Elismerés Ádány Róza professzornak

 

Elismerés Ádány Róza professzornak

Krompecher István emlékérem és jutalomdíjat vett át 2013. 11. 11-én Dr. Ádány Róza egyetemi tanár, a DE OEC szak- és továbbképzési centrumelnök-helyettese a kiváló oktató tevékenysége, valamint a hazai népegészségtani oktatás és kutatás nemzetközi felzárkóztatásának elősegítése, a szakmai és tudományos utánpótlás nevelése érdekében kifejtett tevékenysége elismeréséül.

A Krompecher István emlékérem és jutalomdíj kitüntetést a Debreceni Orvostudományi Egyetem Tanácsa 1992-ben alapította Dr. Krompecher István akadémikus emlékére és egyben az egyetemi oktató munkában több évtizeden át nyújtott kiemelkedő teljesítmény legmagasabb elismerésére. A díj kétévenként adományozható.

Dr. Ádány Róza 1977-ben a Debreceni Orvostudományi Egyetemen szerzett orvosi diplomát „summa cum laude” minősítéssel, a DOTE Weszprémi-díjas hallgatójaként. 1977-től 1982-ig a DOTE Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetében gyakornokként tevékenykedett, 1982-től 1993-ig pedig a Klinikai Kémiai Intézetben dolgozott tanársegédi, adjunktusi, majd egyetemi docensi munkakörben. 1982-ben klinikai laboratóriumi vizsgálatokból, 2002-ben megelőző orvostan és népegészségtanból szerzett szakképesítést. 1988-ban nyerte el az orvostudomány kandidátusa, 1992-ben pedig az orvostudomány doktora tudományos minősítést. 1993-ban egyetemi tanári kinevezést nyert, s a Debreceni Orvostudományi Egyetem Közegészségtani és Járványtani Intézet, a mai Megelőző Orvostani Intézet jogelődje igazgatójává nevezték ki. 1997-ben megbízást kapott a Népegészségügyi Iskola létrehozását szolgáló országos oktatásfejlesztési projekt vezetésére, illetve az Iskola oktatási programjának kidolgozására és az Iskola működtetésére. Tevékenységének eredményeként 1997-től napjainkig a Debreceni Egyetemen teljes spektrumú – az alapképzést, mesterképzést, szakirányú továbbképzést, szakirányú szakképzést, doktori képzést magában foglaló - népegészségügyi képzés jött létre. 2005-ben a tanszéki struktúra kialakítását követően megalakult a Debreceni Egyetem - s egyben a magyar felsőoktatás történetének első - Népegészségügyi Kara, melyet alapító dékánként vezetett 2012. június 30-ig.

Dr. Ádány Róza vezetésével alakult meg és működik 2007-től a Magyar Tudományos Akadémia támogatott Népegészségügyi Kutatócsoportja, s a professzor Asszony jelenleg az MTA Megelőző Orvostudományi Tudományos Bizottságának elnöki feladatait is ellátja. Ugyancsak 2007-től az Orvos- és Egészségtudományi Centrum szak- és továbbképzési centrumelnök-helyetteseként tevékenykedik.

2012-ben a megbízást kapott a WHO Társadalmi Sebezhetőség és Egészség Együttműködési Központ vezetésére. A Központ a tevékenységét, hazánkban az egyetlen tudományos tevékenységet végző WHO kollaborációs központként, a Népegészségügyi Kar Megelőző Orvostani Intézetének keretei között végzi, tizenegy dél-kelet-közép-európai ország közreműködésével. A WHO ezzel a kinevezéssel elismerte az intézet nemzetközileg is kiemelkedő tudományos munkáját az egészségfejlesztés, a népegészségügy és a hátrányos helyzetű lakossági csoportok állapotának javítását célzó tudományos kutatások és intervenciók területén.

Kutatói tevékenységét 1973-ban a DOTE Anatómiai Intézet tudományos diákköröseként kezdte, a kötőszöveti matrix képződését és szerveződését tanulmányozó munkacsoport tagjaként. A Klinikai Kémiai Intézetben a tumor matrix képződés és átépülés daganatképződéssel és progresszióval összefüggő specifikumainak elemzésével foglalkozott, és a kutatás a tumor asszociált makrofágok szerepének újszerű értelmezéséhez vezetett. Fogarty ösztöndíjasként a Thomas Jefferson Egyetem (Philadelphia, USA) Pathológiai és Sejtbiológiai Intézetében folytatta kutatásait és 1992-ben vendégprofesszori meghívást kapott Japánba, a Gifu-i Egyetemre. A Megelőző Orvostani Intézet igazgatójaként kutatásainak egyik fő irányvonalát a daganatos és kardiovaszkuláris betegségek új prevenciós célpontjainak és prediktív faktorainak azonosítása és jellemzése jelenti. A vezetése alatt álló intézet genetikai epidemiológiai laboratóriuma 2006-ban csatlakozott a megalakuló Public Health Genomics European Networkhöz, s 2008-ban vezetésével jött létre az Egészségügyi Tudományos Tanács keretében a magyar Népegészségügyi Genomikai Munkabizottság.

