A katasztrófavédelem már felkészült a télre

katasztrófavédelem
 

A katasztrófavédelem már felkészült a télre

Teljes hatékonysággal amennyiben szükséges

A Hajdú-Bihar Megyei Igazgatóság téli felkészülés keretén belül az esetlegesen kialakuló események kezelésében érintett társ-, és együttműködő szervek, önkéntes és karitatív szervezetek részére koordinációs értekezletet tartott a mai délelőtt folyamán.
Bár a jelenlegi időjárás az évszakhoz képest kicsit melegebb, a találkozó már a téli rendkívüli helyzetekre való felkészülés jegyében zajlott.
Annak ellenére, hogy hóra, fagyra a közeljövőben még nem kell számítanunk, az elkövetkező időkben esetlegesen bekövetkező rendkívüli időjárási helyzet, a lehető leggyorsabb és leghatékonyabb együttműködést kívánja meg a résztvevőktől. 


Szabó Imre tű. alezredes, a Hajdú-Bihar Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megyei polgári védelmi főfelügyelője elmondta, hogy a felkészülés jegyében a katasztrófavédelem már megtette az első és legfontosabb lépéseket, úgymint: a befogadó-és melegedőhelyek, szükségparkolók felmérését, ellenőrzését, listájának aktualizálását, a kockázati helyszínek számbavételét - hol lehetnek a megyében elzárt települések, vagy településrészek egy nagyobb havazás esetén - valamint részt vett a közút gépszemléin. A téli üzemmódba való átállás minden együttműködő partnernél, így a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányságnál, a Hajdú Volánnál, a MH. 5. Bocskai István Lövészdandárnál, a MÁV-nál és a Debrecen Mentőállomás gépjárműveinél is megtörténtek.
Kékis András, a TIGÁZ DSO képviselője elmondta, hogy bár a téli és nyári üzemmód között az ő esetükben nincs nagy különbség, a hideg időben a gázszolgáltató szerepe egyértelműen felértékelődik. A problémás helyzetek megoldása érdekében rendelkeznek úgynevezett üzemmenet folytonossági tervvel, ami a baj óráiban sem hagyja ellátatlanul a közel 300000 fogyasztójukat.
Az áramszolgáltató belső gyakorlatokat is tartott az év folyamán, egy nagyobb mértékű üzemzavar elhárításának minél gyorsabb felszámolása érdekében, illetve a transzformátor állomások és főelosztó hálózatok téliesítése is megtörtént- mondta el Pántya Attila.
A közút és a Hajdú Volán szakemberei is felkészültek, előbbi összesen 33 géppel áll készenlétben az utak letakarítására, illetve a szóróanyagok rendelkezésre állnak. - tájékoztatott Klenóczki Károly.
A Hajdú Volánt Mező Tibor képviselte, aki kiemelte, ha szükséges, át tudnak állni 24 órás szolgálatba, de ahogy fogalmazott, egyetlen utast sem hagynak a hidegben. Egy zord időjárás esetén a várótermeket is meg tudják nyitni.
Harcsa János, a mentőállomás műszaki vezetője arról számolt be, hogy a megyében naponta 51 jármű végez mentési tevékenységet, ez a szám az éjszakai órákban 35 kocsit jelent. Két új, terepjáró képességekkel rendelkező gépkocsi is dolgozik Hajdúnánás és Létavértes térségében, ahol ez a rosszabb útviszonyok miatt nagy segítséget jelent.
A lánctalpas járművekkel rendelkező MH. 5. Bocskai István Lövészdandár képviseletében Farkas Tamás százados tájékoztatta a jelenlévőket- minden feladatra megvannak a kijelölt csoportjaik egy hirtelen lezúduló nagymennyiségű havazás, jegesedés esetére, és akárcsak a tavalyi hóhelyzet idején - amikor Szabolcs megyében segítettek az áramszolgáltató szakembereinek a leszakadt felsővezetékekhez eljutni- az idei télen szintén „hadra” foghatóak. A honvédség katasztrófavédelmi képességeit tavasszal Hajdúhadházon már bemutatták, és egy azonnali operatív csoportot is fel tudnak állítani.
A MÁV szakemberei a pályavasút, és a villamos felsővezetékek évszakváltásra történő felkészítése a hónap végére fog megtörténni, a 24 órás ügyeleti rendszer pedig biztosítja az azonnali reagáló képességet. - mondta el Pálffy Sándor. A debreceni és püspökladányi vasúti csomópontok a kiemelt területek megyénkben.
Végül, de nem utolsósorban a rendőrség területi szervét, Tóth Zsigmond r. százados, védelmi tiszt képviselte, aki elmondta, hogy a rendőrség folyamatosan ellenőrzi a terepjáró képességet biztosító járművek állapotát, és biztosítja a közterületi állomány meleg védőitallal és takaróval történő ellátását is annak érdekében, hogy a bajba jutott állampolgárok kihűlése megelőzhető legyen. A felkészülés és ellenőrzés főbb területei többek között: a baleset-megelőzés és közlekedésbiztonság; a közterületen élő hajléktalan személyeket fenyegető veszélyek megelőzése; az elhagyatott, ritkán lakott külterületi részeken (tanyákon) elő személyekkel továbbá a társszervekkel és karitatív szervezetekkel történő kapcsolattartás; rendkívüli helyzetek kezeléséről szóló tervek pontosítása.
Alezredes úr a megbeszélés végén összegzésképpen kiemelte, hogy az operatív és összehangolt munka továbbra is fontos szempont az események kezelésénél, hiszen a gyors reagáló képesség a Hajdú-Bihar megyei lakosság biztonságát szolgálja a baj óráiban.

 

Kelemen-Madai Petra tű.hdgy.

Megyei szóvivő