Napenergia-hasznosítás villamos energia termelésére Debrecenben

 

Napenergia-hasznosítás villamos energia termelésére Debrecenben

„Napenergia-hasznosítás villamos energia termelésére Debrecen
10 óvodai és alapfokú oktatási intézményében” (KEOP-4.4.0/A/09-2010-0063)
2013. július 11.

Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata pályázatot nyújtott be az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Program KEOP-4.4.0/A/09 kódszámú, Megújuló energia alapú villamosenergia-, kapcsolt hő és villamosenergia-, valamint biometán termelés tárgyú felhívására. A projekt címe: „Napenergia-hasznosítás villamos energia termelésére Debrecen 10 óvodai és alapfokú oktatási intézményében” (azonosító szám: KEOP-4.4.0/A/09-2010-0063).
A 168.436.400 Ft összköltségű projekt 101.061.840 Ft támogatást nyert az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból, melyet 67.374.560 Ft önkormányzati önrésszel kell kiegészíteni.
A kivitelezési munkálatok 2013 májusának végén kezdődtek, a projekt befejezésének tervezett időpontja 2013. november 30.

A fejlesztés

A projekt keretén belül Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának 8 óvodai és 2 – a program indulásakor még önkormányzati fenntartású – általános iskolai intézményében villamosenergia-felhasználás korszerűsítése valósul meg, melynek során napelemek beszerzésére és telepítésére kerül sor. A fejlesztéssel érintett intézmények: Görgey Utcai Óvoda, Lehel Utcai Óvoda, Közép Utcai Óvoda, Százszorszép Óvoda, Sípos Utcai Óvoda, Táncsics Mihály Utcai Óvoda, Lilla Téri Általános Iskola, Hétszínvirág Óvoda, Kurucz Utcai Óvoda, Csapókerti Általános Iskola.
A projekt szükségességét igazolja, hogy a debreceni önkormányzat által fenntartott köz- és szociális intézmények jelenlegi energiafogyasztása rendkívül magas, mely magas fenntartási költség mellett magas környezeti terheléssel is jár. Ezért a projekt közvetlen célja a környezeti fenntarthatóság jegyében csökkenteni az intézmények működési és fenntartási költségeit az energiahatékonyság fejlesztése segítségével. Hosszú távú cél a kisebb környezeti terheléssel járó, megújuló energia-alapú energiatermelés szélesebb körű elterjesztése, a lakosság energiatudatosságra történő nevelése, valamint a széndioxid-kibocsátás csökkentése.
A projekt keretében megvalósuló fejlesztés révén az épületek energiaellátását tehát napelemes rendszerek fogják biztosítani. A kivitelezés során a rendszerek napelem-moduljai a tetőszerkezetekre kerülnek, a kapcsolódó elektromos berendezések pedig biztosítják a megfelelő minőségű villamos energiát mind a közvetlen felhasználáshoz, mind a hálózatba történő visszatápláláshoz. A meglévő villamosenergia-hálózat lehetővé teszi ugyanis, hogy többletenergia-termelés esetén a hálózatra visszatáplálható legyen az energiafelesleg, energiahiány esetén viszont biztosítva marad az intézmények energiaellátása.
 

A projekt eredményei

A projekt megvalósításának eredményeképpen az érintett intézményeknél az ötéves fenntartási időszak végére a megújuló energiahordozó felhasználása 8005 GJ/évre növekszik, a megújuló energiahordozó-bázisú villamosenergia-termelés 0,807 GWh/évre emelkedik, míg az üvegházhatást okozó gázok (CO2) kibocsátása 748,5 tonna/évre csökken.

 

 

Teteje