Interjú - Faludi Gabival

 

Interjú - Faludi Gabival

Folytatjuk Faludi Gabival készített interjúnkat... Az üvegről és az üveggel való kapcsolatról egy kicsit másképp...

... Hogy precíz vagy, jól csinálod és akármennyire nehéz, meg dögunalom, azt meg kell tudni csinálni. Ehhez képest a tervezés, egy csodálatos dolog, végig egy ilyen kísérlet. Jön egy ékszer valahonnan, a fejedből, hogy azt most meg szeretnéd csinálni, le kell rajzolni, meg kell szerkeszteni. Meg kell tudni rajzolni, hogy 2 dimenzióban, hogy a papíron miként nézzen ki. Nem mindig jön össze, mert az üveg, nem mindig azt akarja, amit te. Most pl. van egy kis prototípusom.

Az üveg, amikor megolvad olyan, mint a rágógumi, egyből hajlik. Az első darabot púposan veszem ki a kemencéből. A szélét kézzel csiszolom meg.
Ha az egészet meg kell csiszolni, akkor az egész más történet. Mert akkor jóval drágább az eljárás. Nem biztos, hogy megfelelő a terv, hogy ne olvadjon egészen össze. Az üveget elég nehéz vágni, ennél már nagyon pontosan kell vágni. Csiszolással lehet korrigálni, de az meglátszik. Van polírozóm, amivel tudok korrigálni a vágás dőlésszögén és ha nagyon nagy hőmérsékleten olvasztom, egy egész más formát érek el.
Iszonyatosan látszik, ha hibázok, minden pici hiba látszik.
Ha az üveg megolvad 800 fokon, akkor úgy viselkedik, mint a folyadék, szépen begömbölyödik.
A felületi feszültség, egy gömb felé viszi a felületet, de ha alacsonyabb hőmérsékleten csinálom, akkor nem, akkor csak éppen, hogy lekerekednek a szélek. Ez elvileg lehetetlen, hiszen az üvegnek van egy saját belső élete.
A vágást kézzel csinálom, géppel nem is lehet. Vannak segédeszközök, ami olyan, mint egy nagy körző, és nagyon drága, most arra gyűjtök. Az üveg nagyon csúszik. Ha vékony gyémántvágóval vágsz rajta (főleg ha ívet) egyszerűen nem tudod mihez nekitámasztani, mert ha akár egy mikro ívet elmozdul a kezed, az azt eredményezi, hogy kagylósan törik be.
A Fusing technikához készítik az ellenőrzött tágulási együtthatójú üvegeket, ami azt jelenti, hogy az üveg hőmérséklete pont ugyanúgy nő vagy csökken, ahogy minden más anyag hőmérséklete zsugorodik vagy nő. A tágulási együttható a rácsszerkezetre vonatkozik, hogy mennyit tágul, ill. zsugorodik. Nagy hő változásoknak van kitéve az üveg és ha nem egyforma a tágulási együttható, akkor az egyik jobban kitágul, a másikhoz képest. Eleve egy feszültség lesz az anyagban, aminek hatására könnyen törik. Viszont, ha ellenőrzött tágulási együtthatójú üveggel dolgozik valaki, akkor gyakorlatilag nem törik az üveg. Praktikus ezt használni, különben magadnak kell ellenőrizni az együtthatót.

Amikor szériában nagyon sokat kellett csinálni, hogy tudtál túlmenni az unalom határain, hogy megmaradjon az alkotói készséged és szereteted?

Tudtam azt kezdettől, hogy mindig túl kell menni. Az segített először, hogy megpróbáltam felhasználni azt az élményt, amikor neveltem magam arra, hogy legyen bennem alázat az iránt, amit csináltam. Megpróbáltam magammal megértetni (ami a legnehezebb volt) ha valamiből tényleg igazán jót akarok csinálni, ahhoz iszonyatosan sokat kell gyakorolni. Én régen mindent abbahagytam, nem fektettem bele energiát, és inkább elnagyoltam dolgokat. Anyukám nem hitte el, hogy egy ilyen hihetetlen türelmet és aprólékosságot igénylő munkát meg fogok tudni csinálni. Egy darabig a családom sem hitte el, hogy megcsinálom. Aztán túljutottam ezen.
Meg kell találni azt, ami inspirál, hogy meg tudd csinálni.

Ez olyan tevékenység, amivel elmagányosodhatsz?

Barátaimmal egyidős gyerekeink vannak. Bandázgatunk, nyáron amennyi időnk van, azt együtt töltjük. Az elmagányosodás szóba se jöhet. Az a baj, hogy nincs időm arra, hogy egy kicsit egyedül tudjak lenni. Tudod, családom van, ez nem tevékenység függő. Rendszeresen tervezem, hogy megyünk valahová a családdal.

Szoktatok járni kiállításokra itt Debrecenben?

Igen szoktunk, de sajnos nincs túl sok lehetőség. Országszerte inkább, főleg Budapesten.
Annak nagyon örülök, hogy most már Debrecenben is van egy alkotói piac, és akiket érdekel, fel tudják keresni. Eddig Pestre kellett mennem.

Keresel most olyanokat, akik segítenének értékesíteni az ékszereidet?

Az az igazság, hogy most nem, mert rosszak a tapasztalataim. Volt már próbálkozásom, de sajnos nem láttam, hogy törődnének vele, miután odaadtam. Jelenleg van négy partnerünk, ott elég jó a kapcsolat. Az Iparművészeti Múzeumban vagyunk és nagyon jó érzés, hogy náluk megtalálhatóak az ékszereim.
Szeretnék találni olyan viszonteladókat, akik jól bánnak velük és szívesen foglalkoznak az értékesítéssel.

Van, hogy megcsinálsz ékszert és akkor rajtad nem áll jól?

Kevés nő van, akinek minden ékszer jól áll. Olyan is van, hogy megununk egy ékszert, és kifuttatjuk.

Érdekes, hogy el tudom úgy képzelni, hogy ott van, ott gyönyörű, de nem te vagy.

Igen, de szerintem ezzel van így néha más is. Gyönyörű, de magamon nem tudom elképzelni. Túl aktív, túl sportos, vagy túl nőies, túl egyszerű hozzám.
Meg állandóan változunk. Érzem, hogy mi az, ami tetszik. Most egyre inkább a letisztult dolgokat szeretem.

Nyilván olyan ékszert csinálok, ami nekem jól áll, és nehéz ettől elmozdulni, mert mégiscsak én álmodom és alkotom meg. Viszont tényleg minden nőben ott van minden, csak kérdés ki mennyit él át belőle. Belül is ott vannak ezek a dolgok.

Köszönjük szépen.
Interjú: Debrecen Portál - Faludi G. Ékszermanufaktura

Cimkék: 
Teteje