Jó kérdés...

Befektetés
 

Jó kérdés...

Nagyokat rángathatnak 2016-ban a jegybankok a részvénypiacokon, így az új évben is meglesz az esély kiemelkedő hozamok elérése. Akik viszont kockázatkerülőbbek, jó hírnek találhatják, hogy a 2015-ös év kiszámíthatóbban működő slágertermékei továbbra is a piacon lesznek. Ha lakásra vagy a nyugdíjas éveinkre szeretnénk félretenni, állami támogatással is megfejelhetjük ezeknek a hozamát. Összeszedtük, hogy különböző célok mellett mibe lesz érdemes fektetni az új évben. 

 

1. Kockázatkedvelőknek: részvények

Ha részvényekben gondolkodunk, a magyar és a külföldi piacokon egyaránt találhatunk jó lehetőségeket.

Magyar részvények

2016-ban a magyar részvénypiaci kilátások szempontjából is az egyik legfontosabb tényező a Fed kamatpolitikájának alakulása lesz. Egyelőre a jegybank az első kamatemeléssel nagyon vigyázott arra, hogy ne okozzon zavart a piacokon, ezt mondhatni mesterien vitték véghez. Amennyiben a további kamatemelések is kellően visszafogottak lesznek és a tőkepiacokon nem tör ki komolyabb turbulencia, összességében fennmaradhat a támogató környezet a részvények számára.

Idehaza a részvénypiac lényegében az OTP-t, kicsit tágabb értelemben pedig 4 papírt jelent.
Az OTP továbbra is a meghatározó részvény, így az egész részvénypiac szempontjából lényeges, hogy mi történik majd a bankpapírokkal. Az OTP működési környezete a profit meghatározó részét szállító magyar operációban javulhat a következő években (a kormány békülékenyebb a szektorral, a bankadó 2016-ban legalább 55 százalékkal csökken), a részvény értékeltsége pedig fairnek mondható (P/BV alapon), így a kilátások alapvetően kedvezőek.
A többi papír közül a Richternél a Cariprazine adhat fundamentális oldalról további lendületet,
míg a Molnak a láthatóan jól kiegyensúlyozott üzleti modell ad védelmet az olajár esés ellen, a finomításban továbbra is nagy potenciál van.
A kormány legutóbbi nyilatkozatai alapján az egyedüli kakukktojás a Telekom, kérdés, hogy a kormány határozott fellépésének lesz-e következménye a távközlési különadó és az internetadó áfájának esetleges csökkentésére.

Nemzetközi részvények

2016-ban nemzetközileg a Fed kamatemelése lesz meghatározó tényező, mivel eközben az EKB továbbra is lazít, ezért a dollár tartósan erős maradhat, vagy erősödhet az euróval szemben. Emellett a kínai lassulás is közrejátszhat.
Az erős dollár miatt az exportorientált amerikai vállalatok kevésbé lehetnek nyereségesek, ezért célszerű olyan vállalatok részvényeit venni, amelyek az amerikai piacon szerzik nyereségüket. Ilyenek lehetnek a kiskereskedelmi és étteremláncok, távközlési cégek, pénzügyi szolgáltatók részvényei.
A japán és európai piacokon azok a vállalatok mehetnek jól, amelyek Amerikában szerzik a nyereségüket. Sok elemző az olasz és francia vállalatok részvényeit tartja jó vásárlási lehetőségnek, mivel a válság óta lassabb ütemben emelkedtek, mint nyugat-európai versenytársaik, amelyek közül némelyik igencsak drágává vált.
A nyersanyagpiacra a dollár erősödése kedvezőtlenül hathat, ezért továbbra sem várható fellendülés ezektől. Ennek egyik oka, hogy a nyersanyagok jelentős részét dollárban árazzák, másrészről pedig sok a nem dollár-alapú vásárló. Így az erős dollár a bányászvállalatokra és az energiaszektorra is negatívan hathat.
A kínai papírok körül egyelőre sok kérdőjel merül fel: bár a gazdaság növekedési üteme lassul és ez a cégek nyereségességére is kihatással lehet, sokan még mindig jó befektetésnek tartják a kínai piacot a növekedési potenciálja miatt. Emellett 2016-ban indul el a kínai kommunista párt 13. ötéves terve, amelynek egyik fő célkitűzése a lakáspiac élénkítése.

