Valentin nap ünnepe

valentin nap_debrecen-portal
 

Valentin nap ünnepe

A Bálint (Valentin) latin eredetű név jelentése: erős, egészséges

Valentin egy katolikus pap volt, aki összeeskette a szerelmeseket szertartásokon, amik titkosak voltak... Ehhez az ünnephez is számos hagyomány, babona, hiedelem és szokás fűződik. Sőt a Bálint nap időjárás-jóslással is bírt pl. terméshozamra vonatkozóan. A fiatal lányok például előző este, ha a temetőbe mentek, megláthatták leendő férjüket.

A Valentin nap eredete - Valentin, azaz Bálint napja

A katolikus naptár szerint február 14. Szent Bálint napja. Újabban mégis azt hirdetik lépten-nyomon idehaza, hogy Valentin napja, pedig Valentin magyarul Bálint. A nyugatról érkező új szokás szerint ez a "szerelmesek napja", ami szintén Szent Bálintnak köszönhető, ő ugyanis többek között a jegyesek védőszentje.

Ki volt hát ez a Valentin, azaz Bálint? Valójában nem egy, hanem két azonos nevű személyről van szó. Mindketten a 3. században lettek vértanúk. Az egyik római pap volt, a másik a Rómához közeli Terni város püspöke. Feltehetőleg az előbbi, a 269. február 14-én kivégzett római pap lett a szerelmesek védőszentje, akinek szokása volt, hogy a római ifjú házaspárokat saját kertjéből szedett virágcsokorral örvendeztette meg.

A Bálint-napnak pogány gyökere is ismert. Az ókori Rómában február közepén tartották Lupercus pásztoristen napját, és ilyenkor "szerelmi sorshúzással" boronáltak egymáshoz párokat. Az egyház e szokás helyett Szent Bálint személyében kívánt védőszentet adni a házasságra készülőknek. Gelasius pápa 496-ban rendelte el, hogy Szent Bálint napját február 14-én ünnepeljék. Így vált a jegyesek és fiatal házasok védőszentjévé a 14. századtól Angliában és Franciaországban. A 19. században már üdvözlőkártyákat is küldtek egymásnak a szerelmesek ezen a napon. A II. világháború után Németországban elterjedt, hogy a szerelmesek virággal köszöntik egymást "Valentinkor". Az utóbbi években pedig nálunk is hódít Valentin, mint profán ünnep.

A szerelmesek, a jegyesek védőszentje a magyarországi svábok körében igen népszerű volt. Ábrázolása a hazai németség templomaiban gyakori volt. Bálint/Valentin freskó ékesíti ma is a baranyai Töttös Szent Erzsébet-templomának mennyezetét, és a közeli Bolyban áll Magyarország mai területén az egyetlen Szent Bálint tiszteletére szentelt kápolna.

Pogány előzmények

A Bálint-nap körüli napokon az ókori Rómában két vallásos ünnep is létezett, Faunus ünnepe és a Lupercalia vagy Februa. Ezeket az ősi eredetű pásztorünnepeket február 13-15 között tartották. A Lupercalia tisztító szertartásokból és termékenységi rítusokból állt, hogy kiengeszteljék a farkas alakú, rosszindulatú Lupercus istent. A papok ekkor a februa nevű kecskebőr szíjakkal ostorozták a fiatalokat, főleg a nőket, hogy a rituális verés tisztulást és termékenységet hozzon. Az ókori pogány ünnepek és a későbbi Szent Bálint nap közötti közvetlen kapcsolatra azonban nincs bizonyíték.

Szent Bálint napján tartják főleg az angolszász országokban a Bálint-nap (angolul Valentine s Day) ünnepét, amely Magyarországon az angol név közvetlen átvétele miatt sokak számára mint Valentin-nap vált ismertté és az utóbbi másfél évtizedben népszerűvé. Ezen az ünnepen (amelynek vallási eredete az idegen elnevezés elterjedése miatt Magyarországon elhomályosult) a szerelmesek megajándékozzák szerelmüket. A szokás eredete, hogy Szent Bálint a 14. században a jegyesek és fiatal házasok védőszentjévé vált Angliában és Franciaországban. Ennek a szentről elterjedt egyik történet képezte az alapját. Eszerint mielőtt keresztény hite miatt II. Claudius császár idején kivégezték, Bálint a hite erejével a börtönőre vak leányának visszaadta a látását. Mielőtt - a hagyomány szerint - február 14-én kivégezték, búcsúüzenetet küldött a lánynak, amelyet így írt alá: "A Te Bálintod." Ez a Bálint-napi üzenetküldés eredetének leggyakoribb magyarázata.

Mai így ünnepeljük  valentin nap_debrecen-portal

A XX. Század végén újra felelevenítettük ezt a hagyományt és adtunk neki évről-évre újabb figyelmet. Ez a régi-új szokás Amerikából és Nyugat-Európából érkezett hozzánk. A tengeren túlról főleg a számunkra kedves partner vagy hozzátartozók számára különböző apróságok vásárlására buzdítanak. Nincs is ezzel baj, ha az a cél, hogy valami kis különlegességgel meglepjük azt, akit szeretünk.

A szerelmesek napjának is kikiáltott napba szerencsére ennél több is belefér. Lehet valóban különleges programot: vacsorát, táncos-zenés estet, akár partyt szervezni, vagy farsangi, báli mulatságra elmenni. Választhatunk ilyenkor különleges, finom ruhadarabokat, megadhatjuk a módját autóval, virággal, pezsgővel, bon-bonnal, csokoládéval. Válogathatunk közös képeket, zenéket, megnézhetjük egy kedves filmünket. Tegyünk valami olyasmit, ami kedves a számunkra, legyünk együtt ezen a napon azokkal, akikkel szívesen töltünk időt!

A legfontosabb az, hogy annak az értéknek legyünk tudatában, hogy társunk fontos, és becsüljük meg! És ez lesz az igazi hab a tortán. És ezt a hozzáállást belevihetjük a mindennapok forgatagába is!

Ünnepeljük méltóan a szerelmesek ünnepét idén is!

Forrás: Wikipédia

valentin nap_debrecen-portal