Kuka kultúra

 

Kuka kultúra

Most az ország több pontján, egy nyílt nap keretében lehetőséget adunk számodra, hogy a kulisszák mögé pillanthass, és a saját szemeddel győződj meg róla, mi történik a hulladékkal, miután elszállítják a szelektív gyűjtőből. Oszlass el minden félreértést, kétséget, légy te a legjobb, a legokosabb a témában, akinek a szava számít, akit mások követni akarnak!

Gyere el és kövesd végig a hulladék útját! Szeretsz nyomozni, kutatni, kideríteni, majd látni a teljes igazságot?

Nyílt nap: 2012. szeptember 29. Szombat

1. Helyszín: P.M.R. Kereskedelmi, Ipari és Szolgáltató Kft. hulladékkezelő telepe
4031 Debrecen, Ghilányi u. 2. Időpont: 8.00 - 14.00
Hulladékkezelő telep létesítményeinek megtekintése 20 fős csoportokban, óránkénti indulással. A Nemzeti Környezetügyi Intézet Tiszántúli kirendeltsége a helyszínen játékos feladatlapokkal várja  az érdeklődőket.

2. Helyszín: A.K.S.D. Városgazdálkodási Kft Hulladékkezelő telepe
4031 Debrecen, István út 136. Időpont: 9.00 - 12.00

Előzetes regisztráció szükséges: gabor.gusztav@aksd.hu (név, életkor) 09.28-án 12.00 óráig

Amit a szelektív hulladékgyűjtésről tudni érdemes, hogy a jövő a te kezedben van! Szó szerint, hiszen egy mozdulattal eldöntheted, hogy egy környezetszennyező, de újrahasznosítható hulladékot a szemétbe dobsz vagy a szelektív hulladékgyűjtőbe. Gondolj a jövőre, és válaszd külön a szemetet a hulladéktól! Egy háztartásban átlagosan fejenként kb. 300 kg szemetet termelünk, melyből kb. 50 kg kerül szelektív hulladékgyűjtőbe. Fontos, hogy ha kérdésünk van, vagy elbizonytalanodunk, hogy mit-hová kell tenni, minden esetben forduljunk a helyi közszolgáltatóhoz.

A szelektíven gyűjthető hulladékok csoportjai:

Akkumulátor
Az akkumulátor a kémiai energiát elektromos energiává alakító újratölthető áramforrás. Nehézfémtartalmuk miatt rövid élettartamúak és így veszélyes hulladéknak számítanak. Az ólom-akkumulátorok savas elektrolit közeget és fémólmot tartalmaznak, a kisméretű akkumulátorok elektrolit közege lúg, fémtartalmuk általában nikkel és kadmium.

A KOMMUNÁLIS HULLADÉK KÖZÉ NEM SZABAD AKKUMULÁTORT, VAGY ELEMET BEDOBNI, ERRE A FELIRATOK IS FIGYELMEZTETNEK! EZEKET A FORGALMAZÁS HELYÉN LEHET ÉS KELL LEADNI.
A hulladék akkumulátor bontását erre alkalmas körülmények és eszközök segítségével ipari méretek között végzik, ahol a tovább hasznosítható anyagokat biztonságos módon nyerik vissza.

Elektromos és elektronikai berendezések
A mindennapokban használt műszaki cikkek köre egyre bővül: háztartási gépek, szórakoztató és irodai eszközök  vesznek körül minket, amelyek élettartama bizony rövid. A hulladékká váló elektronikai eszközök összetevői fémek, műanyagok és üveg. Az e-hulladék veszélyesanyag-tartalma igen jelentős. A feldolgozott hulladékból azonban a berendezések alapanyagának akár 90 %-a is visszanyerhető.
AZ ELEKTRONIKAI TERMÉKEKET ÁRUSÍTÓ BOLTOKBAN ADHATJUK LE AZ ELROMLOTT, LECSERÉLT HULLADÉKKÁ VÁLT ELEKTRONIKAI ESZKÖZÖKET, VAN AHOL A VÁSÁROLT TERMÉK ÁRÁBA IS BESZÁMÍTJÁK A LEADOTT TERMÉK ÉRTÉKÉT.   Az elektronikai eszközöket kézi vagy gépi erővel dolgozzák fel, eltávolítják a veszélyes anyagokat tartalmazó alkatrészeket. A hulladékká vált készülékeket őrlőgéppel aprítják, majd azt egynemű anyagokra válogatják.

