Vigyen fényt vállalkozásába, otthonába! - 1. rész

 

Vigyen fényt vállalkozásába, otthonába! - 1. rész

Itt a szeptember, és bizony a hosszú, fényes délutánoknak vége. Egyre közelednek a korai alkonyulatok. A nyári napfényes hangulatot innentől nekünk kell megteremtenünk, innentől többet foglalkozunk a világítással, a mesterséges fényekkel.

Cikksorozatunkban arra adunk néhány tippet, hogyan lehet takarékosabban világítani, milyen megfontolások alapján válasszunk LED-es fényforrásokat lakásunkba, irodánba.

Saját tapasztalatomból tudom, hogy a LED-es világítás kiválasztása összezavaró lehet: amíg a hagyományos izzóknál szinte elég volt csak azt tudni, hogy mekkora teljesítményű, vagyis hány wattos izzót akarunk vásárolni, addig a megfelől LED-hez már néhány egyéb ismeret is kell.

Nézzük, hogy mik is ezek:

- a legfontosabb szempont a helyettesítendő világítótest teljesítménye (watt),

- foglalatának fajtája,

- azt eldönteni, hogy meleg (napfényszerű), vagy hideg (kékes színű) fényt szeretnénk,

- a lámpa fényerősségét fogjuk-e állítani, vagy a bekapcsolástól a kikapcsolásig teljes fényerőt szeretnénk (dimmelés vagy szabályozás)

-mennyire fontos számunkra a megvilágított tárgyak pontos színének visszaadása (CRI érték)

Mivel a LED-es fényforrások más módon állítják elő a fényt, nem egy izzószál melegítésével, ezért kisebb fogyasztással tudnak hasonló hasznos fénymennyiséget előállítani. A fénymennyiséget hivatalosan lumenben mérik, és ez alapján lehet a meglévő izzószálas égőt LED-essel helyettesíteni.. Néhány általánosabb típusérték (elől a hagyományos utána a LED-es helyettesítő):

- 40W helyett 6-9W,

- 60W helyett 8-12W,

- 75W helyett 9-13W,

- 100W helyett 16-20W.

A pontos helyettesítő érték gyártónként eltérő, ezért adtam meg sávokat.

Cikkünket a többi szempont ismertetésével még folytatjuk, addig is kívánjuk, hogy vigyen fényt ősszel is a környezetébe.

Keresse debreceni kollégánkat bizalommal az extralighthu@gmail.com címen.

Teteje