"A debreceni példa 2 - Tehetséggondozás a szakképzésben"

 

"A debreceni példa 2 - Tehetséggondozás a szakképzésben"

"A debreceni példa 2 - Tehetséggondozás a szakképzésben" címmel közös projektet indított el a debreceni Alföld Szakképző Nonprofit Közhasznú Kft. és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Debreceni Tankerület 2013.08.14-én Debrecenben.

A projekt célja a Debrecenben 2008-ban elindult tehetséggondozó program, "A debreceni példa" tapasztalatait is felhasználva, az országban elsőként létrehozni egy tehetségfejlesztő központot szakképzésben tanuló diákok számára.

Debrecen városa az országban egyedülálló módon 2008-ban indította el a tehetséggondozó programját. Ennek keretében tehetségfejlesztő osztályokat, tehetségfejlesztő központot hoztak létre. A 4. osztályos "tehetségígéretes" tanulók kiválasztása, (tehetségazonosítás) után a kiválasztott tanulókat 5-6. évfolyamon saját iskolájukban tehetségfejlesztő pedagógusok fejlesztették hét modulon (tanulásmódszertan, matematika, anyanyelv, idegen nyelv, mozgásművészet, egyéb művészetek, természettudományi ismeretek) keresztül. A tehetséggondozás heti egy órában, modulonként nyolc alkalommal történt.  Két év fejlesztés után a tanulók a Medgyessy Ferenc Gimnáziumban hat évfolyamos tehetséggondozó osztályában tanulhattak tovább. A projekt eredményeként több száz tanuló vehet részt a tudatosan megtervezett tehetséggondozó programban

Kiemelten fontos cél a debreceni tankerület szakképző intézményeiben tanulók eredményes felkészítése a hazai (SZÉTV, OSZTV, Szakma Sztár) és nemzetközi (WorldSkills, EuroSkills) szakmai versenyekre, összhangban az MKIK által megfogalmazott céllal ("Az eredményes szereplés mellett fontos cél a versenyek előkészítése során és a versenyeken tapasztaltak hazahozatala és beépítése a magyar szakképzési rendszerbe, hogy a befektetések megfelelően hasznosuljanak.").

A cél eléréséhez szeretnénk beépíteni a nemzetközi versenyeken legeredményesebb szakmában, az IT Network Systems Administration - Informatikai Hálózati Rendszergazda kategóriában versenyzők felkészítési tapasztalatait.

A debreceni Mechwart András Gépipari és Informatikai Szakközépiskolában végzett tanulók az alábbi eredményeket érték el 2007-2013 között.

·      WorldSkills 2007, Japán, Shizouka: egyéni 7. hely,

·      EuroSkills 2008, Hollandia, Rotterdam: csapat 4. hely,

·      WorldSkills 2009, Kanada, Calgary: egyéni 10. hely,

·      EuroSkills 2010, Portugália, Liszabon: csapat 4. hely (egyéni 1., 2., 3. és 7. hely),

·      WorldSkills 2011, Anglia, London: egyéni 7. hely,

·      EuroSkills 2012, Belgium, Spa-Francochamps: csapat 1. hely,

·      WorldSkills 2013, Németország, Lipcse: egyéni 13. hely.

A versenyzők minden évben megkapták a nemzetközi színvonalat (500 pont feletti teljesítményt) jelző medált és 5 alkalommal a "Best of Nation" - Legeredményesebb magyar versenyző kitüntetést is.

A projekt célja továbbá, hogy a debreceni szakképzés feleljen meg a helyi és a nemzetközi munkaerőpiac elvárásainak, a tanulók új minőségű, korszerű elvárásoknak megfelelő elméleti és gyakorlati ismeretanyag birtokába kerüljenek. Ennek hatása érvényesüljön a szakképző intézmények képzési színvonalának emelkedésében, és a többi tanuló szakmai tudásában is.

Hosszú távú célkitűzés, hogy a magas hozzáadott érték a szakképzésben hatással legyen a munkahelyek számának növekedésére, a tehetséggondozó programban sikeresen részt vevő diákok elismertek legyenek a munkaerő-piacon, az ebből a célból kiadott oklevél rangot nyerjen a gazdálkodó szervezetek körében.

A projekt céljainak megvalósításához a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Debreceni Tankerületével szorosan együttműködve az Alföld Szakképző fog működtetni egy szakképzési tehetséggondozó központot, amely biztosítja a hozzáférést a korszerű technológiákhoz, koordinálja az intézmények munkáját, a versenyzők felkészítését a kiválasztástól, a felkészítésen keresztül a versenyekig, továbbá szervezi a szponzorokat és egyéb partnereket.

A tehetségfejlesztő projektben résztvevő iskolák a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Debreceni Tankerületéhez tartozó szakképző intézmények, elsősorban az Alföld Szakképző debreceni partneriskolái.

A projekt céljainak megvalósításához kiemelten fontos  széles körű társadalmi összefogás, az önkormányzatok és a régió vállalkozásainak aktív részvétele!

Forrás: fonix.hu

Cimkék: 
Teteje