Hírnév, gazdagság?

 

Hírnév, gazdagság?

10 Lépés A Hírnévhez És Gazdagsághoz Vezető Úton

A vagyon megszerzéséhez szükség van bizonyos képességekre és tulajdonságokra. Benned vajon megvannak ezek?

Talán a legkevésbé fog az újdonság erejével hatni, hogy egy egzisztencia felépítéséhez bizony szükséges némi szellemi kapacitás. És esetünkben nem is feltétlen érvényesül a kevesebb - több elve. Természetesen ellenpéldák is szép számmal akadnak, zseniális tudósok és feltalálók hatalmas intelligenciájuk ellenére koldusbotra jutottak- míg egyszerű emberek irdatlan pénzeket halmoztak fel. A tendencia mindenesetre szerintem egyértelmű - a pénzcsináláshoz ész kell, ez egy egyszerű tény.

Az azonban már sokkal érdekesebb, hogy a National Geographic kutatásában, ami alapján a cikket is írtam kimutatták, hogy 100-as IQ felett minden egyes plusz pont pénzben kifejezve, 200-600 dollárt jelent éves szinten, annak aki használni tudja az adottságait.

2. EQ

Az EQ vagyis az érzelmi intelligencia szintén meghatározó tényező a meggazdagodáshoz vezető úton. Minden cselekedetünket az érzelmek irányítják, tehát aki ura az érzelmeinek, sokkal jobban érvényesül az életben, és természetesen az üzleti életben is. Nyugodtnak maradni, kommunikálni, gondolkozni - és dönteni ezeket a képességeket mind az érzelmi intelligencia határozza meg. A már említett natgeós kutatásban, elhangzott, hogy eq pontonként éves szinten 1300 dollár előnyünk van kevésbé jó képességű embertársainkkal szemben

3. Kivárás

Vigyázat! Kivárás, nem lazsálás!

Hagyjál már! Ha halogatással pénzt lehetne keresni, én már tuti milliomos lennék!
Bár sokan vagyunk így ezzel, most nem erről van szó. Döntéshelyzetben, ha lehetőségünk van rá mindenképpen érdemes haladékot kérni. Megfelelő mennyiségű információ begyűjtésével sokkal jobb alkupozícióba hozhatjuk magunkat, arról nem is beszélve, hogy nem minden helyzet kritikus, egyáltalán nem szükséges mindjárt abban a másodpercben kapkodva dönteni. Ész és nem megérzés - így foglalnám össze.

4. Kreativitás

Kreatív gondolkodás. Lerágott csont. Nem a spanyol viaszt kell feltalálni, inkább csak távolabbról és más szemszögből nézni a dolgokat. Mi is megírtuk már többször, mindenkiben ott motoszkál a millió dolláros ötlet, csak nem tudatosul, vakon megy el a lehetőség mellett. Két egyszerű példa erre: a Nike első modern gumitalpú cipőjét egy tervező a felesége gofrisütőjével sütötte ki, a tépőzár feltalálója pedig világmegváltó innovációját a hosszú szőrű kutyájának és a bogáncsnak köszönheti. Előttük már több milliárd gofrit megsütöttek, és több milliárd kutya bosszús tulajdonosa tépkedte a bogáncsot, kedvence szőréből. Ez a két ember viszont más szemszögből tudta nézni az élete mindennapos részeit. A többi pedig történelem.

5. Rugalmasság

A rugalmasság fontosságának irodalmával is könyvtárakat lehetne telezsúfolni, ezért csak röviden említeném. Egy korábbi cikkünkben szerepelt:

Sokan azt gondolják, hogy a siker ellentéte a kudarc. De ez nem így van. A siker ellentéte a középszerűség. A kudarc nem a siker ellentéte, a kudarc a siker része.
A kudarc legyőzése, az azon való túllépés a siker elérésének nélkülözhetetlen része. Néhány embernek ez sikerül is. Hogy kik ők? Michael Jordan akit nem vettek be a középiskolai kosárlabda csapatba, J. K. Rowlingot - az első író aki elérte az egy milliárd dollárt irodalmi tevékenységével - számos kiadótól küldték el a Harry Potterrel. Oprah Winfrey akit kirúgtak egy vidéki televíziótól, mert alkalmatlan tévés szereplésre, és még sorolhatnám. Nem sikerült, vettek egy nagy levegőt, benyomták az újratervezés gombot, és láss csodát!

6. Ne tegyél mindent egy lapra!

Ha több lábon állsz, nem kerülhetsz kiszolgáltatott helyzetbe. Ha több dolgot próbálsz meg egyszerre kisebb lesz a kockázat is, és a siker esélye is megnő.

7. Tárgyalástechnika

Az üzleti érzéket, és a tárgyalástechnikát nem lehet iskolapadban elsajátítani. Annak ellenére, hogy a főiskolán tanultam én is tárgyalástechnikát - nagyon élveztem egyébként - az elején egyszerűen lesöpörtek a pályáról.

Gyakorlat teszi a mestert ebben is, mindenesetre azért itt is vannak követendő alapvetések:

Ne ajánlj elsőként árat, az veszít aki először számot mond.
Kérj időt, lassítsd le a tárgyalást!
Nézz körül a piacon, gyűjts információt, szerezz másik ajánlatot!
Ha elégedetlen vagy, sétálj csak el nyugodtan!

8. Megtakarítás

Sok pénz kell a befektetéshez? Nem. Azt fektesd be amit tudsz, de azt minden évben. Nem álmokat kell kergetni, a vagyonod hosszú távon és következetesen kell felépítened. A sokat emlegetett forrásom a Natgeo úgy számolt, hogy ha 25 éves korodtól a jövedelmed 15%-át megtakarítod, a befektetésed pedig minden évben befekteted legalább 5% haszonnal, 65 éves korodban amikor nyugdíjba mész, 30 éven keresztül a teljes éves jövedelmed elköltheted. A magyar nyugdíjrendszer jövőjét tekintve nem is tűnik olyan rossz elképzelésnek.

9. Együttműködés

Együttműködni, az üzletben is mindig hatékony stratégiának bizonyult. Nem véletlen védik a kisebb cégeket az országok a különböző versenytörvényekkel, a nagyok összefogása és kartellben vagy más szövetségben való működése, halálos hatékonysággal pusztítja el ellenfeleit. Megfontolandó, hogy vajon nekünk nem érdemes-e összefogni másokkal, céljaink elérése érdekében?

Történelmi példa Procter gyertyagyártó és Gamble szappangyáros urak összefogása, akik miután rájöttek, hogy a termékeik előállításához ugyanazokért a nyersanyagokért versenyeznek összeálltak és azt hiszem kijelenthetjük, hogy aránylag sikeresek lettek.

10. Kitartás

Kitartás, talán a legfontosabb az összes említett tulajdonság közül. Ha valakiben megvan a kellő akarat és elszántság, hogy átvészelje a kudarcokat, áthidalja az akadályokat, ha kell dolgozzon és várjon évekig, a siker nem maradhat el.

Forrás: businessandcafe

Teteje