Tőzsdei befektetési tanácsok

 

Tőzsdei befektetési tanácsok

Tavaly augusztus közepétől megrengette a világ tőzsdéit a kinai tőzsde zuhanása. Ráadásul a kinai Kormány beavatkozása még rontott a helyzeten. A fejlett piaci és a fejlődő piaci részvényalapok is 20-30%-ot estek. Nem tudni, hogy folytatódik-e ez a tendencia. Mit reagál erre a higgadt, okos befektető?

Természetesen újra csak hosszú távú (több éves) befektetésekről beszélünk. A rövid távú részvény adok-veszek, az spekuláció! Óriási lehet vele nyerni és bukni, tehát kicsit szerencsejáték.

De aki hosszabb távban gondolkodik, tehát valamilyen fontos életcélra rakosgatja össze a pénzét (nyugdíj, gyermek jövője, vagyongyarapítás, stb.), az ki tudja használni néhány törvényszerűség pozitív hatását.

Először is a mindenki által ismert, de be nem tartott alaptétel:

Olcsón vásárolj, drágán adj el!

Egyszerűnek hangzik, de mégis nehezen betartható. Két fő okból:

1. A döntéseket legtöbben nem racionálisan, hanem érzelmi hatásokra hozzák meg. Ha valami elkezd esni, akkor a pánik uralja a piacot és mindenki szabadulni akar a részvényektől. Ez tovább rontja az árfolyamot.

2. A hullámzó árfolyamokban nehéz, sőt lehetetlen előre eltalálni a hullámcsúcsokat (itt kellene eladni) és a völgyek legalját (itt vásárolni). Most sem tudjuk biztosan, hogy a kínai tőzsde esik-e még, vagy megfordul a tendencia és emelkedni kezd.

A második pont miatt a maximum hasznot soha nem tudjuk megcsípni, de ha kihagyjuk az érzelmeket, akkor jelentős hasznot tudunk összehozni. Ha tanulmányozzuk az alábbi ábrát, akkor hamar rádöbbenünk a törvényszerűség pozitív hatására.

Rövid magyarázat a megértéshez:

Alapfeltétel a hosszú távú befektetésben való gondolkodás. A jó részvényalapok árfolyama több éves távlatban mindig emelkedik, ha közben föl-le is mozog. Tehát a váratlan események hatására jelentősen elmozduló árfolyam idővel visszakorrigál és helyreáll a rend, emelkedési tendencia.

Az ábra két esetet mutat be. Rendkívüli esemény hatására az első esetben 60% árfolyam emelkedés, a második esetben 60% árfolyamesés feltételezünk. Mikor érdemes vásárolni a részvényalapból, melyik vásárlási pontban nyerünk a legtöbbet?

1. vásárlási pont: Az esemény előtti árfolyamon vásárolunk.

A helyzet egyértelmű. Ha 60% árfolyam növekedés van, akkor ugyanennyi a hozamunk is. Ha veszteség, akkor ennyi a veszteség. Ha visszaáll az eredeti árfolyam, akkor nincs nyereség, se veszteség.

2. vásárlási pont: Egy nagy, 60% árfolyamemelkedés után vásárolunk.

Legtöbb ember ekkor vásárol. Meglátja a valószínűtlenül nagy emelkedést és feltételezi ez a tendencia folytatódik. Pedig legtöbbször ebben az esetben is korrigál a piac. Ha az árfolyam visszatér az eredeti szintre, akkor már jelentős a veszteség. Ha még további esés követi, akkor a befektetés nagyobb része bukta. Már ha értékesítés történik. Pedig, nem kellene, de a pánik miatt legtöbben eladnak. Ezt nem szabad! Ha helyre áll a piaci rend, akkor legrosszabb esetben rosszul startolt a befektetés, de idővel hozza a hasznot.

3. vásárlási pont: Egy nagy, 60% árfolyamesés után vásárolunk.

Ekkor nem hajlandóak az emberek befektetni. Miért? Mert az érzelmek hatnak a józan ész ellenében. Ráadásul beindul  a csordaszellem! Ha mindenki pánikol és elad, akkor biztosan el kell adni. Pedig az ábrán is látszik, hogy korrekció után többszöröse lehet a befektetés értéke. Ha most, a jelenlegi 20-30%-os esés mélypontján vásárlunk, akkor visszaemelkedés esetén 25-40%-os hozamot nyerhetünk.

Tehát az árfolyamesésnél az első jótanács: nyugalom! 

Az ábrából is látszik, hogy sokat lehet keresni egy jelentős visszaesésen. Okos befektető a harmadik beszállási pontban vásárol részvényalapot!

Jelenleg árfolyamesés, pánikhelyzet uralkodik a befektetési piacon. Tehát nyugalom és gondolkodjunk!

Meglévő hosszú távú befektetés esetén nem szabad eladni. Sőt! Ha gyűjtögetös (rendszeres díjfizetéses) befektetésünk van, akkor pénzt kell tenni a befektetésbe eseti számlára.

Az ügyfelek ebben az időszakban nem akarnak új befeketést indítani. Mikor egy év alatt 80%-os emelkedést mutattak a kínai, indiai alapok, akkor kapkodtak a befektetések után. Hosszabb távon idővel elveszíti jelentőségét a rossz indulás, de az a megnyugtató, ha jelentős haszonnal startol egy jó befektetés.

Most erre van lehetőség!

 

Forrás: penzugyi-megoldas.hu

Teteje