Mondjak nemet?

 

Mondjak nemet?

Télen nem csupán a fűtés költsége növekszik meg jelentősen, de a villanyszámla is ilyenkor a legmagasabb az éves átlagot nézve. Aki nem átalánydíjat fizet, annak előre meg kell terveznie a téli kiadásokat. A többgyerekes szülők számára plusz kihívás, ha a gyerekek téli ruhatárát is fel kell frissíteni: a csizma, overáll, téli kabát megvétele mind-mind megterheli a családi kasszát. A K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő meghirdetője szerint a megnövekvő kiadások miatt a téli hónapokban különösen fontos, hogy a gyerekekkel megbeszéljük a családi költségeket, megértsék, miért fontosabb a számlák kiegyenlítése, mint a márkás csizma megvásárlása.

Különösen a tinikre igaz, hogy nagyon megnézik, mit vesznek fel. Szeretik a márkás ruhadarabokat, a kiegészítőket, figyelik az aktuális trendet és az osztálytársak viseletét egyaránt. Emiatt a legváratlanabb időpontokban tudnak a szülők elé állni, hogy szeretnének egy új ruhát vagy cipőt, amire a pénzt a szülőktől kérik. A téli ruhadarabok ráadásul az egyéb hónapok viseletét tekintve különösen drágák: egy-egy csizma átlagára 10 ezer forint körül van, egy márkás overáll 20-25 ezer forint, de a legegyszerűbb is 10 ezer feletti összegbe kerül, egy télikabát is legalább 7-8000 forint. A határ pedig a csillagos ég az árakat tekintve.

A téli hónapokban azonban jelentősen megnőnek a családi kiadások is, különösen, ha nem átalánydíjat fizetnek. A fűtési, világítási költségek megnövekedésével ilyenkor kell a legtöbbet gázra, villanyra fizetni. Ahhoz, hogy a család a szokásos havi bevételből kijöjjön, előre meg kell tervezni a kiadásokat. Ezért különösen fontos, hogy a gyerekekkel megértessük, miért mondunk nemet egy-egy vásárlással, szórakozással kapcsolatos kérésüknek.

„Egyik fiatal sem szereti a nemleges választ, azonban a tinédzserek különösen meg tudnak sértődni, ha nem kapnak meg valami áhított dolgot, legyen az ruha vagy szórakozási lehetőség. Annak érdekében, hogy elkerüljük az értelmetlen vitákat, érdemes már szezon előtt átbeszélni velük, milyen kiadásokra kell az elkövetkező hónapokban számítania a családnak, milyen sorrendben tervezik a kiadásokat, és mekkora összeg marad, amit egyebekre, például a téli ruhatár felfrissítésére lehet fordítani” – tanácsolta Horváth Magyary Nóra, a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő zsűritagja.

Szerinte az alábbi szempontokat érdemes a fiatalokkal átbeszélni:
-       A korábbi évek tapasztalatai alapján várhatóan mennyibe fog kerülni a fűtés, világítás? Milyen biztosításokat kell befizetni, esetleg milyen törlesztő részlet befizetése esedékes?
-       A családnak mennyi bevétele van, és abból mennyi marad, ha a rezsit, és egyéb kötelező kiadásokat, mint az élelmiszerek, edzésdíj, osztálypénz kifizetik?
-       Kinek milyen új ruhára, csizmára van szüksége a téli hónapokban, arra mekkora összeg jut? Optimálisan mi az az összeghatár, amennyit egy kabátra vagy cipőre költenének? A tervezéshez nagy segítségünkre lehet az internet is, ahol összehasonlíthatjuk az árakat, utána járhatunk, hol van éppen akció vagy leárazás.
-       A kötelező dolgok megvásárlása után jut-e pénz szórakozásra, és ha igen, mennyi?

„Mivel a fiatalok döntő többsége zsebpénzt is kap a szülőktől, reális elvárás lehet a részükről, hogy ha a tinédzser valami márkásabb holmit szeretne magának, vagy a szükségesen felül venne egy új pulóvert, akkor annak költségébe ő is szálljon be. A tapasztalatok szerint, ha a gyerek a saját pénzét költi, sokkal megfontoltabbá válik, mintha a szülei fizetéséből nézné ki a kívánt ruhákat” – tette hozzá Horváth Magyary Nóra.

 

Forrás: www.kh.hu

Teteje