Találmány: szmogevő biolámpa

 

Találmány: szmogevő biolámpa

Utópia vagy valósággá válhat Debrecen utcáin a BIOLÁMPA, amely elnyeli a szmogot?

A Debrecen Portál csapata lelkesen értesült egy 2011. novemberi hír kapcsán egy egyetemista szenzációs találmányáról.
Forradalmasítja az utcai közvilágítást a magyar egyetemista találmánya? A kála formájú világítótest el tudja nyelni a szén-dioxidot, majd azt oxigénné és bioenergia forrássá alakítani. Fantasztikus, nem?

Számos hazai újdonságról beszámolt már a sajtó a megújuló erőforrások területén. Tavaly például egy újabb zseniális magyar elképzelésről, az utcai szmogot elnyelő lámpáról. Ennek a kála virágra emlékeztető utcai lámpának az ötlete egy formatervező egyetemista, Horváth Péter fejéből pattant ki. A koncepciót beküldte a  Green Heart nemzetközi pályázatra. A Zöld Szív tagjai a fenntartható fejlődést szolgáló ötleteket zsűrizték. 

Négyezer terv közül ezt az ötletet is beválogatták a legjobb százba. A lámpa úgy működne, hogy annak egyik szára elnyeli a szén-dioxidot, amelyet a lámpatesten belül elhelyezett algatelepek segítségével biomasszává alakít. Felszabadítja belőle az oxigént, amit visszapumpál a levegőbe. Bónuszként a szorgosan tevékenykedő algatenyészet olyan biomasszát állít elő, amely energiaforrásként is hasznosítható, akár magának a lámpának a működéséhez. A lámpa egyelőre csupán rajzasztalon létezik, ezért Horváth Péter, aki nem szeretne itt megállni, partnereket keres arra, hogy egy prototípus előállítható legyen.

A legnagyobb kérdés tehát most is az, hogy ez a zseniális elgondolás egyszer valóra válik-e majd, avagy megmarad koncepció szintjén.
Debrecen polgárai vajon örülnének-e, ha az utcákon ilyen kála formájú szmogevő lámpák sorakoznának?Szmogevő biolámpa

Forrás: Bors
Fotó forrás: Horváth Péter

 

 

Teteje