Műhelytitkaink

 

Műhelytitkaink

A DMK Tímárház alkotói csapata az utóbbi fél évben jelentősen átalakult. Műhelytitkaink címmel április 5-én (pénteken) 17 órakor az új alkotók munkáiból nyílt kiállítás a DMK Tímárház - Kézművesek Házában (Kiállító terem) (Nagy Gál I. u. 6.). A kiállítással az a célunk, hogy tevékenységüket a nagyközönséggel is megismertessük. A kiállítást megnyitotta: Jantyik Zsolt, a Debreceni Művelődési Központ igazgatója. Közreműködtek: a Simonffy Emil Zeneiskola növendékei. Az alkotások június 6-ig tekinthetők meg hétköznapokon 10.00-17.00-ig, szombatonként 10.00-14.00-ig. Vasárnap, hétfő szünnap.     

Textil álmok címmel ugyancsak április 5-től Görgey Edit népi ihletésű modern kiegészítőket (táskák, övek, fülbevalók, sálak) bemutató kiállítása látható a DMK Tímárházában (Kisgaléria). Az alkotások május 2-ig tekinthetők meg hétköznapokon 10-17 óráig, szombatonként 10-14 óráig. Vasárnap, hétfő szünnap.

A kiállító alkotók:

Hutkai László bőrműves népi iparművész ifjú pedagógusként feleségével együtt több mint 30 évvel ezelőtt kezdett el néprajzi gyűjtéseket végezni. Gyűjtései során egyre szorosabb kapcsolatba került a tárgyalkotó népművészettel, népi gyermekjátékokkal. Ez adott indíttatást arra, hogy a legkülönfélébb természetes alapanyagok felhasználási módjait elsajátítsa, gyakorlati ismereteit gyarapítsa.

Az évek során számtalan foglalkozást, tábort és szakmai továbbképzést szervezett, vezetett.

Mindemellett a kézművesség egyik ágában, jelesül a bőrművességben alaposabban is elmélyedt, megszerezte a bőrműves népi iparművész címet, illetve szakoktatói vizsgát tett. Munkájának minőségét mi sem bizonyítja jobban, minthogy a NESZ országos bőrműves szakbizottságának tagja. Alkotásai mindennapos használatra is alkalmasak, melyek motívumai, díszítményei a hagyományokból merítenek.

Molnár Tiborné / Magdika hímző népi iparművész. Már gyermekkorától érdeklődik a tárgyalkotó népművészet iránt, ezen belül is a hímzés áll hozzá a legközelebb. Fiatalon megszerezte a szakkörvezetői képesítést, ezt követően elkezdte csoportos oktatási tevékenységét, melyet a mai napig aktívan végez két szakkörben is: a Tímárházban, a Tiszta Forrás Hímző Kört, valamint Kabán a Hímző Kört vezeti.

Folyamatosan részt vesz egyéni és csoportos kiállításokon, pályázatokon. Komoly néprajzi gyűjtőmunkájának eredményeként egyedi, különleges darabok vannak a birtokában, melyek az egész ország (köztük a hajdani Magyarország) szinte teljes mintakincsét felöleli. Az elmúlt évben elnyerte a népművészek egyik legrangosabb díját: a Király Zsiga-díjat, melyet a Mesterségek Ünnepén, a Budai Várban vehetett át.

A TÍMÁRHÁZ ALKOTÓTAGJA, ANNAK MEGNYITÁSA, 1995 ÓTA!!!

Lugossy György fazekas mester. Hódmezővásárhelyen, az egyik legjelentősebb fazekas központban kezdte tanulmányait, majd Karcagon pályafutását. Itt találkozott és tanult Sz. Nagy István fazekas mestertől, aki olyan tudást adott át számára, melyet sem könyvekben, sem iskolában nem lehet megtanulni. Már tanulóéveitől kezdve folyamatosan szerepelt kiállításokon, pályázatokon, versenyeken, ahol jelentős sikereket ért el. Fő céljának tekinti a hajdan nagyhírű debreceni kerámiakészítés hagyományának megőrzését, továbbvitelét. Valamennyi alkotását, használati, díszedényeit a debreceni kerámia forma-, és motívumkincsével készíti el, valamint kül- és beltéri kemencéket is épít.

