Napelemek Fibonacci sorozatban

 

Napelemek Fibonacci sorozatban

Egy 13 éves diák Fibonacci elmélete nagy áttörést hozhat a napelemek tervezésében...

Napelem tervezés
A New York Állambeli Catskill hegységben, egy téli erdei túrán, a hetedikes Aidan Dwyer-nek érdekes ötlete támadt. Ez nagy áttörést hozhat a napelemek tervezésében. Megfigyelte, hogy a fák ágai szabályos rend szerint nőnek. Ahogy erre a felismerésre előzőleg már Charles Bonnet természettudós is eljutott, 1754-ben, Aidan is a Fibonacci szám sorozat szabályára bukkant a fák ágainak számolása során. Eltöprengett ezen, és arra a feltevésre jutott, hogy a faágak szabályszerű elrendeződése a fotoszintézissel hozható kapcsolatba.
Egy meglehetősen újszerű kísérletbe kezdett. Napelemek beépítésével egy tölgyfa másolatát készítette el, amelynek napfény elnyelő kapacitását, összehasonlította a háztetőkre szerelt, hagyományos napelemek kapacitásával.
Egy saját tervezésű és készítésű spirál mérőeszközzel megállapította az arányokat a tölgyfa ágak és leveleik alkotta spirálgörbén. Aztán egy számítógép program segítségével megépítette a tölgyfa pontos modelljét PVC csövekből. Később lapos napelem paneleket 45 fokos szögben épített össze, a háztetőkön ismert hagyományos elrendezésben. Mindkét modellhez feszültségmérő adatrögzítőt kapcsolt a folyamatos megfigyeléshez.
A kísérlet során Aidan, röviden azt állapította meg, hogy a faágak mintájára épített napelem, jóval több elektromosságot gerjesztett, mint a hagyományos lapos napelemek. Különösen jellemző volt ez a téli napforduló idején, amikor a Nap a legalacsonyabban halad át az égen, ugyanis akkor a faágmintára készített napelem, 50 százalékkal több energiát termelt, anélkül, hogy állítani kellett volna a hajlási szögén.

-Popular Science-
 

Teteje