A Népegészségügyi Iskola létrehozásával elindult a hazai népegészségügyi kutatások európai szintre emelésének programja. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálattal együttműködve modell-értékű morbiditás regisztrációs programot, a Háziorvosi Morbiditási Adatgyűjtés Programot, a HMAP-t indítottak el, mely 1998 óta folyamatosan működik. E programra alapozva a Népegészségügyi Iskola keretei között jött létre 2005-ben Közép-Kelet-Európa első egészség-obszervatóriuma, az Észak-Kelet-Magyarországi Egészség Obszervatórium, mely demográfiai, mortalitási, morbiditási, társadalmi-gazdasági, környezet-egészségügyi, valamint az egészségügyi ellátórendszer struktúrájára és igénybevételére vonatkozó adatokat gyűjt, amelyeket térinformatikai módszerekkel elemez és tesz hozzáférhetővé az egészségpolitikai döntések előkészítői számára. Professzor Asszony irányításával készült el Debrecen város (2002, 2008), majd Budapest (2012) főváros lakossága egészségi állapotának jellemzése, valamint egészségterve.  

Egyetemi oktatóként tevékenysége a graduális és posztgraduális képzés feltételeinek és kereteinek biztosítására, az új tudományos eredményeknek az oktatásban való megjelentetésére irányul. Az általa szerkesztett ”Megelőző orvostan és népegészségtan” egyetemi tankönyvet számos magyar egyetem használja a graduális oktatásban. Az MTA Epidemiológiai munkabizottságának elnökeként általa szerkesztett, a népegészségügyi szakterületen hiánypótló kézikönyvek, az „Epidemiológiai szótár” (Medicina, 2003) és „A magyar lakosság egészségi állapota az ezredfordulón” (Medicina, 2003).

Ádány Róza professzor vezetésével valósult meg a Debreceni Orvostudományi Egyetemen az onkológia önálló tantárgyként történő bevezetése az orvosképzés kurrikulumába. Társszerkesztője „Az onkológia alapjai” c. 1997-ben megjelent első onkológia egyetemi tankönyvnek. Tevékenységének eredménye az „Experimentális és klinikai onkológia” Ph.D. program kidolgozása, akkreditáltatása.

Irányításával alakultak meg és indultak el a Népegészségügyi Iskola, illetve a Népegészségügyi Kar keretei között, hazánkban elsőként a posztgraduális népegészségügyi, környezet-egészségügyi, epidemiológiai és egészségfejlesztési, valamint egészségügyi minőségbiztosítási és minőségfejlesztési, majd graduális alap- és mesterképzési szakok. Akkreditálták az országos alapon szervezett „Megelőző orvostan és népegészségtan” Ph.D. programot is, mely ma a Debreceni Egyetem „Egészségtudományok” doktori iskola keretei között működik. Témavezetése mellett 18-an szereztek tudományos minősítést.

2001-2006 között a Megelőző Orvostani és Népegészségtani Szakmai Kollégium elnöki feladatait látta el, s komoly szerepet vállalt abban, hogy hazánkban új típusú szakorvosképzési program indulhasson el a megelőző orvostan és népegészségtan területén.  Jelenleg a Szakmai Kollégium Megelőző Orvostan és Népegészségügy, Kórházhigiéne Tanácsának elnöke.

Oktatásfejlesztési tevékenységének elismeréseként az Association of Schools of Public Health in the European Region (ASPHER) 1999-ben Executive Board-jának tagjául, majd 2001-ben elnökéül választotta, s az ASPHER 2001. évi kongresszusának megrendezésére is megbízást kapott. A Kar számos nemzetközi továbbképző kurzust szervezett és szervez a European Center of Disease Control és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) megbízásából. 2011 óta a WHO European Advisory Committee on Health Research (EACHR) alelnöke.

Szakterületén számos hazai és nemzetközi szakmai szervezetben aktív tevékenységet végez, mint tag, elnök, vagy vezető. A Népegészségügyi folyóirat főszerkesztője, a Public Health Genomics és a European Journal of Public Health folyóiratok szerkesztő bizottságainak tagja. Tudományos publikációinak száma: 276, könyvfejezet: 45, szerkesztett könyv: 8, közlő folyóiratok kumulatív impakt faktora több mint 440, a nemzetközi folyóiratokban publikált közleményekre kapott független nemzetközi hivatkozások száma meghaladja a 2200-at.

Irányítása mellett számos oktatási, kutatási projekt valósult meg, jelentősen hozzájárulva az egészségtudomány fejlesztéséhez, a népegészségügyi képzés korszerűsítéséhez, a felsőoktatás minőségének javításához, célkitűzéseinek megvalósításához.

Professzor Asszony a hazai és a nemzetközi népegészségtan és népegészségügy szakterületének meghatározó egyénisége, tevékenységével fémjelzi és biztosítja az általa vezetett tudományos programok eredményes megvalósítását.

Ádány Róza professzor Asszony kiemelkedő oktatói, kutatói tevékenységét számos magas kitüntetéssel ismerték el, többek között: Szent-Györgyi Albert díj,     Semmelweis-díj, a Japanese Society for Promotion of Science Distinguished Scientist Award-ja, Debrecen város Hatvani és Pro Urbe díja, Hőgyes Endre díj, Szilárd Leó ösztöndíj, Pro Auditoribus Universitatis Debreceniensis, Budapestért díj. 

Forrás: Dr. Fuxreiter Margit központvezető, DE OEC Külső Kapcsolatok Központ

Teteje