30 éves a Magyar Orvostanhallgatók Egyesülete – MOE

 

30 éves a Magyar Orvostanhallgatók Egyesülete – MOE

A kerek évfordulót a hallgatók a Debreceni MOE-s Szakmai Napon ünneplik meg 2013. március 23-án szombaton 17-órától a Debreceni Egyetem Főépületének Aulájában. Az ünnepségen valamennyi magyar orvos-képző intézmény társegyesülete és az országos egyesület jelenlegi és korábbi vezetője részt vesz.

Az Egyesület a Nemzetközi Orvostanhallgató Egyesületek Szövetsége tagjaként oroszlánrészt vállal a magyar orvostanhallgatók külföldi szakmai és kutatóhelyi cseregyakorlatainak megszervezésében és lebonyolításában. A programban a magyar orvostanhallgatók külföldi szakmai és kutatóhelyi cseregyakorlatok keretében tanulhatnak, visszatérve azután a megszerzett tapasztalatokkal gazdagodva vehetnek részt a hazai egészségügyi ellátási rendszerben.  Az elmúlt évben az Egyesület közreműködésével 236  magyar orvostanhallgató tölthette 1 hónapos nyári gyakorlatát akkreditált külföldi klinikákon, kórházakban és kutatóhelyeken. Az együttműködések értelmében a MOE a kiutazó magyar hallgatókkal megegyező számú külföldi hallgatót fogad, és helyez el az egyetemi klinikákon.

Több évtizedes múltra tekint vissza a MOE egészségügyi prevenciós tevékenysége is. Számos előadást tartottak a dohányzás, a drog, az AIDS és a nemi betegségek, a tumor megelőzés, a kardiovaszkuláris betegségek megelőzése, az egészséges életmód, a serdülőköri reproduktív egészségügyi felvilágosítás témakörében általános- és középiskolás diákoknak. Az Egyesület prevenciós munkája lefedi az egyetemek vonzáskörzetében lévő gimnáziumok döntő többségét, általános-, szakközépiskolák és szakmunkásképző intézmények több mint felét, de az egyetemektől távolabbi régiókban, kistérségekben is egyre gyakrabban jelenik meg. Hét közigazgatási régióban az elmúlt évben több mint 5 000 előadást tartottunk fiatalkorúaknak, amivel megközelítőleg 150 000 diákhoz jutottunk el - mondta Tóth Gábor, a Magyar Orvostanhallgatók Egyesületének elnöke.

Mindezek mellett az Egyesület rendszeres résztvevője számos jelentős országos rendezvénynek: a Gyerekszigetnek, a Diákszigetnek, a Hegyalja Fesztiválnak, az EFOTT-nak, a Volt Fesztiválnak, és képviselteti magát a regionális eseményeken is. Bekapcsolódott nemzetközi prevenciós programokba az "EU-Help" kampány, a Füstmentes Világnap és az AIDS ellenes Világnap révén. Ezen fórumokon elsősorban saját korosztályát, a fiatal felnőtteket támogatja a helyes életmód megtalálásában. Az óvodás korúak egészségnevelését, orvosi beavatkozásoktól való félelme leküzdését a svéd mintára kialakított „Teddy Maci Kórház” programmal segíti. A középkorú és idősebb korosztály számára a MOE tagjai ingyenes vér szén-monoxid, vérnyomás, vércukor és koleszterinszint méréseket végeznek, hogy kiszűrjék a fokozott rizikójú embereket, és személyre szabott tanácsokkal lássák el őket.

E nemes feladatokra a hallgatók kreditpontos szabadon választható kurzusokon készülnek fel. A tanfolyamok nagyon közkedveltek, teljes létszámmal folynak felkért egyetemi oktatók vezetésével.

A rendezvénnyel kapcsolatos további információt Tóth Gábor, a Magyar Orvostanhallgatók Egyesületének elnöke ad: 30-501-6194.

Információ:

Dr. Fuxreiter Margit stratégiai igazgatóhelyettes

DE OEC, 52/319-818, 30/303-4315, mfux@med.unideb.hu

Teteje