Az Európai Unió Tanácsának holland elnökségéről

 

Az Európai Unió Tanácsának holland elnökségéről

Az Európai Unió Tanácsának holland elnökségéről

Tudta-e Ön, hogy az intézmény élén hat hónapos váltásban állnak a tagállamok? Tudta-e, hogy jelenleg melyik ország tölti be a tisztet, és mi a programja?Tudja-e, hogy mit takar az elnökségi trió kifejezés?

Az Európai Unió Tanácsának nincs állandó elnöke, aki egy személyben állna az intézmény élén (szemben például a Bizottsággal és a Parlamenttel). A testület munkáját a Tanács hathavonta cserélődő soros elnöki tisztségét betöltő ország irányítja.

E hat hónap alatt a soros elnökséget ellátó ország miniszterei elnökölik a Tanács üléseit, segítenek kialakítani a találkozók napirendjét az egyes szakpolitikai területeken, és egyeztetnek a többi uniós intézménnyel.Az elnöki tisztet betöltő tagállamok hármas csoportokban, az úgynevezett elnökségi triókban szorosan együttműködnek egymással. Az elnökségi triók rendszerét a Lisszaboni Szerződés vezette be 2009-ben. A trió tagjai hosszú távú célokat jelölnek ki és közös programot készítenek, melyben meghatározzák azokat a területeket és lényeges kérdéseket, amelyekre a 18 hónapos időszak során kitüntetett figyelmet fordítanak. E közös program alapján a három ország mindegyike elkészíti részletes féléves tervét.

A jelenlegi triót Hollandia, Szlovákia és Málta elnöksége alkotja. 2016. első félévében Hollandia tölti be a soros elnöki tisztet.

Hollandia alacsonyan fekvő, sík ország az Északi-tenger partján. Területének egynegyede a tenger szintjével egy magasságban, vagy az alatt terül el. Számos vidékét védfalak, gátak óvják az áradástól. A hollandok az idők során jelentős területeket hódítottak el a tengertől. Hollandiát délen Belgium, keleten Németország határolja.

Az ország egyike az EU alapító tagállamainak, a kezdetek óta tagja a közösségnek. Jelenleg 26 képviselőt delegálnak ez Európai Parlamentbe. Az Európai Bizottság holland biztosa Frans Timmermans, aki a minőségi jogalkotásért, az intézményközi kapcsolatokért, a jogállamiságért és az Alapjogi Chartáért felelős első alelnök.

1960 óta ez a 12. alkalom, hogy ez az ország tölti be a soros elnöki tisztet.

A holland elnökség munkaprogramjának középpontjában a következő négy témakör áll: migráció és nemzetközi biztonság, a tagállamok rendezett államháztartási helyzete és szilárd pilléreken nyugvó euróövezet, Európa innovátori és munkahelyteremtő szerepe, valamint előremutató éghajlat- és energiapolitika.

A holland elnökség továbbá arra törekszik, hogy az EU a polgárok és a vállalkozások számára fontos kérdésekkel foglalkozzon, hogy az innováció segítségével előmozdítsa a növekedést és a munkahelyteremtést, valamint hogy kapcsolatot teremtsen a civil társadalommal.

 

Teteje