Itt a farsang, áll a bál

 

Itt a farsang, áll a bál

NYAKUNKON A BÁLI SZEZON
Január 6-án vízkeresztkor kezdetét vette a farsang időszaka, az interneten és a közösségi oldalakon mindent elárasztanak a jelmezötletek és a fánk receptek. A báli szezon egészen húshagyókeddig, vagyis a hamvazó szerda előtti napig tart, ami minden évben más napra esik, az idén február 18-ára. Ez a húsvét előtti negyvenedik nap, ekkor lehet utoljára húst fogyasztani, hiszen a farsangi vigasságok, lakomák, bálok és népünnepélyek után rögtön a nagyböjt időszaka következik. A farsang utolsó napját, napjait világszerte igyekeznek kellőképpen megünnepelni, hiszen a hagyomány szerint mulatni is csak húsvétkor szabad legközelebb. Ezekben a napokban tartják a Velencei, a New Orleans-i, és a Riói Karnevált, Magyarországon pedig a híres mohácsi busójárást.


 

TÉLŰZŐ MULATSÁG: A FÉNY DIADALA A SÖTÉTSÉG FELETT
Milyen üres lenne a január és a február – ez a két hideg, szürke és borongós hónap – tánc, zene és mulatozás nélkül… De honnan is ered a farsang szokása? A régiek is megfigyelték, hogy ilyenkor egyre hosszabbak az éjszakák, és úgy tartották, hogy a nap meggyengül, a sötétség erőit pedig hangos zenével, vigalommal kell elűzni – a téllel együtt. A tűz erejéről azt gondolták, segíti a napot, hogy újra erőre kapjon, ezért a farsang utolsó napján szokás volt a szalmabábut égetni. Erre a bábura, vagyis a kiszebabára tűzték fel gondűző céduláikat, melyre a bűneiket és nyavalyáikat írták rá, amiktől meg akartak szabadulni. Végül a babát cédulástól a tűzbe dobták és rituálisan elégették.

„TE ENGEMET, S ÉN TÉGEDET”
A farsangi időszak nemcsak a tél búcsúztatásáról szólt, ez volt egyben a párválasztás, az eljegyzések és esküvők időszaka, hiszen a következő negyven napban tilos volt mindenféle mulatság, így a lakodalmak tartása is. Eleink még nem ismerték a Valentin nap intézményét. Az volt a szokás, hogy a leányok rokonaik segítségével bokrétát juttattak el kiszemeltjükhöz, a legények pedig a farsang utolsó napján nyilvánosan a kaplapjukra tűzték azt.

FARSANGI ÉTKEK
A farsangi mulatságok elmaradhatatlan része volt mindig is a bőséges menü. A terített asztalon helyet kapott a korhelyleves, a becsinált leves, a részeges csirke, a vörösboros marha vagy sertéspecsenye, a konyakos kacsasült, a csörögefánk, és természetesen a kihagyhatatlan farsangi fánk.

RECEPTAJÁNLATUNK
Az interneten fánk recept után kutatva különböző verziókat találunk, az öt perces gyors fánktól, a sütőben sült fánkon keresztül, a szalagos fánkon át egészen a töltött fánkig. Van aki élesztővel, van aki anélkül, van aki túrófánkra esküszik, sőt akadnak reform receptek is. Egy biztos – lekvárral a legfinomabb. Természetesen Kiskertemben lekvárral! 
Én most egy tradicionális receptet teszek közzé Nektek, amit még a Párom Nagymamája hagyományozott a családunkra.

Hozzávalók:
½ dl tej
3 ek cukor*
3 dkg élesztő
5 dkg vaj
50 dkg liszt*
3 tojás

olaj a sütéshez*

Elkészítés:
A tejet a cukorral együtt meglangyosítjuk, belemorzsolunk 3 dkg élesztőt.
Amikor az élesztő megkel, a vajjal, a tojások sárgájával, késhegynyi sóval és a liszttel közepes keménységű kelt tésztát készítünk.
Jól kidolgozzuk, hogy lágy tésztát kapjunk, majd másfélszeresére kelesztjük.
A megkelt tésztát ujjnyi vastagra nyújtjuk. Fánkszaggatóval vagy pohárral kiszaggatjuk, ruhával letakarva 30 percig tovább kelesztjük.
Közepesen forró olajban egyenletes tűzön sütjük. Sütés elején az edényt fedjük be, megfordítás után a fedőt már ne tegyük vissza rá.
Az arany barnára sült fánkot lekvárral tálaljuk – mi Kiskertemben szilvadzsemmel szoktuk!

http://(http://kiskertemben.hu/index.php/termekeink/dzsemek/szilvalekv%C3%A1r-200ml-detail)

A Kiskertemben egészségtippje:
1.) Használj a cukor helyett finomítatlan nádcukrot. (Ebben az esetben sem az eritritol sem a nyírfacukor nem megfelelő, mert szabotálják az élesztőgombák munkáját.)

2.) A sütéshez használj kókuszolajat! Sokkal magasabb az oxidációs pontja (198 °C), így sütés közben nem szabadulnak fel káros szabadgyökök.

3.) A lisztet is lecserélheted tönkölybúza lisztre.

4.) Válassz diabetikus lekvárt a fánk tálalásakor! A Kiskertemben diabetikus lekvárjai eritritollal készülnek, így alakodra és egészségedre egyszerre vigyázhatsz velük!

http://(http://kiskertemben.hu/index.php/termekeink/diabetikus-termekek)

 

A cikk partnere: 

Teteje