Matematika az üzleti életben

 

Matematika az üzleti életben

MATEMATIKA A MINDENNAPOKBAN
A matematikát sokféleképpen alkalmazzuk például: a mindennapi bevásárlásnál, kölcsönöknél, a részvény és értékpapírpiacon, az építészetben, a gazdaságban, a csillagászatban, a jelszavaknál és az informatikában, a titkosírásban, a programozás alapjaiban, minőségvizsgálatnál és időjárás előrejelzésben. A következő részben a három különböző területet mutatunk be.

ÜZLETI ÉLET
A matematika fontos szerepet játszik a mindennapokban, és az üzleti életben egyaránt. Az üzleti életben leggyakrabban az egyszerűbb matematikai műveletek jelennek meg:
Az összeadás, a kivonás, a szorzás, az osztás, és a százalékszámítás. Rengeteg számszerű adattal foglalkoznak, úgy mint a munkaidő, az árumennyiség, a munkaerő létszáma és még sok
minden más, de ami mindenhol, mindenben jelen van, az a pénz.
Az üzleti életben az egyik legfontosabb tényező a profit, a vállalkozó valós haszna, ez az, ami az üzleti életet mozgatja. Ahhoz hogy a profitot meg tudjuk határozni, rengeteg műveletet kell elvégezni. Ki kell számítanunk az összes bevételünket és az összes kiadásunkat, melyeknek a különbsége határozza meg a profitunkat, ha ez pozitív, akkor az jó, ha negatív akkor meg kell nézni, hogy lehetne pozitívvá tenni. A bevétel kiszámítása egy adott időtartamra (általában egy hónap vagy egy év) nem annyira nehéz, mint a kiadás kiszámítása. Ahhoz, hogy kiszámítsuk a bevételt, egyszerűen csak össze kell adnom az eladott termékek, vagy szolgáltatások után kapott pénzt.
A kiadások kiszámítása már komplikáltabb. Vegyük példának egy egyszerűbb vállalkozás kiadásait (és azokat is nagy vonalakban). Tételezzük fel, hogy szeretnénk létrehozni egy pattogatottkukorica-árusító vállalkozást. Ahhoz, hogy eltudjunk kezdeni árulni, kellenek gépek eszközök, amik ezt készítik, ahhoz hogy ehhez pénzünk legyen, kezdő tőkére van szükségünk, mely, ha nincsen saját zsebben, akkor támogatóktól, illetve hitelből lehet szerezni. Miután megvannak a gépek, kellenek alkalmazottak, akik dolgoznak, illetve árusítanak, nekik van fizetésük, amit meg lehet határozni havi fix összegben, illetve órabér után számított fizetést is kaphatnak. Az alkalmazottal járó költségek nem csak a fizetésből állnak, kell utánuk fizetni többféle adót, melyeket a fizetéstől függően bizonyos százalék alapján határoznak meg. Ha már van gép, és alkalmazott, akkor kell termék, vagyis pattogatott kukorica is, amit el lehet adni. A pattogatott kukoricához meg kell venni az alapanyagokat: kukorica, ízesítőszerek, különböző méretű zacskók, illetve szalvéta.
A termék árába bele kell kalkulálni, hogy mennyibe kerültek a nyersanyagok, és egy annál magasabb értéket kell meghatározni melyből, ha egy hónapban az összes eladott pattogatott kukorica után befolyt összegből kivonom az előállításhoz szükséges kiadásokat, a munkások bérét, illetve kifizetem a hiteleket vagy a befektetőket, akkor kell, hogy maradjon nekem is valamennyi, hiszen ebből kell megélnem, ez
a profit.
Mikor az üzleti életben kiszámítják a profitot, akkor azt prezentálják a vezetőknek, befektetőknek, tulajdonosoknak, hiszen ez alapján tudják a vállalkozás jövőjét tervezni, illetve, változtatni a működésen úgy, hogy még hasznosabban, nagyobb profitot lehessen termelni. Egy ilyen prezentáción táblázatokat, grafikonokat használnak fel, melyeken ábrázolják az előbb említett kimutatásokat.
 

 

forrás: http://szfmary.extra.hu/won/World%20of%20numbers.pdf

Teteje