Ő a Tímárház régi - új tagja, hiszen hosszú évekig bérelt nálunk műhelyt, majd hároméves megszakítás után ismét a sorainkban tudhatjuk a debreceni kerámiakészítés legjelesebb képviselőjét.

Buka Csabáné Marika csipkeverő népi iparművész. Marika pedagógusként dolgozott sokáig, majd nyugdíjazása után kezdett el behatóbban foglalkozni a csipkeveréssel. Leontesz Zoltánné Zsuzsika nénitől tanulta a mesterséget, melynek különböző formái és motívumai közül elsősorban a karcagi és kunsági mintákat rekonstruálja, terítőket, szélcsipkéket, öltözet-kiegészítőket készít. Tagja a Csipkeverők Országos Egyesületének, velük sok-sok csoportos és egyéni kiállításon vett részt, többek között a Méliusz Juhász Péter Könyvtárban is. Alkotásait rendszeresen zsűrizteti, jelentős gyűjtő tevékenységet folytat. Jelenleg a Tímárház csipkeverő szakkörét vezeti.

Páll Józsefné / Margó csipkeverő. Nyugdíjazása után kezdett el komolyabban érdeklődni a csipkeverés tudománya iránt. Marikához hasonlóan a karcagi és kunsági csipkék ragadták meg a figyelmét. Az Országos Csipkeverő Egyesület tagja, s a Tímárház alkotó csapatához tartozott az elmúlt év végéig. Amióta nem alkotó társ, azóta is rendszeresen részt vesz a Ház munkájában. Marika szakkörét erősíti, illetve kiállításainkon, bemutatóinkon is szerepel.

Őszné Dr. Mester Krisztina  nemezkészítő. A Tímárház legfiatalabb alkotója egészen más területről, a jogi tudományokból érkezett, azonban a természetes anyagok iránti érdeklődése már régen jelen van az életében. Nádudvaron, a kézműves szakiskolában szerezte a nemezkészítéssel kapcsolatos ismereteit, ahol oktatói képesítést is szerzett. A Tímárházzal nem új keletű a kapcsolata. 2012-ben itt végezte el a népi játszóház-vezetői tanfolyamot, ahol többek között Hutkai László is tanította.  

Alkotásaiban a természetesség, a színek - formák összhangja dominál. Tanulmányai végeztével szeretne minél több lehetőséget kapni arra, hogy alkotókedvének teret engedhessen, munkáit bemutathassa. Ehhez szeretnénk hozzájárulni azzal, hogy a Tímárház alkotói közé fogadtuk.

Sebestyénné Győrffy Anna szűrrátétes népi iparművész. Anna, Szidor Jánosné Katika szűrrátétes népi iparművész tanítványaként szerezte meg ismereteit. Katika szakmai tudása, forma és mintavilága, melyet tanítványainak átadott megfelelő táptalajra talált Annában, aki szorgalommal, alázattal és sok- sok munkával sajátította el az alföldi tájra jellemző mesterséget. Kitartó munkásságának eredményeként Gránátalma-díjat nyert. Zsinóros, szűrrátétes viseleteit számtalan helyen mutatta be nagy sikerrel. Hajdú- Bihar megyében rajta kívül kevesen rendelkeznek e mesterségben megfelelő tudással. Rendkívül fontos tehát a mesterség jelenléte abban az intézményben, mely Debrecen - Hajdú- Bihar megye legjellegzetesebb kézműves mesterségeit van hivatva bemutatni.

Nem állítanak ki, de a Ház „lakói” továbbra is: Bolya Gergely sajtkészítő mester, Kiss Mihály szappankészítő mester, akik természetes alapanyagú biotermékeikkel egyfajta hagyomány hű gasztronómiai vonalat képviselnek a Tímárház működésében. Szerves részét képezik a Ház jövőbeli koncepciójának, azaz, hogy több aspektusból is bemutathassuk az érdeklődő nagyközönség számára tájegységünk átörökíthető kincseit.

Forrás: DMK

Cimkék: 
Teteje