagy részben az önmenedzselésről, és a hozzáértő promócióról szól. Persze elsődleges a tehetség, de ezen kívül nagyon meghatározó, hogy aki a művész életet választja, megtalálja- e a megfelelő szakmai segítséget, amely fokozatosan stabil helyet biztosít számára a műkereskedelemben.
Az ART MOMENTS programsorozatot elindító Hybridart Management elsődleges célja, hogy az induló művészek számára különböző kiállításokat és egyéb bemutatkozási lehetőségeket szervezzen.
Kezdetben az OTP Junior volt az ART MOMENTS fő partnere, A bank meglátta a fantáziát abban, hogy olyan események mellé álljanak, amelyek valódi értékeket közvetítenek a fiatalok felé.

Hosszútávon az az elképzelésünk, hogy az ART MOMENTS ne pusztán egy karitatív művészeket segítő rendszer maradjon; hanem szeretnénk a kezdeményezést egy jól működő üzleti modellé kovácsolni és ezeknek a fiataloknak eladási lehetőséget is biztosítani. Ezért hoztunk létre kiállításokat, amelyek egyben amolyan vásárként is működnek, ahol az alkotásokat nem csak messziről lehet csodálni, hanem meg is lehet venni.. A célunk elsősorban az, hogy nem csak belföldön, hanem külföldön is bemutassuk őket egy nemzetközi roadshow keretein belül.
Az ART MOMENTS az idén alakult vizuális művészeti fesztivállá, ahol bár a hangsúly továbbra is a vizuális művészeteken maradt, hogy a palettát színesítsük, más művészeti formákban szervezett programokat is kapcsoltunk az eseményhez.

Mi az, amiben idén megújult az ART Moments?

Korábban az ART MOMENTS hosszabb, körülbelül egy hónapos időkeretben szervezett kiállítás-füzér volt. Amolyan sporadikus jellegű kiállítás sorozat, ahol egy időben, sok helyszínen (alkalmanként 50- 70 kiállítótérben 80-100 művész bevonásával) szerveztünk képző- és iparművészeti kiállításokat. A kiállításoknak olyan helyszíneket kerestünk, amelyek mindennapi élettereinkként funkcionálnak. Például kávézókban, könyvesboltokban, éttermekben, irodákban, mozikban, irodákban rendeztük meg a tárlatokat, és persze a jól bevált kereskedelmi galériákat se hagytuk ki. A lényeg azonban azon volt, hogy „testközelbe” hozzuk a kortárs művészetet azok számára is, akiktől amúgy a rendszeres múzeum és galérialátogatás idegen.
Idén az ART MOMENTS a fővárosban indult július 5-én egy 8 napos fesztivállal, majd Veszprémben, Debrecenben, Balatonfüreden, Pécset és végül Tokajban jelentkezik hosszabb rövidebb programadaptációkkal. Ez az egyik legfontosabb újdonság idén, hogy nemcsak a fővárosiak élvezhetik a kortárs műveket, produkciókat, hanem az országjáró fesztivál keretében más városok közönsége is kisebb nagyobb ízelítőt kaphat a kortárs művészetből.
Korábban az ART MOMENTS kifejezetten képző- és iparművészetről szólt. Ez évtől pedig „becsatlakozott” a programok közé az irodalom, a zene, a film, a divat és a gasztronómia is - a kiállító vagy előadóművészek, pedig e művészeti formákban is a pályakezdő fiatalok .
Az egyik érdekes produkció például a művész testvérpár, Grecsó Krisztián író és Grecsó Zoltán táncos előadása volt. Sokaknak nagyon tetszett a felolvasás közben előadott kortárs tánc és zene. Próbáltuk azokat az összecsengéseket megmutatni, ahol egy-egy művészeti forma reflektál egymásra.

Gombold újra. Mesélnél erről?

A Forum Hungaricum és a budapesti Design Terminál szervezésében idén másodszor rendezték meg a Gombold Újra öltözéktervezési pályázatot, amelyet kifejezetten a magyar hagyományok újragondolása inspirált a textil- és a ruhatervezés területén. A neves tagokból álló zsűri által kiválasztott ruhakölteményeket felvonultató divatbemutató a Millenáris Központban március 30-án nagyszámú közönséget vonzott, és komoly sajtópublicitást is hozott.
Debrecenbe – figyelembe véve, hogy a kiállítás kapcsolódik a debreceni Virágkarnevál programjaihoz - olyan ruhákat válogattunk a legjobb kreációkból, amelyeken virág vagy növényi motívumok jelennek meg. A18 kollekcióból álló tárlatból ihletet merítve debreceni virágkötők készítettek egyedi és különleges csokrokat, amelyeket kortárs balettművészek közreműködésével helyeztek el a kiállítótérben az egyes ruhákhoz társítva.
Egy sokkal nagyobb kollekció most jött meg Belgrádból, amit szeptemberben elviszünk a Brüsszeli Design hét programjaira.
Az ART MOMENTS keretében - együttműködésben a Forum Hungaricum és a Design Terminál munkatársaival belföldön és külföldön egyaránt szeretnénk újabb bemutatkozási lehetőséget adni a fiatal magyar iparművészek és divattervezők tehetségét hirdető programnak.

Nektek mi az, ami fontos ebben a hagyományban és mi a kapcsolata a jelenkorral?

A Gombold Újra vándorkiállítások az ART MOMENTS életében egy olyan program, amelyet a Fórum Hungaricummal és a budapesti Design Terminállal együttműködésben szervez. A debreceni kiállítást Kölcsey Központban nyitottuk. A tárlatot Ács Zoltán, a Design Terminal kreatív igazgatója, egyben a Gombold Újra program „atyja” tartotta.
Számunkra, akik vizuális művészetekkel foglalkozunk, a legfontosabb téma a Gombold Újra kapcsán, hogy mennyiben tud érvényes maradni az a gondolat, hogy régi dolgokat élesszünk újra és próbáljuk meg a kortárs művészetbe, adott esetben a mai divatba integrálni.

Említetted, hogy megjelent a gasztronómia műfaja is. Ebben is ötvözték a hagyományt az új specialitásokkal?

Igen felvonultak mindenféle étel és ital különlegességgel. Voltak klasszikus magyar ételek, kézműves sörök, pálinka, sajt és mongol jellegzetességek.

Köszönjük szépen Szabolcs.

Cimkék: 
Teteje