Interjú - Varga Tamással

 

Interjú - Varga Tamással

Folytatjuk interjúnkat, amit az Európa Kupa - Vízilabda Férfi Országos Bajnokság kapcsán készítettünk Varga Tamással, a csapat kapitányával.

...Jó, hogyha jó képeket látsz magad előtt. (Bek bajnokok európa kupája)
Azt látok.  

Azt mondod, hogy jó a csapatkohézió...
Ebben az évben még nem tudom milyen. Szerintem jó lesz, mert nagyon sok magas játék-intelligenciájú csapattag érkezett hozzánk, akiknek nem kell megtanítani már a vízilabdát. Mind a horvát, mind a szerb, valamint az olasz válogatottunk, és Wesze is. Érkezett négy olyan játékos az ő személyükben, akik már rutinos játékosok, de mondhatnám a balkezest, mondhatnám a két Beck-et is. A Szolnokból jött két nagyon jó magyar védő, az egyikkel már nyertem Európa Kupát Szegeden. Ő Szegedről ment Szolnokra, és utána jött ide. Ő is dolgozott már Andrással. Jött egy balkezes a francia bajnok, aki a Vasasban játszott előtte, aztán Kállai Márk, ő is egy ügyes balkezes. Nem válogatott balkezes, de egy jól osztogató játékos, aki nagyon fontos lehet kohéziós szempontból. Ő tudja, hogy neki mi a feladata és nem vállalja túl magát azon az oldalon, hanem osztogatja a labdát oda, ahova kell. Egy balkezes mindig nagyon fontos. Hogy ezek mind, hogy érnek össze, ezt majd megmondja az idő. Még csak most kezdtük el, most kezdjük. Most jó a hangulat azt tudom mondani, nagyon jól érezzük magunkat. Reméljük, hogy ez a mérkőzéseken is látszódni fog.
 
Szokott látszani a mérkőzéseken, az eredményeiteken, ha a csapat összetartás valahol csúszik?

Akkor látszódhat, amikor még nincs annyira együtt a csapat. Tudod, nem értjük meg mindig egymást. Az elején biztos lesz, hogy egy-két passznál kicsúszik a labda, magasan adod, véletlenül nem oda, nem érzed hova kell adni, hogy egyből ellője, ha már bele kell lóbálni, akkor már nincs ott úgy a helyzet. Esetleg nem úgy megy be, mint ahogy egy fél év múlva fog menni, amikor már megy a kezére és egyből üres kapuba lövi be... tehát érted? Igen, ezek számítanak. Ezért biztos vagyok benne, hogy a „Debrecen” nem most lesz csúcsformában ősszel. Bármilyen lesz is az ősz, annál csak jobb lesz a tavasz, abban biztos vagyok. Ezt tapasztalatból mondom. Mert azért jöttek hozzánk kiváló játékosok egy jó balkezes és így jók leszünk.

Mennyit fogtok edzeni ezzel a csapattal?
Sokat. Hétfőn van két edzésünk, kedden, szerdán egy, csütörtökön kettő, pénteken kettő. Én még mellette edzést tartok a gyerekeknek délutánonként, eddig kettő-három alkalommal. Van egy segítőnk, vele van megosztva ez a feladat. Aztán ott van még az Egyetem. Átiratkoztam levelezőre, mert nappalin már nem bírtam így csinálni, nem fér bele az időmbe. És akkor még ott van a családom – a feleségem Szegeden...(nevetés)

A csapatnak van szüksége olyan segítőre, aki pszichikailag készíti fel őket?
Ez egy sarkalatos pont... hosszú távon mindenképpen kellene a csapat mellé egy jó sport pszichológus, mint ahogy a válogatott mellett is van.
Legjobbak erre az olyan emberek, mint Tóvári Zsuzsa például, aki a Vasas mellett dolgozik folyamatosan.

Ő ért el sikereket?
Így van. Ez fontos. Például abba gondolj bele, hogy amikor egy fiatal játékos húsz évesen belövi azt a gólt, amivel a Vasas bajnok lett. Nem a sztárok lőtték, hanem ő, mert megvolt az a fajta pszichés felkészültsége, hogy amikor odakerül, abba a szituációba, el meri vállalni. El merte vállalni. Ebben például van szerepe egy pszichológusnak. Ez fontos. Ezek a dolgok, hogy mi miért történik, ez egy szövevényes dolog.

Egyébként az befolyásolja a sikert, hogy mennyire meri elvállalni, vagy nem?
Mindenképpen szerintem. Pszichésen ez nagyon éles szituáció. Természetesen nekem nem okoz problémát, nem is gondolkozok rajta, ha helyzet van, lehet az eredmény bármi, akkor is elvállalom. Bennem ez nem okoz gátlást. Nekem fiatalon sem okozott, de vannak olyanok, akikben ez lehet gátlás. Pl. tart attól, hogy mit szól az öreg játékos, miért lőtte el, ha nem megy be. Ezeket kell feloldani, ebben persze mi is tudunk neki segíteni. Szoktam mondani nekik, hogy nyugodtan, bátran vállaljátok el. Tavaly például Halek Marci lőtte a hetedik gólt, amivel itthon nyertünk. Egy ilyen szituációban kell minden játékosnak megértenie, hogy az a fontos, ha bátran odaáll úgy, mint az edzésen és tudja hozni az edzés teljesítményének a hetven százalékát (nem a harmincat), akkor már az egy nagy dolog. Ehhez kell a pszichés felkészítés. Azt gondolom, hogy ez fontos.
 
