Interjú a HRSE elnökével

 

Interjú a HRSE elnökével

A Debrecen-Portál csapata interjút készített Balogh Józseffel, a HRSE - Hajdú Rendészeti Sportegyesület elnökével. Munkatársaink kérdezték őt az egyesület munkájáról, mindennapjairól és arról az összefogásról, ami nélkül nem jutottak volna idáig…

Mesélnél arról, hogy ti kik vagytok, mivel foglalkoztok?

Ez a Hajdú Rendészeti Sportegyesület, Közhasznú Szervezet, aki a zászlajára azt tűzte, hogy a megye szerveinek a Sport, a szabadidő hasznos eltöltését és az egyéb programszervezési feladatait megvalósítsa.
Legfőbb célkitűzéseink között szerepel a fiatalok felkészítése a rendészeti pályára, az egészséges életmódra nevelés és a hátrányos helyzetű csoportok esélyegyenlőségének a növelése.

Legfőbbképpen sportszakosztályaink vannak, de maga a HRSE rendszere több oszlopon nyugszik. Most jelenleg 10 sportszakosztályuk van, mindenféle sportterületen, illetve kettő kialakítás alatt.
A sportszakosztályokon kívül, működik az iskolaprogramunk. Itt a pályaválasztás előtt álló fiataloknak nyújtunk segítséget, szakmai bemutatókkal, rendészeti jellegű programokkal, felkészítéssel. Azok számára, akik valamilyen rendészeti intézményben szeretnének továbbtanulni. A program keretén beül legfőbbképpen fizikai kondicionális képességeik fejlesztéséhez biztosítunk lehetőséget, de néha szakmai tanácsot is tudunk adni.

Rendezvényszervezésünk is jelentős, nemcsak sportrendezvények, hanem egyéb rendezvényeink is vannak. Rendszeresen szervezünk Vitalitásnapokat előadásokkal, sporttal, egészségmegőrzéssel, rekreációval kapcsolatosan. A vitalitás napok szervezője azért utazott ki Amerikába, hogy részt vegyen olyan tanfolyamokon, ahol ezt a tudást megszerezheti.

Van oktatás-képzés programunk is, mely összedolgozást jelent több oktatási intézménnyel és civil szervezetekkel, amelyek összefüggnek különböző képzésekkel, sporttal és a rendészeti pályára való felkészítéssel.
Apropó együttműködni. A honlapon mindig látható az adott programnál, hogy a rendezvény egy összefogás eredménye. Vannak saját különálló rendezvényeink is, de több az, amikor összefogunk más egyesületekkel, szervezetekkel. Tavaly társszervezői voltunk az őrült futás című rendezvénynek és a Hajdú Bihar Megyei Rendőrkapitánysággal közösen csináljuk a Spárta 300 programot. Fontosak az egyesület munkájában a karitatív programok. Együtt dolgozunk a DEKOM-osokkal és a mikulásprogram keretében a fogyatékosokat ellátó intézménynek gyűjtöttünk játékokat. Egy ilyen programba legalább 10-12 ember tesz bele önkéntes és önzetlen munkát.

Alkotóműhelyünk is van, mert a sporton kívül nagy hangsúly teszünk a mentális, szellemi tevékenységre. Sok rendészeti családtag foglalkozik különböző kézügyességet igénylő tevékenységgel, rajzol, publikál különböző novellákat, tanulmányokat ír, mi pedig ezeket próbáljuk összefogni.

Az egyesület munkájáról nagyvonalakban ennyit tudnék elmondani.  

Minden évben megrendeztük a Hajdú-Bihar megyei rendészeti Gyermeknapot. Tavaly 900-as résztvevővel büszkélkedhetett a program, idén is egész napos a rendezvény lesz, egy Családi Napot szervezünk.

Hányan dolgoztok fixen az egyesületben?

Fura ez, hogy dolgozni – hiszen ez tisztán szabadidőből megy. Minden tagja az egyesületnek, társadalmi munkából végzi a tevékenységét, a szabadidejéből.
Én nagyon örülök, mert egy nemes dolognak tartom az egyesület tevékenységét. 2011. októberében alakultunk, jelenleg 250 fő a tagja az egyesületnek és a létszámunk rohamosan növekszik. Büszkélkedhetünk azzal is, hogy a gyermekprogramunkon akár 40 önkéntest is tudunk mozgósítani, akik részt vesznek a szervezésben. Elég komoly munka és mindenki rászánja a szabadidejét, ami nagydolog a mai világban. Mind a rendészeti, mind a civil tagoknál.

Mindig különböző idő, amit eltöltenek nálatok mielőtt szakmát választanak?

Van egy programunk, amikor a megyében az általános iskolásoknak, középiskolásoknak, egy napos foglalkozáson prevenciós, rendészeti, szakmai bemutatókat tartunk és foglalkozásokon, versenyeken vehetnek részt, de van több olyan egyesületi tagunk is, aki már beadta a jelentkezését valamelyik rendészeti, oktatási intézménybe, ahol különböző szakmai előírásoknak kell megfelelni. Már ki van tűzve a felvételi időpontja, ahol teljesíteni kell fizikai számokon, sportban.

Népszerű a vészhelyzeti magatartási tréningünk, ami taktikai, önvédelmi és pszichológiai elemeket is tükröz. Van több változata, van gyerekeknek, civileknek és egész speciális egységek számára is.
Egyszerű, hétköznapi dolgok, hogy különböző hétköznapi helyzetekben, szituációkban hogyan kell reagálni, megelőzni egy konfliktushelyzetet, vagy már ha kialakult, hogyan lehet kezelni, menekülni sérülésmentesen. Nemrég jártunk vidéken egy általános iskolába, olyan végzős osztályba, ahol a végzősök már tudják, hogy valamilyen rendészeti szakot választanak. Ilyenkor elmondjuk, hogy milyen veszélyekre számíthatnak, hiszen az éjszakai szórakozásoknak vannak veszélyforrásai.
 Ez a program, kimondottan az oktatásképzés programunknak a keretén belül van.
 

Milyen visszajelzésetek van ezeken a felkészítéseken azoktól, akik hozzátok járnak?

Ezt visszakövetni utólag nagyon nehéz, de sokszor kapunk pozitív visszajelzést azoktól, akik már jártak nálunk. Volt olyan, hogy reggel, amikor megkérdeztük a jelenlévőktől, hogy ki szeretne rendészeti pályára menni, akkor két kis félénk kéz feljött. Aztán délben és délután a programok nagy része után, amikor feltettük újra a kérdést, 80-100 kéz emelkedett a levegőbe.
Úgy gondolom, hogy elég jó a motivációs hatása tud lenni egy ilyen napnak.
A rendészeti tevékenységekben sokszor nem a jó oldalával találkozik a gyerek, vagy az állampolgár, hanem az árnyoldalával, pedig van a szakmánknak sok szépsége is.

Mitől van az, hogy reggel még csak ketten jelentkeztek, délután 80-an, mi az amit ők ott kaptak?

Megtekinthettek egy rendőr-motoros bemutatót, ami persze felkelti az érdeklődésüket, hiszen érdekes megismerni egy rendőr-motort, vagy egy kommandós eszközt megtapintani érdekes dolog.
Ez az egyesületnek egy kicsi szelete és nekünk az az álláspontunk, hogy megpróbálunk egy kapocs lenni a társadalmi és rendészeti szervek között. Egy kicsit a rendészeti szervek társadalmi kapcsolatait is építjük.

Folytatjuk ...

Teteje