Összefogásé a jövő

 

Összefogásé a jövő

Barabás Étterem - IV. AZ ÖSSZEFOGÁSÉ A JÖVŐ

Folytatjuk pár héttel ezelőtt elkezdett interjúnkat Barabás Zoltánnal, aki Schnitta díjas Éttermi Mester.

Ön szerint a vendéglátósok itt Magyarországon milyen nehézségekkel néznek szembe?

Hiányérzettel küszködnek, kevés a vendég. Ez többnyire nem a vendéglátóegységeken múlik, inkább a gazdasági környezet nem engedi meg azt, hogy olyan módon prosperáljanak, ahogyan kellene ahogyan szeretnének. Szeretnék olyan teltházas vendéglátóhelyeket látni, mint a jóléti országokban, pl.Nyugat-Európában bárhol.

Erre van remény, kilátás?

A remény hal meg utoljára. Az a véleményem, hogy a magyar emberek pénztárcája egy jó darabig nem fogja ezt megengedni. Most 50%-os visszaesés van a korábbi évekhez képest. A programokon, nagy rendezvényeken, és az étteremben is ezt tapasztaljuk. Debrecenben, és az egész országra a túlkínálat jellemző és nincs megfelelő kereslet, ami a gazdaság mozgatórugója lenne. Amíg ez nem kerül egyensúlyba, addig a vendéglátás a kínpadon fog mozogni. Remélem, hogy 2-3 év múlva talán megindul valami, de nem vagyok ezzel kapcsolatban túl optimista - bár alapvetően pozitív beállítottságú ember vagyok. Szeretném, ha ez nem így lenne. Annak örülnék, ha ebben a dologban nem lenne igazam.

Hogy látja, ebben a gazdasági helyzetben azok fognak megmaradni hosszú távon, akik minőséget tudnak adni?

Azok maradnak talpon, akik egyrészt felhalmozott tőkével rendelkeznek, másrészt, akik nagyon odafigyelnek a vendégre. Harmadrészt, akik olyan helyre invesztálnak be, amely a különféle vendégek által gerjesztett elvárásoknak megfelel.

Korábban a vendéglátás központja Debrecen centrumára orientálódott. Ma a Nagyerdőn kialakított új vendéglátóhelyek viszik a prímet.  Sokat nyom a latban, hogy ott van egy 30 ezer fős Egyetem, ami ontja a vendégeket. Akik most oda beruháztak, azok nagyon jó érzékkel fogták meg ezt a piaci szegmenst és az oldalvizén jól tudnak evezni. A belvárosi egységek most egy kicsit háttérbe szorulnak ennél fogva, de ha megfelelő szolgáltatásokkal, egyedi igényekre specializálódnak, akkor talán ez a része is újra éledhet Debrecennek.

A városvezetés elképzelése, hogy a belvárosban is legyenek olyan szórakozó helyek, amelyek minden korosztályt ki tudnak szolgálni, a Simonffy utca környéke kis Sohová alakult. Néhányan arra törekszünk, hogy a Csapó utca környéke is ilyenné váljon. Célunk, hogy ez jól működjön, valamint a Debrecenbe érkező, esetlegesen a repülőtér által idecsalogatott külföldi vendégek is jól érezzék magukat, amiből a debreceni vendéglátás kamatozhat.

A vállalkozóknak tenniük kell azért, hogy az éjszakai üzletek olyan módon működjenek, hogy ne legyenek zajok, a lakók nyugalma ne szenvedjen csorbát. Ne azt várják el a városvezetéstől, hogy ők oldják meg a problémát, hanem saját maguk alakítsák ki a környezetükben a tisztaságot, rendet és biztosítsák a csendet úgy, hogy ez mások nyugalmát ne zavarja. Ne kelljen éjfélkor bezárni, hanem hajnali 4-5-ig nyitva lehessenek. Ezek a normális működés szempontjából nagyon fontos dolgok, és azt gondolom, hogy ezt összefogással meg lehet teremteni.

Az a meglátásom, hogy sokkal többre jutnánk, ha a szakma erősebben összefogna, de mindenki csak a saját erejét próbálja meg latba vetni, aminek a végső eredménye sokkal kisebb lesz.

Köszönjük!

Barabás Étterem - Debrecen Portál

Cimkék: 

A cikk partnere: 

Teteje