Érdekességek az Európai Unió nyelvi sokszínűségéről

 

Érdekességek az Európai Unió nyelvi sokszínűségéről

Tudta-e Ön, hogy hány hivatalos nyelve van az Európai Uniónak? Tudta-e, hogy mik azok az ún. munkanyelvek? Tudta-e, hogy mikor van az Európai Nyelvek Napja?

Az EU kulturális sokszínűségének része a többnyelvűség. A többnyelvűségi politika küldetése kettős:egyrészt védelmezi Európa gazdag nyelvi örökségét,másrészt pedig ösztönzi a nyelvtanulást.

Az Európai Uniónak 24 hivatalos nyelve van. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az EU tagállamaiban élő polgárok hazájuk hivatalos nyelvén férhetnek hozzá az uniós jogszabályokhoz és a legfontosabb politikai dokumentumokhoz. Joguk van emellett ezen a nyelven írni a Bizottságnak, és ahhoz is, hogy a választ ugyanezen a nyelven kapják meg.

Meg kell említenünk a munkanyelvek fogalmák. Az Unió munkanyelvei az angol, a német és a francia, az uniós intézményekben dolgozók ezeket használják az egymással való kommunikálásra. Érdekesség, hogy a római szerződés aláírásakor, 1957-ben négy hivatalos nyelve volt a közösségnek: a német, a francia, a holland és az olasz. Ez a szám nőtt idő közben 24-re.

Az Európai Parlament képviselői bármelyik uniós hivatalos nyelven felszólhatnak a Parlamentben. Mind a 24 hivatalos nyelvről tolmácsolnak a három munkanyelvre. Érdekes, hogy mivel minden egyes nyelvet 23 másikra lehet lefordítani, a 24 hivatalos nyelv összesen 552 lehetséges nyelvi kombinációt tesz lehetővé. Az Európai Parlament, annak érdekében, hogy a kihívásnak megfeleljen, rendkívül hatékony tolmácsolási és fordítói szolgálattal, valamint a jogi szövegeket ellenőrző szolgálattal rendelkezik. Szigorú szabályokat alkalmaznak e szolgálatok zökkenőmentes működésének biztosítása és a kiadások elfogadható szinten tartása érdekében.

Ugyanakkor az Európai Bizottság fordítói szolgálatán 1 750 nyelvi tisztviselő és 600 kisegítő személyzet dolgozik: ez a világ egyik legnagyobb ilyen szolgálata. A Bizottság tolmácsszolgálata 600 főállású tolmácsot, 3000 szabadúszó tolmácsot és 250 fős kisegítő személyzetet alkalmaz.

Az Unió felnőtt lakosságának 2/3-ad része állítja, hogy beszél idegen nyelven. Egy 2011-es felmérés szerint az Unió 28 tagállama középiskolásainak 94%-a tanul angolul, illetve 2012-es felmérés  azt állapította meg, hogy az európaiak nagyon kedvezően vélekednek a többnyelvűségről. A válaszadók döntő többsége szerint gyermekeik hasznát látják majd annak, ha idegen nyelveket sajátítanak el, és egyetértettek azzal az uniós célkitűzéssel, hogy  jövőben mindenki tanuljon meg legalább két idegen nyelvet.

Forrás: https://commons.wikimedia.org

Teteje