Néhány szó a Bitcoin alapjairól

 

Néhány szó a Bitcoin alapjairól

A Bitcoin egy úgynevezett peer-to-peer valuta, ami azt jelenti, hogy nem egy központi hivatal bocsát ki új pénzt és követi a tranzakciókat. Ezeket a feladatokat a hálózat közösen kezeli.

A Bitcoin a “Bitcoin piac” alapvető devizája. Olyan ez, mint ahogy a dollárra és az euróra gondolunk, vagy egyéb más devizákra a világon, a bitcoinnal is az eltérő értékek alapján kereskednek, és ez a kereskedelem a kereslet-kínálat spekulációjára épül.

A Bitcoin egyik legvonzóbb tulajdonásga, hogy egyetlen kormány sem gyakorol hatalmat felette. Nem lehet mesterségesen inflációt vagy deflációt előidézni vele. Egy pénzügyi hivatal sem tud több pénzt pumpálni a gazdaságba annak érdekében, hogy fellendítse azt. Alapvetően van egy meghatározott mennyiség, ami időről-időre piacra kerül, és ahogy telik az idő, ez az mennyiség egyre csökken.

A folyamatot, ahogy pénz kerülhet a piacra “Bányászat”-nak hívják. Alapvetően számítógépek matematikai algoritmusokat oldanak meg ahhoz, hogy Bitcoin-t hozzanak létre. Ezek az algoritmusok rendkívül összetettek és igen nagy számítási kapacitás szükséges a megoldásukhoz. Minél több gép próbál megoldani egy egyenletet, azok annál bonyolultabbá válnak, így annál kevesebbet kapsz a bányászatért.

És persze az első kérdés, ami az újaknak megfogalmazódik a Bitcoin piacára lépés után, hogy bányásszanak, vagy vegyenek?

Mindkettőre létezik indok és a válasz mindig az aktuális felállástól függ. Létezik egy meghatározott cél mennyiség, amit minden 10 percben engedélyeznek “kibányászni”. Annak érdekében, hogy ezt a célt tartani tudják változtatják annak a nehézségi szintjét, hogy valaki megtalálja ezeket a blokkokat. Mivel egyre több és több információ kerül napvilágra a Bitcoin-ról, egyre több ember kezd el “bányászat”-tal foglalkozni, ami ahhoz vezet, hogy nehezebbé vált tartani az eredetileg kitűzött, 10 percenként felfedezhető blokkok mennyiségét. Ez ahhoz vezetett, hogy folyamatosan emelik az algoritmusok bonyolultsági fokát, így elmondható, hogy most nehezebb Bitcoin-t bányászni, mint valaha.

Nézzünk azért egy indokot a bányászatra.

A “Bányászat” segít biztosítani a bitcoin hálózatot. Minél több az aktívan bányászó ember, annál nehezebb külső támadást intézni a hálózat ellen. Jelen pillanatban valóságos csodának számítana, ha sikerülne valakinek megtámadnia a hálózatot, mivel rengeteg jól képzett “bányász” dolgozik benne. Így hát kijelenthetjük, hogy a Bitcoin biztonségosabb, mint valaha.

 
Teteje