Vállalkozás lépésről lépésre

Üzleti terv
 

Vállalkozás lépésről lépésre

Új vállalkozás vagy új termék? Kell egy nem is rövid dokumentum, amely számunkra és a leendő befektetők, partnerek, hitelezők számára is bemutatja, hogyan lesz belőle siker: ez az üzleti terv.

Az üzleti terv önmagunk ellenőrzésére és a projekt áttekintésére, írásbeli rögzítésére szolgál. Fontos támpontot ad a vállalkozás rövid és hosszabb távú stratégiájához. Emellett az üzlettársak és finanszírozók számára is elengedhetetlen dokumentum. Terjedelme változó, de 30 oldalnál biztosan több.

Ha üzleti tervet készítünk, akkor ahhoz információk szükségesek. Például arról, hogyan alakul a piac, iparág, amelyben tevékenykedni fogunk, milyen új kutatások, találmányok, technológiai vagy elméleti újdonságok jelentek/jelennek meg mostanában. Hiszen ezek felhasználásával vagy ezekhez képest valósítjuk meg tevékenységünket. Az interneten sok ezer ilyen információt találunk: kérdés, hogy ezek valódi információk-e. Tehát az üzleti terv adatgyűjtésekor mindig tegyük fel a kérdést: milyen valós felmérés, kísérlet állhat-e mögött. El lehetett-e végezni ezt a kísérletet egyáltalán? Nem csak hasznunkra lesz, hanem remek móka is, ahogy leleplezzük a felületes csalások világát a médiában és az áltudományokban.

Soha sincs készen
Az üzleti terv a céges stratégia feltételezett megvalósításának eredményét mutatja. Egyúttal a stratégia realitásának ellenőrzésére is szolgál, így főleg egy induló vállalkozás stratégiája és üzleti terve folyamatos egyeztetések során készül el.  Készítése során ajánlott több verzió elkészítése például a különböző piaci feltételezések, finanszírozhatóság, növekedési forgatókönyvek szerint. Az üzleti terv időtávja induló vállalkozásnál minimum addig tart, amíg hivatalos meghatározás szerint „a cég jövedelemtermelő képessége a tervek szerint már biztosítja a befektetett tőkének az iparágban elvárt éves megtérülését.”

Az üzleti tervet rendszeresen felül kell vizsgálni, és azt a külső adottságokhoz, realitásokhoz kell igazítani, a stratégiai sarokkövek mentén. Érdemes gördülő tervezést alkalmazni, például félévente egy újabb félévet megtervezni.
Egy sikeres induló vállalkozás szinte sohasem valósítja meg az eredeti terveit. De ettől még igaz, hogy egy változtatásra szoruló terv is sokkal jobb, mintha nincs tervünk. Mindig tegyünk tartalékot.

Hibák a tervben
Kockázati tőkebefektetők – akiknek napi munkája gyakorlatilag üzleti tervek elbírálása -  azt mondják, hogy a leggyakoribb hiba a túlzott optimista becslés. A kezdő vállalkozók szinte mindig alultervezik a költségeket és túlbecsülik a bevételeket. Még akkor is, ha ők úgy gondolják, „konzervatívan terveztek”. Nem ezt kell gondolni, hanem halálpontosan, reálisan tervezni!

Az üzleti terv időtávjára szóló, minden fő elemet tartalmazó beruházási terv alapvetően fontos ahhoz, hogy kiderüljön a szükséges beszerzések finanszírozhatósága. A költségek esetén ne csak tárgyakban gondolkozzunk. Könnyen elcsúszhat a beruházási terven alapuló büdzsénk, ha kifelejtjük a szellemi termékeket és a munkavállalóink költségeit.

Pénzügyi terv: a legnehezebb
A bevételek tervezését mindig a megcélzott piaci szegmens specialitásai alapján, a piaci mutatókból és a feltételezett keresletből levezetve kell megtenni. Az árképzés során nem lehet eltekinteni a piacon jellemző azonos termékek vagy szolgáltatások, illetve helyettesítő termékek árszintjétől.

•    Költségtervezés
Az üzleti forgalom tervezése az első évben havi, utána negyedéves bontásban készüljön el. Csak a tervezett forgalom és költség összevetéséből derül ki, vajon eléggé életképes lesz-e vállalkozás. A költségszámítás során törekedni kell olyan számítási modell kialakítására, mely alkalmas a termékek, szolgáltatások önköltségének tervezésére.

•    Eredménytervezés
Az eredményterv célja, hogy a bevétel- és költségterv alapján a vállalkozás eredményességét kimutassa. Az eredményterv felépítése során érdemes olyan struktúrát kialakítani, amely az iparágból, a gyártani kívánt termékekből és a nyújtani kívánt szolgáltatás típusából, valamint az elképzelt működésből alakul ki.

Hitel vagy saját tőke?

A finanszírozási terv célja, hogy az üzleti terv időtávján belül bemutassa a kiadások finanszírozhatóságát a működésből származó és a befektetőktől érkező források figyelembevételével. 
A tervben külön kell megjeleníteni az idegen (hitel, lízing) vagy saját tőke alapú finanszírozási forrásokat, ezek költségét és visszafizetését, a normál működésből származó árbevételt és az esetleges támogatásokat.
Figyelembe kell venni, hogy egy induló vállalkozás idegen tőkével való finanszírozása mindig nehezebb, kellő biztosítékok nélkül nem reális lehetőség. Természetesen, ahogy a vállalkozás növekszik és jövedelmezővé válik, először a saját tőke oldali finanszírozási források (például magvető kockázati tőke alapok), majd a banki hitelek is realitássá válnak. 

Őrizze meg fizetőképességét!

A likviditás vagyis egyszerűen fogalmazva a cég elérhető készpénzének tervezése a növekedés megindulása során is létfontosságú: sok vállalat vérzett már el azon, hogy a növekedés okozta többlet költség és beruházási, működő tőke szükségletét nem tudta finanszírozni.
A likviditás tervezése során kiemelt figyelmet kell szentelni az adóknak (áfa befizetés és visszaigénylés, járulékok, SZJA), a forrásokat lekötő esetleges készleteknek, vevőállománynak, vevői és szállítói fizetési határidőknek. 

Az üzleti terv részei:
1. Vezetői összefoglaló
A terv tartalma, témája 1 oldalon

2. A vállalkozás általános bemutatása
A célok, az alapítás körülményei, története

3. Marketing terv
Hogyan visszük piacra, miként hirdetjük termékeinket, szolgáltatásainkat? Hogyan terjesztjük, hogyan zajlik az árképzés?

4. Működési terv
A termékfejlesztés és gyártás kérdései.

5. Vezetőség és szervezeti felépítés
A befektetők induló vállalkozás esetén leginkább erre, vagyis a csapatra kiváncsiak. Mégis kik ezek, akik a pénzünket akarják?

6. Pénzügyi terv
Kőkemény excel-tábla ráfordításokról, bérekről, adókról és bevételekről. A legnehezebb rész.

7. Mellékletek
Minden, ami alátámasztja a fentieket.

 

Forrás: haszonnoknek.hu

Teteje