Papír / Italos karton
A papír alapanyaga a cellulózrost, amelyet jellemzően fából, hulladékrongyból nyernek ki. A vízbe áztatott rostokból papírpépet állítanak elő, majd ezt szitákkal víztelenítik, és hengerekre préselve szárítanak. E folyamat gyakori része az enyvezés, a töltőanyagokkal való telítés, fehérítés, vagy festés. A kék színű szelektív hulladékgyűjtő konténerbe ne tegyünk zsíros, ételmaradékkal szennyezett papírt, kartont. Ezekről távolítsuk el a fém és műanyag részeket (kapocs, spirál, fólia, stb.)
AZ „ÚJRAPAPÍR” KÉSZÍTÉSE 75 %-OS VÍZ ÉS TÖBB MINT 60 %-OS ENERGIA-MEGTAKARÍTÁSSAL JÁR.
A papírhulladék a legnagyobb mennyiségben hasznosításra kerülő anyag. A begyűjtött papírhulladékot anyaguk szerint (újság-, kartonpapír) válogatják, majd bálázzák. A papírgyárban vizes pépesítő eljárással az idegen anyagoktól megtisztítják, és ebből készül az újrapapír. Magyarországon, több helyen is folyik a papír újrahasznosítása és a papírgyártás, így dobozok, zacskók, füzetek, zsebkendők, tojástálcák, papírcsövek is készülnek újrapapírból. Az italos kartondoboz háromféle anyagból készül: 75 %-a papír, műanyag és alumíniumfólia. Az ebben tárolt élelmiszer, hűtés nélkül is megőrzi frissességét, tömege és alakja hely- és költségkímélő. A legtöbb helyen a kék színű, papírgyűjtő konténerben kell gyűjteni – kimosva, lapítva. Összetevőinek visszanyerése részben megegyezik a papíréval, a maradék anyagok bútorgyártásban, szigetelőanyagként, illetve energiailag hasznosíthatóak.

Gumiabroncs
A gumiabroncsok nagyobbrészt szintetikus, kisebb hányadban természetes kaucsuk-keverékből készülnek, emellett acél/műanyag erősítő szálakat, textilszövetet és kormot is tartalmaznak. Magyarországon a gumiabroncsot átlagosan négy évig használjuk. A leszerelt gumiabroncsok egy része újrafutózással felújítható és újrahasználható. Az elkopott abroncsokat a gumihulladék-begyűjtők szállítják el a hasznosítókhoz.

A GUMIABRONCSOK LERAKÁSSAL VALÓ ÁRTALMATLANÍTÁSA TILOS, HISZEN EZ ÚJRAHASZNOSÍTHATÓ.
A gumiabroncsból finom gumiörlemény (granulátum) készül, amely játszóterek, sportpályák borítására alkalmas. A kissé durvább őrlemény beépíthető az utak alapozásába, így azok élettartama megnő. Cementgyári égetés során a jó fűtőértékű gumiabroncs (a benne található acélszálakkal) beépül a cementgyártás félkésztermékébe is. Mindehhez természetesen a légszennyezést megakadályozó füstgáztisztító berendezés is szükséges.

