„Közösségfejlesztés a debreceni városrészekben”

 

„Közösségfejlesztés a debreceni városrészekben”

A Debreceni Művelődési Központ által megvalósuló „Közösségfejlesztés a debreceni városrészekben” c. programot a kulturális tárca 2013-ban 9 millió Ft-tal támogatta. A felhasználás határideje: 2014. május 31.

A közösségfejlesztő folyamat célja, hogy a lakosok aktivizálásával és bevonásával a településrészeken élők helyi ügyek iránti elköteleződését és cselekvési szándékait feltárjuk, fejlesszük. Közösségi tervezéssel cselekvési terveket készítünk, amelyek hozzájárulhatnak az ott élők életminőségének javulásához, elősegíthetik a településrészek értékeinek feltárását.

Érintett településrészek: Kismacs, Nagymacs, Ondód, Tégláskert, Nagysándortelep, Pac

A közösségfejlesztő folyamat lépései:
- A közösségfelmérés, az első és legfontosabb lépés ebben a folyamatban, amelynek során, a településrészeken élők egy csoportja a helyi lakosok véleményét kikéri a közösség ügyeiben. A munka során kialakulhat minden településrészen a helyi emberekből álló „aktív mag”, akiknek később is meghatározó szerepük lehet a helyi folyamatok alakulásában. Fontos, hogy a felmérés munkaeszköz, amely lehetőséget teremt arra, hogy a helyben élők véleményt mondjanak saját környezetükről, illetve részt vegyenek annak formálásában.
- A közösségi beszélgetések célja, hogy a közösségi felmérés eredményét bemutassa, nyilvánosságot teremtsen a legtöbbek által támogatott közösségi terveknek.
Fórumot teremtsen a munkában résztvevőknek a találkozásra, és az ügyek melletti elköteleződésre. Lehetőséget adjon a javaslatok továbbgondolására, továbbá együttműködő csoportok, közösségek alakulására. Bátorítson a közös cselekvésre, segítse rangsorolni a felvetett javaslatokat.
- Műhelymunkák, képzések során a projektben résztvevő munkatársakat felkészítjük a közösségfejlesztő folyamat módszereinek megismerésére, irányítására, szervezésére.
A településrészek meghatározó személyiségeit megkeressük, igyekszünk megnyerni az ügy iránt, és törekszünk bevonni a közösségfejlesztő folyamatba, illetve olyan témakörökbe, amelyeket a közösségi felmérés során a helyi lakosok felvetettek.
- A célkitűzések között szerepel minden városrészben legalább egy, a közösségi felmérés eredményeként létrejött és a helyi közösség által leginkább támogatott program kidolgozása, megvalósítása. Specifikus rendezvények szervezése, együttműködések kialakítása.
- Nagyon fontosak a projektben résztvevő településrészek kulcsfontosságú szereplőinek találkozói, a kölcsönös tájékozódás és a jó gyakorlat, módszer átadása.

A fejlesztési folyamat során a következő alapelveket vesszük figyelembe:
- A közösségfejlesztésnek valós szükségletekből kell kiindulnia.
- Csakis a helyi emberek és közösségek aktív részvételével és együttműködése révén valósítható meg.
- A már meglévő és működő szakmai tudásokat össze kell adni, a szakemberek széles körének együttműködése nélkülözhetetlen.
- A helyben dolgozó szakemberek és az érintett célcsoportok bevonása mind a tervezés, mind a megvalósítás szakaszaiban szükséges.
- Fontos a nyilvánosság biztosítása.

A közösségfejlesztő projektben eddig az alábbi eredményeket értük el:
- Megtörtént a telephelyek kialakítása és a szükséges eszközök beszerzése.
- Elkezdődtek a műhelymunkák: a szakember team (a folyamatban közvetlenül résztvevő, abban helyi fejlesztő szerepet vállaló munkatársak) felkészítése, összeállítása, a feladatok megosztása, ütemezése.
- Megkezdődött az érintett városrészekkel kapcsolatos, a városrészi diagnózisok elkészítéséhez szükséges információk összegyűjtése, az eddigi felmérések, kutatások, közösségi kezdeményezések számbavétele.
- Elindult a meghatározó városrészi közösségek, civil szervezetek, intézmények feltérképezése, megtörtént a kapcsolatfelvétel képviselőikkel.

Teteje