Interjú Szőllős Sándorral 2. rész

Bocskaikert
 

Interjú Szőllős Sándorral 2. rész

Folytatás:

Új kulturális vagy sport intézmények létesülnek-e?

Az iskola épületének bővítése során, kialakítottunk egy közösségi termet, ahol lehetőség van rendezvények, ünnepségek megtartására. Sajnos nincs kultúrházunk, amit pótolni szeretnénk. Most újítjuk fel pályázati és saját forrás bevonásával a hivatal és a ravatalozó épületét.
Az iskolai tanulók létszáma és a megemelt tornaórák száma miatt, építenünk kell egy tornacsarnokot. Piac építésében is gondolkozunk, mert még ez is hiányzik településünkről. Ha ismét megjelenne pályázati kiírás, az idősek klubját is bővíteni akarjuk. Szeretnénk továbbá egy olyan új épületegyüttes kialakítására is pénzt találni, amelyben együtt lehetne a polgármesteri hivatal, a Humán Szolgáltató Központ és a művelődési ház.
Leírtam programomban azokat a fejlesztési elképzeléseket, amelyeket szeretnénk Bocskaikertben az elkövetkező időszakban rövid, közép, hosszútávon megvalósítani. Növelni kell az aszfaltos utak és járdák számát. Ki kell építeni a még hiányzó közműveket belterületen és külterületen egyaránt. Külterületen nagyon kevés utcában van vezetékes ivóvíz pl. Monostordűlőben nincs, az ott élők számára ez nagyon hiányzik.
Bocskaikert 21 éve önálló csak és jelentős hátrányban vagyunk azokkal a településekkel szemben, amelyek több száz éves közigazgatási múlttal rendelkeznek.

Mit gondol a bevásárlóközpontok lehetséges létrehozásáról a településen?

Beengedni beengednénk, de nem szívesen, mert a helyi kereskedőket hátrányba hoznánk. A településen élők létszáma sem indokolja, hogy ez megvalósuljon.

A helyi vállalkozók, akár termelők, akár szolgáltatók, általában elég jelentős részt vállalnak, hogy egy település fennmaradhasson. Tudják-e őket támogatni, hogy maradhassanak és tudják a vállalkozásukat bővíteni, fejleszteni?

Tudunk segíteni nekik. Rendszeresen szervezünk olyan jellegű fórumokat, ahol az aktuális Uniós pályázati lehetőségekről tájékoztatjuk a kis és középvállalkozókat, civil 

Bocskaikert

szervezeteket. Egy ilyen fórum ragyogó lehetőség azoknak, akik eljönnek tájékozódni arról, hogy az őket érintő aktuális pályázatok milyen feltételekkel, mikor és hogyan lesznek számukra elérhetőek.

Körülbelül mennyi vállalkozás van ott és milyen jellegűek?

Mintegy 160 vállalkozás, a papír-írószertől a szállítmányozás és szállításig a kiskereskedelemtől a vasboltig, nagyon sok féle a nálunk megtalálható vállalkozások formái.

Az összefogás megtörténhet köztük, azaz hogy inkább egymástól vásároljanak és vegyék igénybe a szolgáltatást?

Igen ez gyakran előfordul.

A kulturális dolgokkal kapcsolatban elmondhatom, hogy több olyan hagyomány, rendezvény van a településen, amelyeket igen színvonalasan tudunk megrendezni. Évek óta már 

Nagyon szeretjük a Kisasszonyhavi rendezvényünket, amely mindig szeptemberben kerül megrendezésre. Nagyon nagy siker volt ez a rendezvényünk is, nagyon nagy volt az érdeklődés, és lassan kezdjük kinőni.
Természetesen az állami és nemzeti ünnepeket megünnepeljük, általában az iskolában, de jó a kapcsolatunk az egyházakkal is. Ökomenikus a templomunk, amelyből kevés van Magyarországon. A római, görög és a református egyház tagjai együtt használják a templomot, vasárnap eltérő időpontban történnek ott a misék. Az 56-os forradalom és szabadságharcra történő megemlékezéseinket a templomban tartjuk. Az adventi időszak ünnepségeit is a templomban tartjuk, a karácsonyi koncerttel együtt.

