A joghurt története

 

A joghurt története

Egy legenda szerint maga a Jóisten küldte el a joghurt titkos receptjét angyalával, Ábrahámnak, aki állítólag ennek jótékony hatására százhetvenöt évet élt.

Egy másik legenda szerint a mongol Dzsingisz kán követe egyszer megállt vizet kérni egy nemrég meghódított kis faluban. A leigázott helybeliek víz helyett tejet öntöttek a követ kulacsába, és azt remélték, hogy így nem sokáig tud a sivatag közepén létezni. Később a követ megszomjazott, azonban a kulacsában talált eddig ismeretlen, félig folyékony állagú italt ízletesnek találta: így született meg a joghurt. A fehér italt ezután Dzsingisz kán lovasai hódításaik során mindenhova magukkal vitték és az egész világon elterjesztették.

A joghurt Nyugat-Európában először a 16. században, I. Ferenc francia király idejében jelent meg. A történet szerint az uralkodó állandó bélproblémákkal küszködött, s panaszait az udvari doktorok sem tudták megszüntetni. Segítségért fordultak a török szultánhoz, aki egyik legügyesebb orvosát egy birkacsordával és a joghurt titkos receptjével küldte el hozzá. A savanyított birkatejtől a király felépült, és ezzel a joghurt egy időre igen népszerű ital lett. Nemsokára azonban feledésbe merült, majdnem négyszáz év kellett, hogy a nyugati civilizáció újra felfedezze.

A 20. század elején a párizsi Pasteur Intézetben dolgozó Ilja Mecsnyikov orosz biológus azt kutatta, hogy a joghurtban található baktériumok miként járulhatnak hozzá az élet meghosszabbításához. Kiinduló tézise az volt, hogy a bélben található baktériumok által bomlásnak indult ételmaradékok olyan anyagokat termelnek, amelyek lassanként, belülről „megmérgezik” az embert. Ugyanakkor emlékezett rá, hogy szülőhazájában, a kaukázusi hegyekben élő pásztorok igencsak sokáig éltek. Az ottaniak szerint a joghurtban található élő baktériumoknak köszönhetően. Mecsnyikovnak sikerült bebizonyítania, hogy a joghurt rendszeres fogyasztása hasznos az emberi szervezet számára:
ezek a „jó” baktériumok megakadályozzák a bélben mérgező anyagokat gyártó „rossz” baktériumok elszaporodását. Ezért a munkájáért 1908-ban Nobel-díjjal tüntették ki.

A joghurt egészséges és finom, legyen az idős vagy fiatal, mindenki szereti a natúr vagy ízesített formáját és ha egy igazi ínyencségre vágynak, érdemes megkóstolni a Fókusz Tej házi készítésű termékeit, amelyek igazi kincsek a szervezetünk számára.

http://www.debrecen-portal.hu/partnerek/f%C3%B3kusz-tej

A cikk partnere: 

Teteje