Néhány évvel ezelőtt Peking egyik külvárosi buddhista templomában szolgálatba állt egy kis robotszerzetes. Jó szolgálatot tehet a kis „robomonk”, hiszen a szerzetesek elhatározták, hogy tovább fejlesztik őt. Mesterséges intelligencia beépítésével növelik bölcsességét.
A Sárkányforrás (Lungcsüan) lakói tíz évvel ezelőtt kezdték használni a technológiai vívmányokat, hogy azokat a működésük, s ezáltal a buddhista kultúra szolgálatába állítsák. Már az elején blogokat írtak kilenc nyelven (!) Nem csoda, hisz az ország legtanultabb szerzetesei élek itt, akik között sok kutató található.
A szóban forgó kis robotot Hszian’er-nek hívják, s Hsziantu mester, a buddhista intézmény mesterséges intelligencia és információs technológiai kutatócsoportjának vezetője az 5. Kínai Robotop csúcstalálkozón meg is igényelte számára egy korszerű mesterséges intelligencia fejlesztését.
A kis robotot, aki mindössze 60cm magas, 2015-ben a templom technológiai csoportja alkotta meg teljesen önállóan. A kis gépszerzetes képes mantrákat mondani és tud válaszolni bizonyos alapkérdésekre a buddhista tanításokkal kapcsolatosan. Ki gondolná, hogy már van is 1,37 millió rajongója, akik naponta százezer üzenettel bombázzák, s ő bizony mindre válaszol a WeChat mikroblogon.
Amikor a robot készítői visszanézték az üzeneteket, azt látták, hogy a legtöbb kérdés a szerelemmel, a stresszel, a haraggal, és az élet zűrzavaraival kapcsolatos. A válaszokat egyébként Hszücseng mester gondolatai alapján adja a kis robot.
A Sárkányforrás temploma most azt tervezi, hogy javítani fogja a robotszerzetes nyelvi képességeit, és az adatfeldolgozó funkcióit. Így egy harmadik generációs Hszian’ert hoznak létre.
Hszianfan mester, aki megálmodta Hszian’ert, azt mondja, hogy a tudomány és a vallás nagy barátok, ötvözésükkel a fejlődést szolgálhatjuk, ezért a kis szerzetes robotunk nagyszerűen megtestesíti a buddhizmus bölcsességét. Úgy gondolja, hogy az okostelefonok világában nagyon nagy szükség van arra, hogy valami betöltse a felgyorsult világban keletkező űrt, gondozza az emberek lelkét.
Ez lenne Hszian’er.