Kutatások a magyarok eredete után I. - cikksorozat -

 

Kutatások a magyarok eredete után I. - cikksorozat -

Magyarság cikksorozat

Cikksorozat indul a Debrecen-Portálon a magyarok őstörténetéről, hitvilágáról, kultúrájáról.

Ezen írások megjelentetésének célja nem más, mint több szemléletet bemutatni és már elfeledett vagy soha nem is hallott történeteket megismertetni a kedves olvasókkal.

Az egyik legfontosabb aspektusa a magyarnak maga a nyelv. Ezért elsőként egy korábbi, a magyar nyelvről szóló cikkünket jelentetjük meg ismét.

Nyelvünkért - MIért – ÉRTünk 

Van egy utca Debrecenben, amin szinte minden nap elsétálok egy ház előtt, aminek kapuján rovásírással ez áll: A Magyar nyelv hajléka
A minap ihletem támadt, becsöngetni és kideríteni mi is ez valójában.
Egy végtelenül kedves és közvetlen fiatalasszony nyitott ajtót, aki olyan őszinte, magával ragadó lelkesedéssel és szentséggel beszélt munkájáról, amivel csak nagyon ritkán találkozni. 
Beszélgetni kezdtünk és megismertetett az alapítvány céljaival, mesélt annak alapítójáról, beavatott a missziójába és bemutatta a hölgy Szent és sérthetetlen című könyvét. Megosztott emlékeket arról, milyen volt kapcsolatuk.

Tisztelet jellemezte és az, hogy a kor- és státuszkülönbségek ellenére az utolsó pillanatig készek voltak egymástól tanulni és egymás visszajelzéseinek hatására változni.
Idézek pár szép és érdemes gondolatot.

Molnos Angéla lélekgyógyászként és a magyar nyelv művelőjeként tért vissza Magyarországra, Debrecenbe, miután bejárta az egész világot. Ősi gyökereink felébresztése, megóvása volt alapvető célja.  Bármely országba vitte is útja, a magyar nyelv, amit magában hordozott ápolt, megadta neki a valahová tartozás biztos tudatát, a közösségtudatot. Igazi otthonaként nem magát a földet említi, ahol született,hanem a nyelvet, ami benne élt.
1996-ban, amikor hazatért, kellet rádöbbennie, hogy a magyar nyelv haldoklik. Nyelvgyilkosság történik. Az államhatalmak szánt szándékkal irtják, vagy csak egyszerűen nem védik meg nyelvünket.
Azt mondja, úgy kell nyelvünkre tekintenünk, mint egy szakadatlanul változó élő szervezetre. Akkor látja fejlődését, ha a nép, aki beszéli büszke rá, szereti, óvja és gyarapítja. Ez a közösség lelki és  szellemi jóllétével jár, és nemzeti önazonosságot biztosít. 
A tiszta magyar nyelvben a „tisztaságnak” köze van ahhoz, amit mi magyarok „tisztel”-ünk és a „tisztesség” fogalmunkhoz is.

Valamikor isten, haza, család és az anyanyelv szorosan összekapcsolódtak. Az ősi hitet és tudást megőrző áldozatkész magyar parasztok és az igaz szívű értelmiségiek beszélték nyelvünket, akik készek voltak életüket és vérüket adni a közösségért.
Mit is tehetünk a tiszta magyar nyelv megmentése és fönnmaradása érdekében?
Például nem lehetnek kifogásaink. Nem mondhatjuk, hogy „erre nincs magyar szó” hiszen mindent ki tudunk fejezni saját szavakkal, nem mondhatjuk, hogy túl hosszú vagy bonyolult, mert ez is csak kifejezőkészségünktől függ. 
Valaha Mi voltunk a „tudás népe”.  Nyelvünk gazdag szókincse, képi jellege, tömörsége, a pontosan megfigyelt valóságból kiinduló gondolkodásmódja folytán, minden tudomány művelésére alkalmas. 
A magyar nyelv időben és térben önazonosságunk, közösségtudatunk alapja. Gondolkozásunk, érzéseink, értékeink hordozója. Lelki és szellemi hazánk, otthonunk, mindannyiunk otthona.
A magyar nyelv fönnmaradása szempontjából az angol, mint világnyelv, jelenthet végveszélyt vagy egy új lehetőséget. Teljesen tőlünk függ, hogy továbbra is a végveszély felé haladunk, vagy irányt váltunk. Az angolt is szinte anyanyelvi szinten kell megtanulnunk Angéla szerint, mert csak akkor leszünk képesek ellenállni a ránk zúduló nemzetközi vándorszavak áradatának és megvédeni a magyar nyelvet a bomlasztó folyamatoktól.
Ha vissza akarjuk hozni a tiszta magyar nyelv használatát, akkor nincs más út, mint, hogy közösen vállaljuk ezt a nagy önfegyelmet és kitartást igénylő munkát. Mindaddig folytatnunk kell, míg meg nem fordul jelenlegi lélekbágyasztó életünk. Csak az út kezdete nehéz, de a magyar nyelv sokszorosan megajándékoz majd minket kitartó erőfeszítésünkért.

Lépten nyomom halljuk, hogy nyelvünk gazdag, képies, ízes és tömör. Ez lehetővé teszi minden értelmi és érzelmi árnyalat kifejezését. Képies jellege tanúskodik ősiségéről. A magyar nyelven keresztül képekben gondolkodunk, a természeti jelenségek megfigyeléséből fakad érzékelhető eredete.

A magyar gondolkodásmód olyan, hogy először igyekszünk az egészet megérteni és csak a teljesség tükrében vagyunk képesek felfogni és elrendezni a részeket. Szeretjük összefüggésben látni a lényeget.
Szervesen egyesítő hajlamú nyelvünk. Egységnek tekintünk minden szervet, mert csak együtt képesek rendeltetésüknek teljesen megfelelni. Egy lábbal nem lehet futni. Egy szemmel látunk úgyan és egy füllel is hallunk, de elveszítjük a minket körülvevő térben való tájékozódás képességét.

Lenyűgöző, hogy minden egyes szavunknak külön jelentése van. Ehhez képest a mai magyar ember csak ontja magából anélkül, hogy egy kicsit is figyelne rá, mit is mond. Teste van minden egyes szónak, ami elhagyja szánkat. Tiszta, őszinte tartalma lehet mondandónknak, ha figyelemmel vagyunk beszédünkre. Egy ideje elhatároztam, hogy szentséget adok ezen elveknek és azóta csodálatos felfedezésekkel gazdagodom, mikor felismerem, ráérzek egy egy szó eredetére.

 

Rengeteg érdekes történet, szó- megfejtés vár még ránk ebben a rovatban, témakörben.

 

http://molnosangela-nyelvunkert.hu

"honlap a magyar nyelvért"

Itt olvashatsz még munkásságukról és oldalunkon is hamarosan találsz érdekességeket a magyar nyelvről

 

forrás:

Molnos Angéla 

Szent és sérthetetlen

(Debrecen, 2006)

Cimkék: 
Teteje