Gondolom egy ilyen után fontos az is, hogy fel tudja dolgozni azt, hogy sikeres. De néha az sem könnyű, ugye?
Sikereket sem könnyű feldolgozni, én tudom nagyon jól.

Az jó, hogy tudsz segíteni nekik.
Próbálok, hát persze. Ennyi év tapasztalattal, meg ennyi lejátszott mérkőzéssel...

Nagyon sokat tanulhatnak tőled.
Ez a cél, hogy amennyire csak lehet, átadjuk ezeket a dolgokat. Azért ehhez kell a játékos is, mert ha ez valakiben megvan, akkor az úgyis ellesi még magától is. Ha valakiben nincs meg, és mondjuk, legbelül nem akarja, annak is elmondja az ember, de amit mondtam, úgyse marad meg.

Az kell bele, ahogy te is élsz. Az egyetem, és a távolabbi céljaid, hogy merd ezt is meglépni, aztán tovább lépni…
Tovább kell lépni, mert ötven éves koromig nem tudok játszani. Most jó fizikai állapotban vagyok... de hát előbb-utóbb ez véges lesz. Tibi is azt mondta nekem, hogy nem azért hagyja abba negyven évesen, mert fizikailag nem bírja, hanem, mert pszichésen nehéz – a regenerációs idő az, amiből ilyenkor több kell már. Ha az megvan, akkor azzal nincs gond, mert olyan állóképességgel rendelkezünk már ennyi év alatt, amivel nincs probléma. Nekem is az okozott tavaly gondot, hogy játszottunk pénteken, meg játszottunk szombaton. Pénteken még brillírozik az ember, szombaton már nehezebb. Érzed, hogy inkább nem is lövöd el a helyzetet, nem csinálsz magadból hülyét, mert már érzed, hogy nem vagy abban az állapotban. Ha én nem lövöm el, akkor az a csapat teljesítményére is kihatással van. Hál Istennek, azért nem volt sok ilyen meccs. Ez egy-egy kisebb mérkőzésen még belefér, de egy világeseményen a válogatottban, amikor van nyolc meccs tizenhat napon keresztül, és ott minden másnap játszunk, az már sok. Kevés a pihenőnap, de ha ki van írva a bajnokság, akkor ez így van.

Az itthoni edzéseken hogyan van pihenőnapotok?
Ha mondjuk hétfőn, kedden van egy nagyon kemény edzés, szerdán van egy lazább, és nincs délutáni. Csütörtökön van megint kettő erősebb edzés, aztán pénteken délelőtt következik, az este pedig már laza, fakultatív. Lemész, de azt csinálsz, amit akarsz. Az edzők tudják, hogyan kell elosztani a hetet.

Mi az, ami segít, amikor ilyen sok edzés van? Mi visz át titeket a nehézségen, hogy másnap is bele tudtok menni a vízbe és ugyanúgy tudtok játszani?
Ehhez kell a pszichológus a válogatott mellé mindenképpen, hogy pszichés szinten fel tudj állni egy vereség után, és tudj újra motivációt találni a holnapban. Ez a fontos. Tudod új nap, új remények. Mindig ez a mottója. Új nap, új remények. Minden nap újra kezdünk. Napi hősök vannak itt. Egy napig beszélnek róla, de aztán mindenki elfelejti azt, hogy mi volt tegnap.

Mi van előtted, hogy tudod visszatenni azt a jót, vagy azt a jobbat a következő napra?Hát úgy, hogy motivációt kell találni mindig. Azt, amiben nem voltál jó, próbálod másnapra kijavítani. Túlságosan elkapott a hév és mondjuk túlvállaltad magadat, akkor figyelsz arra, hogy most tényleg arra koncentrálok, hogy csak azokba a szituációkba lépek, amikor kell. Ma próbálok higgadtabb, még higgadtabb maradni, mert nekem is van, amikor elvisz a hév, én is egy heves természetű vagyok, de ez jó is. E nélkül viszont tudom, hogy nem lettem volna 37 évesen még az Olimpián, ha nem lenne bennem ekkora tűz és motiváció. Csak ezt kell kordában tartani a megfelelő egyensúlyban, hogy ez ne vigyen néha át a negatív oldalra. Ez az, ami erőt ad sokszor nekem, és ez által a csapatnak is. Tehát ezt kell harmóniában tartani. Nem könnyű, de azért nem egy lehetetlen feladat.

Rengeteg dolgot tanultál meg a sportból, ami az élethez is szükségszerű?
Nagyon sok önfegyelmet, önuralmat, alázatot. Azt, hogy elérni valamit csak az alázattal, és a szeretettel lehet. Agresszióval nem. Csak ha alázatos vagy a sportágad iránt, az edződ iránt, a játékos társaid iránt. Ha érzik, hogy szeretettel vagy irántuk, akkor tőlük is ugyanúgy ezt kapod vissza. Tehát ez az egésznek a kulcsa – szerintem.

Ha így gondolod, jó vezető lesz belőled.
Reménykedem benne.

Nagyon köszönjük.
Nagyon szívesen.

Sok sikert!

 Köszönöm szépen. Igyekszünk.

Cimkék: 
Teteje