Egyébként sok vallásos ember van ott, akik gyakran járnak templomba?

BocskaikertEltérő. Van aki „divatkeresztény” és csak a látszat miatt jár templomba, de sok ember valóban meggyőződésből jár, és tényleg azért jön templomba, mert bízik Istenben, illetve a keresztény erkölcsöket fontosnak tartja. Azt gondolom nagyjából 1000 fő az, aki vallásos. Büszke vagyok arra, hogy az óvodában és az iskolában is működik a hittan oktatás.

Hogyan számolható a lakosság korosztály szerint?

Évente átlagban 20-40 gyerek születik. Tavaly is 40 kismama volt. 0-tól 18 évesig 700 fő, az aktív korosztály 1900-2000 fő, és 600 nyugdíjas ember él településünkön.

 

 

Szívesen maradnak ott, telepednek le ezek szerint az emberek?

Igen.

Akkor várható további fejlődés.

Hál'Istennek!

Úgy gondolom van Önben egy belső indíttatás, ami miatt ilyen felelősséget vállal.

Ahogy mondtam, a riport elején én már 20 éve vagyok önkormányzati képviselő. Akkori huszonéves fejjel, közel a 30-hoz egy volt országgyűlési képviselő barátomnak a felkérésére indultam el. Ő hívta fel a figyelmemet, hogy vegyek részt a közösségi életben. Egyébként vendéglátós vagyok. 16 évig üzemeltettünk Bocskaikertben családi vállalkozás keretében a kiskocsmát. Hál'Istennek én már nem iszom és nem dohányzom. Engem régen is érdekelt, hogy lehet szolgálni az embereket, mert szerettem mindig is segíteni rajtuk. A választások alkalmával az elsők között voltam, akiket a legmagasabb arányban választottak meg képviselőnek.

Gondolkoztam rajta, ha valaki elvállal egy ilyen felelősséget, annak szeretnie kell az embereket.

Anélkül nem megy, ha valaki nem szereti és nem tiszteli az embereket, nem tudja, hogyan tudja őket segíteni, fejleszteni. Az nem tud, az kikopik onnan.
Gyakran előfordul, hogy hétvégén is felhívnak, hogy segítségre van szükség, hogy elromlott az átemelő és elöntötte őket a szennyvíz, nincs áram. Ez a számomra nem teher, a telefonszámom már évek óta nem változott, sokan ismerik.

Nemrég mondta egy interjúban az egyik partnerünk, hogy aki vállalkozó, és embereket foglalkoztat, az törődik is velük, de aki nem foglalkozik az emberekkel, az biztos, hogy előbb-utóbb csődbe megy.

Rendkívül nehéz emberekkel bánni, vagy megtalálni azokat az embereket, akik ténylegesen komolyan veszik a feladatukat, a hivatásukat, és nem pedig menekülnek a munka elől. Nehéz azokat az embereket megtalálni, és motiválni. Sajnos elég rossz a tapasztalat. Demokráciában élünk és nagyon sok a mindenhez értő ember. Ezt 1-2 embernek már elmondtam, megsértődtek néha egyesek, hogy Magyarországon a labdarúgáshoz, az önkormányzathoz, meg az útépítéshez mindenki ért. Tessék elhinni, ez nem olyan egyszerű dolog, nagyon összetett és sokrétű feladat. A polgármesterséget nem tanítják sehol, mindenkinek a saját kárán kell megtanulnia. Remélem majd el fognak indítani, egy külön erre a feladatra irányuló képzést, mert ez már régen egy külön szakma. Ha valaki lehetőséget, bizalmat kap és bekerül az önkormányzati világba polgármesterként, az nagy megtiszteltetés, amely nagy felelősséggel is jár. Jó, ha előtte legalább képviselőként részt vett a képviselő-testület munkájában, ez sokat segíthet. Nem árt, hogy ha van gyakorlottsága, rálátása a dolgokra. De a polgármesteri tisztség elnyerése után, teljesen más már a feladata és a felelőssége.

Köszönjük!

Teteje