2. Óvatosabb duhajoknak

Ha arra vágyunk, hogy ne kelljen megtakarításunk értékének elvesztése miatt minden este forgolódnunk az ágyban, az állampapírok és a befektetési alapok jöhetnek elsősorban szóba:
A 2015-ös év sztárjai voltak a magyar államkötvények, amelyek sikeresen felülteljesítették gyakorlatilag minden, fix hozamú versenytársukat a hazai piacon a 2,1-4,07 százalékos kamatukkal. Az új évben azonban várható, hogy hozamuk nem mozdul el jelentősen a jelenlegi, 2,5-3,5 százalékos értéktől, az inflációval korrigált kamatú államkötvények maradnak a jelenlegi kamatbázisnál, mivel a 2016-os kamatokat az 2015-ös, 0 százalékos inflációval korrigálják majd. Ha beindul az infláció, a kötvények hozama csak 2017-ben fogja ezt tükrözni.
A befektetési alapok nagy előnye, hogy egyszerre több kötvényt, részvényt, ingatlant, egyéb befektetési eszközt tartanak a portfóliójukban, ezért kevésbé lehetnek kockázatosak és költségesek, mintha egyenként vesszük meg az eszközöket. Ezen kívül sok alap aktív portfólió kezelést is végez, így egy vagyonkezelő folyamatosan figyeli a piacot és meghozza a számára legjobbnak ítélt befektetési döntéseket egy adott befektetési politika keretein belül. A befektetési alapok árfolyamának alakulását az befolyásolja, hogy az adott régió vagy eszközosztály, ahova befektetnek, hogyan változik, ezért célszerű ezeknek a kilátásai alapján eldönteni, hogy megéri-e egy adott alapba befektetni.

3. Lakásra gyűjtőknek

Ha lakásra szeretnél elkezdeni gyűjteni 2016-ban, továbbra is a lakástakarék lehet a legjobb megoldás, ami 30 százalékos állami támogatást biztosít. Hasonlóan működik alapjáraton egy bankbetéthez: a pénztár biztosít bizonyos százalékú (1-3%) kamatot a behelyezett pénzre, erre adják pluszban az állami támogatást, évi 72 000 forint felső határig.

Négy évre érdemes megkötni a lakástakarékot, a hozamot ugyanis így lehet maximalizálni, lejárat után kedvező kamatozású hitellel is ki tudjuk egészíteni a befektetést.

 
4. Nyugdíjas korra

Ha szeretnél elkezdeni nyugdíjra takarékoskodni, három lehetőség áll előtted, a nyugdíj-előtakarékossági számla, az önkéntes nyugdíjpénztárak és az 2014-2015-ös évek slágerterméke, a nyugdíjbiztosítás. Mindhárom esetben igénybe vehető 20 százalék állami támogatás a számlára (NYESZ esetében 100, nyugdíjbiztosítás esetében 130, nyugdíjpénztár esetében 150 ezer forintos plafonig). Főbb jellemzőik, hogy:
A NYESZ esetében találkozhatunk a legbarátságosabb költségszerkezettel, viszont itt saját magunknak kell döntenünk a befektetésünk allokálásáról, a vagyonunk kezeléséről.
A nyugdíjpénztárral más dolgunk nincs, mint fizetni a tagdíjat, itt a szolgáltató gondoskodik a vagyonkezelésről, nekünk csak azt kell végiggondolnunk, hogy milyen időtávban szeretnénk befektetni és ennek kapcsán mekkora kockázatot vállalunk.
A nyugdíjbiztosítások jellemzően a legdrágábbak a piacon, plusz szolgáltatás viszont az, hogy sok esetben kockázati védelmet is vehetünk igénybe a többletköltségért cserébe.

5. Ha nem kellenek az értékpapírok: ingatlan

A 2014-es ingatlanpiaci fordulat óta jelentős hozamokat érhetett el az, aki lakásba fektetett, egyrészt a lakásárak növekedése, másrészt az albérleti díjakból keletkezett bevétel miatt.

A 2015-ös több mint 30 százalékos növekedés után 2016-ban könnyen elérheti a 180 ezres adásvételi számot is a lakáspiac, bár az árak jelentős, éves 10-15 százalékos növekedési üteme 5-10 százalékra mérséklődhet. Az új évben még inkább előtérbe kerülhetnek a saját célú vásárlások, a befektetők okozta keresleti nyomás valamelyest enyhülhet. Az év végére tartogatott szabályozói változások - az újlakás-áfa csökkentése és az állami támogatások óriási mértékű növelésének terve - jelentősen felbolygatja az új építésű lakások piacát, kihatva a használtlakás-piacra is.

Semmi sem utal arra, hogy az ingatlanpiaci rali kifulladt volna, a lakáspiaci intézkedések ennek inkább a folytatódását támogatják.

 

Forrás: portfolio.hu

 

Teteje