Kínai újév a MODEM-ben

 

Kínai újév a MODEM-ben

Vidám hangulatú forgatag a múzeumban lampionokkal, teaszertartással, oroszlántánccal, filmvetítéssel, kínai popzenével és izgalmas tárlatvezetésekkel a mai kínai képzőművészetet bemutató Az új spektákulum című kiállításon. Az érdeklődők a papírkivágás, a csomózás és a kalligráfia rejtelmeibe is betekinthetnek a Konfuciusz Intézet munkatársainak segítségével, és természetesen ki is próbálhatják ezeket a hagyományos kínai művészeti technikákat.

A programokon a kínai kiállításra szóló belépőjeggyel lehet részt venni. Az összes kedvezmény érvényes.

Kreatív foglalkozások – kínai hagyományok:

Kínai teaceremónia

30 perces turnusokban, maximum 15-20 fő
Helyszín: volt könyvesbolt

Csomózás

Kínában a csomózás megbecsült művészeti ág, a mindennapi élet szerves része. A kínaiak évszázadok óta készítik számos fajtáját praktikus és dekoratív célból egyaránt: események megünneplésekor, halászathoz, vadászathoz kívánt jó szerencse szimbólumaként, csomagolás vagy kötözés céljából, ruha díszítésére vagy egyéb népművészeti munkák felékítésére.

Helyszín: földszinti fogadótér

A kalligráfia titkai

15 és 17 óra között az érdeklődők a kalligráfia rejtelmeibe nyerhetnek betekintést. A résztvevők valódi rizspapírra, igazi ecsettel próbálhatják ki a kínai írásjelek megrajzolásának technikáját.

Helyszín: földszinti fogadótér

 

Könyvjelzőkészítés

17 órától a Konfuciusz Intézet kínai tanárai egyéni kérés alapján kínai írásjelekkel kínai szerencseszavakat, illetve a résztvevők nevét írják fel az ajándék könyvjelzőkre.
Helyszín: földszinti fogadótér

Papírkivágás

A papírkivágás, mint a kínai kézművesség egyik meghatározó ága, Kína egész területén elterjedt. A papírkivágások hagyományos témái a vallási babonákhoz kötődnek és szimbolikus jelentéssel bírnak, de az alkalmazott színek is jelképes tartalmat hordoznak.

Helyszín: múzeumpedagógia-terem

Oroszlántánc

A kínai oroszlántánc gyökerei a több mint 2000 évvel ezelőtti Qin és Han dinasztia korába nyúlnak vissza. Úgy tartják, hogy ez a rituálészerű tánc szerencsét és boldogságot hoz, valamint elűzi a rossz szellemeket. A Budaörsi Gongfu Egyesület jóvoltából összesen háromszor, 15 órakor, 16 órakor és 17:30-kor látható a hagyományos kínai oroszlántánc a MODEM-ben.

Helyszín: belső kert / földszinti fogadótér

További programok:

17:00 - Filmklub Extra
Yimou Zhang: A repülő tőrök klánja
kínai-hongkongi akciófilm

Helyszín: multimédia-terem

18:00 - Kis Chan rendhagyó tárlatvezetése
A Budapesten élő, a Barátok Közt szereplőgárdájában is feltűnt fiatal zenész, színész, festő tart tárlatvezetést Az új spektákulum című kiállításon.
Helyszín: II. emeleti kiállítótér

19:15 - Kínai party
Dj Sztyepp, a Tilos Rádió Csodálatos Mandarin című műsorának készítője, a modern kínai zenék szakavatott értője keveri a zenét a Zöld Szamárban.Ű
Helyszín: Zöld Szamár kávézó

21:00 - Kukla Krisztián tárlatvezetése
Az új spektákulum című, a kortárs kínai képzőművészetet bemutató tárlaton Kukla Krisztián, a MODEM igazgatója kalauzolja körbe az érdeklődőket.
Helyszín: II. emeleti kiállítótér

22:00 - A kiállítótér zárása

Az új spektákulum. Kortárs kínai képzőművészet

2013. december 15. – 2014. március 30.

A MODEM kiállítása az utóbbi évtizedekben nemzetközi sztárokká vált művészek alkotásain keresztül nyújt élvezetes betekintést a távol-keleti nagyhatalom rendkívül összetett, ellentmondásos és szemkápráztató világába. A kuriózumnak számító kiállításon a magyar közönség összesen 19 kínai művész munkáival találkozhat, monumentális fotónyomatokkal, nagyméretű olajfestményekkel, hatalmas krétarajzokkal, hagyományos tusrajzokkal, izgalmas videómunkákkal és különleges installációkkal. A tárlatot a nemzetközi művészeti élet rangos szereplőivé vált kínai kurátorok egyike, a szecsuáni művészeti akadémián dolgozó Jü Ko (Yu Ke) állította össze a MODEM számára.

Forrás: MODEM

Teteje