Szívügyünk

 

Szívügyünk

Ne adj esélyt a pitvarfibrillációnak! - Az újraélesztés életet menthet!

A pitvarfibrilláció kezelésének irányelvei, a stroke-kal való kapcsolata, az aritmiák akut ellátása és a pacemaker terápia is reflektorfénybe kerül, a ma kezdődő és szombaton befejeződő, az Magyar Kardiológusok Társaságának  Aritmia és Pacemaker Munkacsoportjának IX. Kongresszusán. Ezen felül, pénteken este a Tudósok éjszakája program keretén belül a laikus közönség megismerkedhet az újraélesztés technikájával is.

Idén közel  több száz  kardiológus látogat el a Debrecenbe,  hogy az elmúlt esztendő során megszerzett tudásanyagot továbbadva gondoskodjon arról, hogy a hazai szakemberek számára minden új  információ  rendelkezésre álljon a szakszerű és a még magasabb színvonalú betegellátáshoz.

Az idei szakmai program keretében a korábbi évek programjaihoz hasonlóan az egyes témakörökben elismert hazai szaktekintélyek tartanak előadásokat.
A rendezvény  fókuszában a legkorszerűbb elektorfiziológiai módszerek, beavatkozások bemutatása mellett a legfrissebb ajánlások, az újabb gyógyszeres és nem gyógyszeres lehetőségek megismertetése áll, melyek mind az alapellátó orvos, mind az aritmológus és természetesen a ritmuszavarban szenvedő beteg számára is nélkülözhetetlenek.

A kongresszuson szimpóziumok keretén belül  többek között a pitvarfibrillációról, a pitvafibrilláció és a stroke kapcsolatáról valamint a betegség terápiás eljárásairól  hallhattak előadást az érdeklődők.

A pitvarfibrilláció világszerte a leggyakoribb felnőttkori szívritmuszavar, amely elsősorban az idősödő korosztályt érinti. A betegek száma csupán Európában és az Egyesült Államokban meghaladja a kilencmilliót. Ez a szám  2050-re várhatóan megduplázódik. Magyarországon mintegy százezer diagnosztizált betegről tudunk, azonban még legalább ugyanennyire tehető a fel nem ismert esetek száma.

A pitvarfibrilláció létrejöttének hátterében leggyakrabban magasvérnyomás-betegség, koszorúér-betegség, szívelégtelenség, szívbillentyű-betegségek, veleszületett szívhibák, vagy pajzsmirigy túlműködés állhatnak. Pitvarfibrillációt válthat ki a túlzott kávé- és alkoholfogyasztás, gyógyszermérgezés, illetve a toxikus gázok belélegzése is.

A pitvarfibrilláció kezelésének gyakran alkalmazott módszere az úgynevezett elektromos kardioverzió. Erre az eljárásra általában akkor kerül sor, ha az előzőleg folytatott gyógyszeres kezelés hatástalannak bizonyult. Nagyon fontos, hogy minél többen felismerjék a pitvarfibrilláció tünetét, hiszen aki ebben a betegségben szenved ötször nagyobb az esélye, hogy stroke-t kapjon.

A kongresszuson külön blokkban foglalkoznak a pacemaker terápiával és a pacemaker kezelés szövődményeivel.

Ahhoz, hogy szívünk elláthassa testünkben feladatát, szükséges, hogy összehúzódó képessége és a benne levő billentyűk működése tökéletes legyen. Mindez mégis kevés, ha a szívünk túl kevésszer vagy túl sokszor húzódik össze. Ekkor lép közbe a modern orvostudomány egyik vívmánya, a pacemaker.

A zsebórányi méretű pacemakert általában a váll, a kulcscsont és a nagy mellizom közötti mélyedésbe szokták behelyezni a bőr rétegei alá. Az elektródák ereken keresztül vannak felvezetve, megrögzítve a szív üregeiben vagy nyitott műtét által a szív külső felszínéhez rögzítve. A generátornak pedig a bőr alatt kis tasakot képeznek ki.
A készülékekben lehetnek olyan programok is, melyek alkalmazkodnak a szív működéséhez, esetleg a fizikai aktivitáshoz is. A fejlettebb készülékek teljes és aktív életvitelt tesznek lehetővé, akár rendszeres sportot is.

A szakemberek élő bemutató műtétet is láthatnak, a bal pitvari fülcsezárás témakörében. Ha pedig valaki nem tud részt venni a kongresszuson, interneten élő közvetítés keretében követheti nyomon az operációt.

Nagyon fontos momentum, hogy Debrecenben 30 éve végezték el az első katéteres ablációt.

Ugyanakkor érdemes pénteken öt órakor  kilátogatni az egyetem elé, ahol a laikus közönség megismerheti az újraélesztés technikáját. A szakemberek ambu babán keresztül mutatják be, hogy hogyan is kell újraéleszteni és ezt bárki ki is próbálhatja.

Hazánkban évente 20-25 ezer ember hal meg hirtelen szívmegállásban, azaz minden 30. percben életét veszti valaki. A betegek 20-30 százaléka nyilvános helyen lesz rosszul, túlélési esélyeik ez esetben nem túl jók, hiszen újraélesztésükre az első tíz percben van a legnagyobb esély. A hirtelen szívhalál hátterében, az esetek többségében (70%) rosszindulatú kamrai ritmuszavar áll.

A kamrafibrilláció felléptétől számított 5 percen belül még valószínűleg maradandó agykárosodás nélkül visszafordítható a folyamat, 10 perc után a túlélés esélye már minimális. Az újraélesztés sikerét a gyors felismerés és a hamar megkezdett újraélesztés, jelenti, éppen ezért érdemes mindenkinek elsajátítani az újraélesztés technikáját. A hátára fektetett beteg mellkasát percenként százszor kell két kézzel, határozottan lenyomni.  Égető szükség van a társadalmi mértékű szemléletformálásra, annak tudatosítására, hogy az azonnali segítségnyújtás jó eséllyel életet menthet.

A bemutatón és a gyakorláson ajánlott technikákat mutatják be és gyakoroltatják. 

Forrás: diamondagency.hu

Teteje