Jeney Zoltán Erkel- és Kossuth-díjas zeneszerző szerzői estje

 

Jeney Zoltán Erkel- és Kossuth-díjas zeneszerző szerzői estje

Megtisztelő megjelenésére feltétlen számítunk!

Az elmúlt évben ünnepelte hetvenedik születésnapját a  magyar kortárs zenei avantgárd egyik úttörője Jeney Zoltán.
Jelentős részben az ő nevéhez fűződik a hetvenes-nyolcvanas évek legeredetibb alternatív műhelyének, az Új Zenei Stúdiónak a megalapítása, mely az új utakat kereső zeneszerzők és előadók számára nyújtott bemutatkozási lehetőséget. A szerveződés jelentőségének és máig tartó hatásának érzékeltetéséhez a számtalan résztvevő közül talán elegendő Eötvös Péter, Kurtág György és Kocsis Zoltán nevét megemlíteni.
A küldetés kettős volt: megismertetni a nyugati világ aktuális zenei irányzatait a hazai közönséggel (Cage radikalizmusát vagy éppen Boulez és Stockhausen posztszerializmusát), illetve kikísérletezni egyfajta új esztétikát, amely nem csupán dacol a bevett konvenciókkal, de igyekszik meghaladni is azokat. Leginkább az akusztikum határainak fürkészésével, lejegyzett rögtönzések szerzeménnyé emancipálásával, valamint új hangszercsoportok és hangrendszerek játékba hozásával.
Mindemellett alkotói generációk sora tanult Jeneytől, hiszen 1995-től tizenhat éven át a Zeneakadémia Zeneszerzés Tanszékének vezetője, 1999-től 2013-ig pedig Doktori Iskolájának elnöke volt.
A debreceni  Kodály Zoltán Zeneművészeti  SZKI –ban 1957-61 között  tanult  Pongrácz Zoltán növendékeként.
A szerzői est megrendezésével, tiszteleg és köszönti  Jeney Zoltánt egykori iskolája . Három ősbemutató mellett megszólal a fő művének tekinthető Halotti szertartásból  részlet is,  a szerző  és Lukin Zsuzsa előadásában,  a koncerten közreműködik a Jeney művek avatott  tolmácsolója,  Matuz István Kossuth díjas fuvolaművész  fellépnek  az esten  a Kodály Zoltán Zeneművészeti SZKI és Zeneiskola- AMI művésztanárai, kórusa.

Teteje