Fémdoboz
A fémdobozok alapanyagai az ércek. Az ércekből az energiaigényes kohókban olvasztják ki a vasat és a rezet, az alumíniumot pedig a bauxitból előállított timföldből állítják elő. Egy tonna alumínium kinyeréséhez kb. négy tonna bauxitra van szükség, amelynek mellékterméke a vörösiszap. A fémolvadékból öntvényeket állítanak elő, amelyek további feldolgozásra kerülnek. A fémből előállított késztermékek sora végtelen: gépjárműipar, csomagolóipar, építőipar. A szürke színű fémhulladék-gyűjtő konténerbe az ital-, konzervdobozokat, fémkupakokat kell bedobni. A dobozokat térfogatcsökkentés céljából préseljük össze és öblítsük ki!

A FÉM CSOMAGOLÓANYAGOK 50 %-ÁT ÚJRAHASZNOSÍTOTT ALAPANYAGBÓL ÁLLÍTJÁK ELŐ.   Az alumínium italosdoboz a leggazdaságosabban hasznosítható, mert az elsődleges alumíniumgyártáshoz képest 95 %-os energiamegtakarítást eredményez. Magyarországon különböző járműipari, építőipari termékeket, alkatrészeket állítanak elő a szelektíven gyűjtött fémhulladékokból, ami jelentősen csökkenti a gyártás energiaigényét is.

Műanyag
A műanyagok többnyire kőolajszármazékokból, szintetikus úton előállított szerves óriásmolekulákból álló anyagok. Többségük újrafeldolgozásra alkalmas, hőre lágyuló műanyagokból készül. Legismertebb a PET, valamint a PE (flakonok, zacskók), PP (élelmiszeres, kozmetikai dobozok) és az EPS (hungarocell). A sárga színű szelektív hulladékgyűjtőbe mindezeket tisztán, kiöblítve és lapítva dobjuk be. Veszélyes anyagokat tartalmazó, vagy azzal szennyezett flakont a gyűjtőakciók során adjuk le.  A FÖLD KŐOLAJKÉSZLETE VÉGES, A MŰANYAGOK PEDIG TÖBB SZÁZ ÉV ALATT BOMLANAK LE A TERMÉSZETBEN, EZÉRT TÖBBSZÖRÖSEN INDOKOLT SZELEKTÍV GYŰJTÉSÜK ÉS ÚJRAHASZNOSÍTÁSUK.  A feldolgozás helyén ezeket ledarálják, megolvasztva újragranulálják és sokféle terméket állítanak elő ezekből: rekeszek, vödrök, szigetelőanyagok, fóliák, zsákok, stb.

Üveg 
Az üveget kvarchomokból, dolomitból és mészkőből olvasztókemencében állítják elő, majd a folyékony üveget formába öntik. Az üvegipar fehér és színes üvegeket gyárt. Településenként változó, hogy a fehér és színes üvegeket egy közös, vagy két külön konténerben gyűjtik. A palackokat ki kell öblíteni és a kupakot el kell távolítani róluk. Veszélyes anyaggal szennyezett palackot ne dobjunk a szelektív gyűjtőbe! AZ ÜVEG SZINTE 100 %-BAN ÚJRAHASZNOSÍTHATÓ, AZ ÚJRAOLVASZTÁS AZ ELSŐDLEGES ALAPANYAGOK FELHASZNÁLÁSÁHOZ KÉPEST ÓRIÁSI ENERGIA-MEGTAKARÍTÁSSAL JÁR.  A szelektíven gyűjtött üveget tisztítás után darabokra húzzák, a válogatóban mágnesezéssel eltávolítják belőle a fémdarabkákat és a többi szennyező anyagot. Az üvegtörmeléket méret szerint osztályozzák, a vegyesen gyűjtött üveghulladékot pedig szín szerint válogatják. A zúzott üvegcserepet az üveggyárban az elsődleges nyersanyagokból olvasztott masszához adagolják. A folyékony üveg formázógépek segítségével nyeri el végleges alakját.

Forrás: www.szelektivinfo.hu

Cimkék: 
Teteje