Piezo elektromosság a kozmetikában és a 3D-s nyomtatásban

 

Piezo elektromosság a kozmetikában és a 3D-s nyomtatásban

 

A kozmetika régóta használja a bőr öregedési folyamatának lassítására, a meglévő ráncok halványítására, a bőr feszességének fokozására, hogy egy fiatalabb élettel telibb bőr alakuljon ki.
Az ultrahang előállítását több, mint 100 éve ismerik, 1880-ban a Curie házaspár nevéhez fűződik a piezo elektromos hatás felfedezése, mely az ultrahang előállításának alapja. (A piezoelektromosság olyan elektromos jelenség, melynek során bizonyos anyagokon összenyomás hatására elektromos feszültség keletkezik, illetve elektromos feszültség hatására alakváltozás jön létre.)
Az ultrahangkristály (piezo kristály) a hallható hangoknál magasabb frekvenciájú mechanikus, longitudinális rezgést állít elő. 


Az ultrahang hármas hatással rendelkezik: fizikai, kémiai, biológiai változásokat hoz létre a szövetekben. Ezt használják ki a kozmetikában arcon és testen egyaránt. Az ultrahang levegőben nem terjedő rezgés. Vízben és zsírban oldódó anyagokat juttathatunk vele a bőrbe.
A kezelt felületen a bőr középső rétegeiben juttatjuk a hatóanyagot, megnövelve ezzel a bőrápoló kozmetikumok hatásfokát is.

A hangrezgés hatására a szövet elemek egymáshoz súrlódnak, ezt hívjuk mikro masszázsnak, amely a súrlódás kapcsán hőt termel  (termikus hatás).
Az ultrahangos masszázs jótékonyan hat a szöveti struktúrára, javítja a vér és nyirokkeringést, és a sejthártyán át történő anyagcsere folyamatokat is fokozza.
Az ultrahang segítségével bejuttatott hatóanyagok ezáltal gyorsabban érnek a sejthártyán keresztül a sejtek belsejében, hogy ott fejtsék ki energetizáló hatásukat. A kollagén szintézis rendeződik, így a bőr feszesebb, rugalmasabb lesz. Valamint kötőszöveti rétegekben a sav –bázis egyensúlyt helyre állítja. Az ultrahang hullámokkal végzett masszázs jóval hatékonyabb, mint a kézi masszázs, mert mélyebb rétegekben képes dolgozni.
És ugyanez a hatás egy teljesen más területen – Scott F. Hall zenész segítségével olyan hegedűt terveztek, amely elsősorban nem a hangminőség, hanem a nyomtatás kihívásai inspirálták. A szépen szóló kéthúros piezoelektromos hegedű annak az öt darabos hangszerkészletnek a darabja, amelyet az áprilisban New Yorkban megrendezett 3D Print Design Show alatt mutattak be.
A bemutatásra kerülő 4x2 m-es alkotás további elemei egy cselló, egy kis és egy nagyobb didzseridu (didgeridoo, azaz az észak-ausztráliai őslakosok fúvós hangszere), valamint egy különleges modern szitár (a világszerte legismertebb indiai hangszer). A hangszerek együttesen egy önálló hangszert, mégpedig bordósípot képeznek. A kiállítás ideje alatt 3 előadó szólaltatta meg a hangszereket, melyet bárki megrendelhet a közeljövőben.
Forrás és kép: http://www.monadstudio.com/; http://hu.wikipedia.org/wiki/Piezoelektromoss%C3%A1g

Teteje